Lietuvoje

2020.04.21 18:05

Vandens krizę išgyvenantys kėdainiečiai – ir suirzę, ir kantrūs: senjorams eilėse teko lūkuriuoti ir gerą valandą

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.04.21 18:05

Kėdainius sukaustė ne tik šalyje tebegaliojantis karantinas dėl koronaviruso, tačiau ir antrą parą trunkanti vandens krizė.

Pirmadienio vakarą pranešus, kad rajono pagrindinėje vandenvietėje aptiktas gerokai per didelis gyvsidabrio kiekis, o gerti vandenį bei naudoti jį maisto ruošimui uždrausta, kilo nemenkas chaosas.

Dar išvakarėse apsukresni ir greitesni kėdainiečiai suskubo į prekybos centrus, juose pirko didelius 5 litrų talpos vandens butelius.

Nors Kėdainių valdžia ramino, kad panikuoti nereikėtų, nemaža dalis gyventojų apie žinią, jog vartoti vandenį iš čiaupų nerekomenduojama, apskritai nežinojo dar ir antradienį.

Prie vandens dalinimo eilės – laukiančiųjų priekaištai rajono valdžiai ir kantriai laukianti senolė

Kėdainių rajono Ekstremalių situacijų komisija po surengto posėdžio nusprendė, kad miesto ir aplinkinių rajonų gyventojams būtina kuo skubiau užtikrinti vandens tiekimą.

Buvo nuspręsta, kad gyventojai geriamuoju vandeniu bus aprūpinti mieste įkūrus 4 mobilius punktus.

Nors informuota, kad geriamojo vandens dalinimas prasidės 16 valandą, tačiau prie numatytų punktų kėdainiečiams teko gerokai palūkuriuoti. Pirmieji automobiliai su vandeniu pasirodė praėjus geram pusvalandžiui, o tai sukėlė nemenką laukiančiųjų pasipiktinimą.

„Stovime jau apie 40 minučių, atėjau dar prie 16 valandą, tačiau jau 16.30 val., o vandens nematyti. Nežinau, reikia laukti“, – pasakojo eilėje stovėjusi moteris.

Kitas kėdainietis tikino, kad apskritai nesupranta, kaip tokia situacija galėjo susiklostyti, ir negailėjo kritikos miesto valdžiai.

„Sunku pasakyti, kaip tie tyrimai atliekami. Internete mačiau kažkokį raštą, kuriame užterštumo duomenys pateikti dar penktadienį, o oficialiai pranešta tik pirmadienio vakarą. Įdomu, kodėl apie šią situaciją buvo tyla visą savaitgalį, tai gal mes tą nuodingą vandenį ramiai sau ir gurkšnojome kelias dienas“, – susierzinimo neslėpė vyras.

Vandens eilėse laukė ir nemaža dalis vyresnio amžiaus asmenų, dalis jų kantriai lūkuriavo gerą valandą.

„Laukiu jau ilgokai, o ką daryti, vanduo būtinas. Apskritai mane perspėjo kaimynė, kad vandens gerti iš čiaupo negalima, papasakojo, kad jį dalins čia netoliese, atėjau. Bet va, vis dar nežinau, kažkodėl nesulaukiu, bet stoviu su žmonėmis, tai turbūt čia ir reikia būti“, – pasakojo jau garbaus amžiaus sulaukusi kėdainietė.

Tiesa, pasirodžius automobiliui su 5 litrų vandens buteliais, atsakingi darbuotojai jį stengėsi išdalinti itin operatyviai – šalyje siaučiant koronavirusui laikomasi visų saugumo reikalavimų.

Prie vandens punktų situaciją prižiūri keli policijos pareigūnai, jie prašo žmonių nesibūriuoti, laikytis bent kelių metrų atstumo.

„Kėdainių vandenys“ po incidento pranešė, kad gyventojams nupirko du vilkikus geriamojo vandens, jis bus dalijamas ne tik antradienį, bet, jei prireiks, ir trečiadienį.

Pakartotiniai tyrimai gyvsidabrio normų neviršija, tačiau reikia laukti patvirtinimo

Kėdainiuose antradienį atlikus pakartotinius vandens tyrimus, padidėjusio gyvsidabrio kiekio nenustatyta. Litre jo rasta apie pusę mikrogramo, o leistinas kiekis – iki vieno mikrogramo. Papildomi tyrimai atlikti, kai iš ankstesnių mėginių buvo nustatytas per didelis gyvsidabrio kiekis.

Kol skirtingų laboratorijų duomenys bus patikslinti, gyventojams vandentiekio vandens vartoti vis dar nerekomenduojama.

Savo ruožtu Kėdainių valdžios koridoriuose taip pat sumaištis – aiškinamasi, kokie tiksliai buvo pirminio matavimo duomenys, įmonės „Kėdainių vandenys“ vadovas tikina, kad įsivėlė žmogiškoji klaida, tačiau rajono meras V. Tamulis tokių pasiteisinimų nelinkęs priimti.

„Pateisinti direktoriaus poelgio negaliu ir nematau direktoriaus poste“, – dar antradienio vidurdienį kalbėjo V. Tamulis.

Kol Maisto ir veterinarijos tarnyba nepatikslino laboratorinių tyrimų rezultatų, vandens maistui vartoti nerekomenduojama.

Visuomenės sveikatos specialistai sako, kad gyvsidabris pavojingiausias besilaukiančioms moterims, vaikams. Ilgą laiką vartojant gali atsirasti galvos skausmų, pykinimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.