Lietuvoje

2020.04.21 16:20

Po įtarimų neteisėtu poveikiu STT pareigūnui sulaikyti advokatai – Danėlius, Rakauskas ir Baronas

STT vadovas: buvo bandoma mane šantažuoti, atnaujinta 17.57

Įtariant neteisėtu poveikiu Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnui antradienį sulaikyti trys sostinės advokatai – advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ advokatas Giedrius Danėlius ir advokatų profesinės bendrijos „Intra lex“ advokatai Valdas Rakauskas ir Dainius Baronas, teigia šaltiniai.

Visų šių advokatų mobilieji telefonai antradienio popietę buvo išjungti.

G. Danėlius yra verslininko bendrovės „Solis Tribus“ akcininko Antano Petrošiaus vienas iš gynėjų STT atliekamame tyrime dėl Nacionalinio kraujo centro. BNS žiniomis, A. Petrošius taip pat yra sulaikytas.

„WINT law firm“ vadovaujanti partnerė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė teigė kol kas nieko nežinanti, kad būtų sulaikytas jos kolega G. Danėlius.

„Pirmą kartą girdžiu, aš, aišku, kad šituo pasidomėsiu, bet nieko apie tai nežinau“, – BNS sakė advokatė.

Prokuratūra antradienį pranešė, kad sulaikyti trys advokatai ir vienas verslininkas, tiriant bandymą neteisėtai paveikti STT vadovą Žydrūną Bartkų ir vieną tyrėją, kuri atlieka ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje.

Joje įtarimai pareikšti dviem įtariamiesiems – „Solis Tribus“ akcininkui A. Petrošiui ir buvusiai Nacionalinio kraujo centro vadovei Joanai Bikulčienei.

Naujausiais duomenimis, A. Petrošius įtariamas padėjimu piktnaudžiauti, o J. Bikulčienė – piktnaudžiavimu.

J. Bikulčienė po įtarimų korupcija 2018 metų balandį pasitraukė iš Nacionalinio kraujo centro vadovės pareigų.

Įtariama, kad ji su bendrininkais siekė užvaldyti ir monopolizuoti kraujo plazmos surinkimą Lietuvoje, taip pat kraujo preparatų tiekimą Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms eliminuojant užsienio konkurentus. Pati J. Bikulčienė šiuos įtarimus neigė.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas teigė, kad pas įtariamuosius rasta surinkta informacija apie STT pareigūną.

„Galimai prasižengta su veikimo teisėtumu. Yra keturi įtariamieji, turime duomenis, kad pas tuos įtariamuosius atsirado informacija apie kitą asmenį, kurios jie neturėtų turėti“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė Ž. Radišauskas.

Įtariama, kad naudojantis surinktais asmeniniais ir tarnybiniais duomenimis, galimai buvo bandoma pasiekti, kad aukštas pareigas užimantys STT pareigūnai priimtų verslininkui palankius sprendimus.

G. Danėlius pastaruoju metu politinės korupcijos byloje atstovavo ir buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui.

Anksčiau advokatas gynė ir buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovę spaudai Daivą Ulbinaitę 2016 metais išteisinimu pasibaigusioje byloje dėl valstybės paslapties atskleidimo.

Prieš tai G. Danėlius ketverius metus yra vadovavęs Klaipėdos apygardos prokuratūrai, tačiau 2013 metais iš tarnybos pasitraukė savo noru, o 2018 metais jis premjero Sauliaus Skvernelio buvo siūlomas į teisingumo ministrus postą palikus Mildai Vainiutei, tačiau kandidatūrą atmetė prezidentė D. Grybauskaitė.

2016 metais generalinis prokuroras Evaldas Pašilis siūlė G. Danėlių skirti savo pavaduotoju, tačiau G. Danėlius tąkart pats atsiėmė savo kandidatūrą.

Bartkus: informacija apie STT pareigūną buvo bandoma mane pasiekti ir šantažuoti

Generalinei prokuratūrai antradienį pranešus apie sulaikytus advokatus ir verslininką bei pas juos rastą informaciją apie Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūną, šios tarnybos vadovas Žydrūnas Bartkus sako, kad šia informacija buvo bandoma jį pasiekti ir šantažuoti.

„Taip, galima įvertinti va taip“, – BNS antradienį sakė Ž. Bartkus.

„Nepriklausomai nuo to, kokia tai būtų informacija, niekada dar nėra buvę ir tikiuosi, kad ateity nebus, kad gynėjai – tie, kurie teisėtais būdais turi ginti savo ginamuosius, išdrįstų ateiti tiesiai pas institucijos vadovą ir ultimatyviai reikalauti, kad būtų priimtas vienas ar kitas proceso sprendimas, grasinant, kad priešingu atveju, bus padaryti vienokie ar kitokie veiksmai“, – teigė jis.

STT vadovas plačiau pas įtariamuosius rastos informacijos turinio nekomentavo, taip pat neatskleidė, kokie tiksliai advokatai jam darė spaudimą ir bandė šantažuoti.

„Nedetalizuosiu tos informacijos, bet tai buvo susiję su tarnybine neviešo pobūdžio informacija, kas atskleistų to pareigūno bendradarbių duomenis, telefono numerius, vardus, atliekamas mūsų užduotis ir tuo pačiu to pareigūno asmeninius kontaktus ir panašiai“, – tvirtino Ž. Bartkus.

Jo teigimu, informacija nėra apie jį patį.

„Nebūtų tikslu sakyti, kad buvo informacija renkama apie mane. Buvo tik su manimi kalbama, kad mes priimtume sprendimus, tai informacija nebuvo apie mane“, – sakė STT vadovas.

„Poveikis buvo, bet informacija nebuvo apie patį mane, tai buvo kalbama apie tarnybą ir tarnybos pareigūno atžvilgiu turimą informaciją“, – pridūrė jis.