Lietuvoje

2020.04.22 11:06

STT: nors dauguma antikorupcinių priemonių įvykdyta, tačiau pokyčiai nepakankami

LRT.lt2020.04.22 11:06

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) įvertino 2015–2019 m. tarpinstitucinio veiklos plano (TVP), skirto Nacionalinės kovos su korupcija programos (Programa) tikslams ir pažangai srityse, kuriose korupcijos rizika didžiausia, pasiekti, įgyvendinimą, nurodoma pranešime spaudai.

Per šį laikotarpį, vertinant faktinę korupcinę patirtį, Lietuvoje įvyko reikšmingas teigiamas pokytis: tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis“ duomenimis, faktinis kyšininkavimas sumažėjo nuo 31 proc. iki 18 proc., o tarp Europos Sąjungos valstybių, kuriose korupcija yra mažiausiai aktuali problema plėtojant verslą, Lietuva yra 8 vietoje.

„Per šį laikotarpį Lietuva pasiekė gan reikšmingos pažangos – mes turime geriausius rezultatus istorijoje stebint Lietuvos korupcijos žemėlapio 2019 duomenis. Tačiau nepaisant didelio įgyvendintų priemonių skaičiaus, matome, kad dalis jų įgyvendinamos formaliai ir paviršutiniškai, matomas fragmentiškumas – todėl pažanga tam tikrose srityse nėra pakankama, dalis jų vis dar išlieka probleminės“, – sako STT direktorius Žydrūnas Bartkus.

Pasak jo, tai reiškia, kad rengiant ir įgyvendinant naujo laikotarpio 2020–2022 metų TVP, būtinos į apčiuopiamą pažangą orientuotos priemonės, sisteminis požiūris bei koordinuotas atsakingų vykdytojų veikimas.

Lietuvai nepavyko pasiekti užsibrėžto ambicingo tikslo – iki 2019 m. Transparency International tyrime „Korupcijos suvokimo indeksas“ (KSI) pasiekti 65 balų vertinimą.

2019 m. Lietuvos KSI įvertis siekė 60 balų – tai yra vienu balu daugiau nei 2015–2018 m.

TVP vykdymo ataskaita ir pažangos, siekiant Programoje iškeltų tikslų, vertinimas, taip pat informacija apie nustatytas esmines ir aktualiausias problemas, susijusias su antikorupcinės aplinkos kūrimu, bei siūlymai šių problemų sprendimui pateikti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui bei Vyriausybės komisijai kovai su korupcija koordinuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.