Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.22 12:26

Advokatų kontora pateikė atsaką į tyrimą: Danėlius nesiekė paveikti STT vadovo, tyrėjų veiksmai – spektaklis

atnaujinta 16.10

Advokatų kontora „WINT law firm“ teigia, kad sulaikytas jos partneris advokatas Giedrius Danėlius, turimais duomenimis, nesiekė paveikti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovo Žydrūno Bartkaus ir teisėsaugos veiksmus vadina spektakliu.

Trečiadienį „WINT law firm“ partnerė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė išplatintame pranešime taip pat nurodė, kad kontora pasirengusi „ginti Giedriaus Danėliaus garbę ir orumą visomis teisinėmis priemonėmis“.

„Nustebino ne tik kolegos sulaikymo faktas, bet ir deklaratyvus teisėsaugos institucijų veikimo būdas – ankstyvoje tyrimo stadijoje buvo paviešinta daug informacijos, kuri, kaip gali paaiškėti vėliau, yra netiksli ar nepagrįsta. Iš to, kiek mums žinoma, galima daryti išvadą, kad Giedrius Danėlius nebuvo tas asmuo, kuris bandė ar kėsinosi bandyti paveikti STT vadovą Žydrūną Bartkų“, – teigia D. Ušinskaitė-Filonovienė.

Pasak advokatų profesinės bendrijos vadovės, turima informacija „nesuteikia jokio pagrindo abejoti kolegos padorumu ir ištikimybe advokato etikos kodeksui“.

„Mums žinoma informacija verčia svarstyti, kokiai auditorijai ir kokiam tikslui buvo skirtas vakarykštis tyrėjų spektaklis. Yra pagrindo manyti, kad procesas galimai pažeidžia Lietuvos Respublikos teisės aktus“, – sakoma pranešime.

Advokatų kontora patikino, kad nepaisant šių abejonių, bendradarbiauja su tyrėjais ir darys tai ateityje.

Įtariant neteisėtu poveikiu STT direktoriui ir tyrėjai, antradienį sulaikyti trys sostinės advokatai ir vienas verslininkas. BNS žiniomis, sulaikytieji – G. Danėlius ir profesinės bendrijos „Intra lex“ advokatai Valdas Rakauskas ir Dainius Baronas.

G. Danėlius yra verslininko bendrovės „Solis Tribus“ akcininko Antano Petrošiaus vienas iš gynėjų STT atliekamame tyrime dėl Nacionalinio kraujo centro. BNS žiniomis, A. Petrošius taip pat yra sulaikytas.

Prokuratūra antradienį nurodė, kad asmenys sulaikyti tiriant bandymą neteisėtai paveikti Ž. Bartkų ir vieną tyrėją, kuri atlieka ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje. Pas įtariamuosius rasta surinkta asmeninė ir tarnybinė informacija apie STT pareigūną – prokuratūra mano, kad pasinaudojus šiais duomenimis galėjo būti siekiama, kad aukštas pareigas užimantys STT pareigūnai priimtų verslininkui palankius sprendimus.

Nacionalinio kraujo centro byloje įtarimai pareikšti dviem įtariamiesiems – „Solis Tribus“ akcininkui A. Petrošiui ir buvusiai Nacionalinio kraujo centro vadovei Joanai Bikulčienei – ji iš pareigų po įtarimų korupcija pasitraukė prieš dvejus metus. Naujausiais duomenimis, A. Petrošius įtariamas padėjimu piktnaudžiauti, o J. Bikulčienė – piktnaudžiavimu.

G. Danėlius pastaruoju metu politinės korupcijos byloje atstovavo ir buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui, anksčiau jis gynė buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovę spaudai Daivą Ulbinaitę, vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūrai, buvo siūlomas į generalinio prokuroro pavaduotojus, o 2018-aisiais premjero Sauliaus Skvernelio – į teisingumo ministro pareigas. Tuomet jo kandidatūrą atmetė D. Grybauskaitė.

Advokatūra: teisėsauga gali bandyti nuslėpti savo neteisėtus veiksmus

Lietuvos advokatūra trečiadienį pareiškė, kad tris advokatus sulaikiusi teisėsauga taip gali bandyti nuslėpti jų surinktą informaciją apie neteisėtus Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų veiksmus.

Advokatų taryba viešai pareiškė, kad prieš advokatus pradėtas baudžiamasis persekiojimas gali būti susijęs su jų profesine veikla „renkant teisminei gynybai informaciją apie galimus teisėsaugos pareigūnų neteisėtus veiksmus“.

„Advokatams galimai atskleidus šią informaciją teisėsaugos institucijų vadovams, buvo pradėtas advokatų persekiojimas, kuris gali būti susijęs su tuo, kad ši informacija netaptų vieša“, – rašoma pareiškime.

Advokatų taryba paragino teisėsaugos institucijas „nedelsiant padaryti viešai prieinama informaciją, kuria neva buvo „šantažuojama“ STT pareigūnai“.

„Norime tikėti, kad atskleisti duomenys paneigs abejones, jog ikiteisminiu tyrimu gali būti bandoma nuslėpti galimus neteisėtus pareigūnų veiksmus. Ši informacija yra objektyvūs duomenys, kuriuos visuomenė turi teisę žinoti“, – rašoma pareiškime.

Advokatūra teigia, kad tyrimo duomenys buvo paviešinti selektyviai, o toks teisėsaugos veikimas „neparodo elementarios pagarbos pamatinėms teisinės valstybės vertybėms“.

Advokatų taryba taip pat atkreipia dėmesį, kad advokatų sulaikymas sutapo su teismo sprendimu patenkinti advokatūros skundą prieš STT ir likus porai dienų iki Seimo posėdžio, kuriame numatoma svarstyti didesnę STT kontrolę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi