Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.21 16:32

Koronaviruso židiniu tapusią Marijampolės ligoninę krečia naujas skandalas – prašo nušalinti vieną skyriaus vadovų

papildyta skyriaus vedėjo komentaru; atnaujinta 20.07
Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.04.21 16:32

Vienu iš koronaviruso židinių tapusioje Marijampolės ligoninėje darbuotojai prašo nušalinti nuo pareigų Anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriaus (AITS) vedėją Eligijų Jucių. Jeigu būtų įrodyta pastarojo kaltė – galima būtų kelti baudžiamąją bylą dėl grėsmės aplinkinių sveikatai kėlimo koronaviruso epidemijos metu. Skyriaus vedėjas jam metamus kaltinimus vadina tendencingais. Apie atvejį informuota ne tik ligoninės vadovybė, bet ir Marijampolės savivaldybė.

Marijampolės ligoninės AITS darbuotojai pirmadienį įteikė ligoninės administracijai prašymą su išvardintais 9 punktais, kuriuose skundžiamasi skyriaus vadovo E. Juciaus veiksmais: informacijos apie infekuotus COVID-19 pacientus slėpimu, grėsmės kėlimu skyriaus pacientų ir darbuotojų sveikatai, psichologiniu smurtu prieš jo pavaldume esančius medikus, diskriminaciją. Šio prašymo kopiją gavo ir LRT.lt portalas.

Pavyzdžiui, skyriaus vadovas kaltinamas, jog ruošiant palatas kvėpavimo funkcijos nepakankamumą turintiems pacientams jis pateikė neveikiančius dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatus. Taip pat teigiama, kad vedėjas neinformavo administracijos, jog skyriuje nėra portatyvaus tokio aparato, kurio reikia sunkių ligonių transportavimui.

Skyriaus medikai taip pat teigia, kad buvo slepiami COVID-19 infekuoti pacientai. Pavyzdžiui, balandžio 7 dieną infekcija nustatyta vienai skyriaus pacientei, tačiau apie tai esą E. Jucius ne tik kad neinformavo personalo, bet vėliau teigė, kad griebtis asmens apsaugos priemonių darbuotojams jau per vėlu: „kam jums rengtis (apsauginę aprangą), vis tiek jau per vėlu“, – rašoma darbuotojų skunde.

Medikai tikina, kad tame skyriuje, kuriame gulėjo infekuota pacientė, ligonių buvo ir daugiau. Tarp jų – ir iš įkalinimo įstaigos dviejų pareigūnų atlydėtas asmuo. Visiems jiems kilo pagrįsta rizika užsikrėsti koronavirusu, tačiau skyriaus vedėjas, medikų teigimu, jokių veiksmų jų atžvilgiu nesiėmė.

„Budinčiai gydytojai pasiteiravus dėl tolesnių veiksmų, skyriaus vedėjas reagavo: „tegul lieka, neterškime kitų patalpų“. Visa tai girdėjo pacientą lydintys pareigūnai, kurie taip pat nerimavo dėl savo sveikatos saugumo. Budinti gydytoja savo iniciatyva pacientų perkėlimą derino su kitų įstaigų vadovais, perspėjo greitosios medicinos pagalbą dėl būtinų saugos priemonių užtikrinimo pervežant COVID-19 infekcija sergančią pacientę ir su ja kontaktą turėjusius pacientus. Skyriaus vedėjas ne tik nepadėjo organizuoti COVID-19 židinio likvidavimo AITS, bet ir tyčiojosi iš personalo, skatino jų nerimą ir pasimetimą“, – skunde rašo pasipiktinę skyriaus medikai.

Negana to, esą pats E. Jucius turėjo artimą kontaktą su koronavirusu užsikrėtusia operacinės darbuotoja, tačiau po to nesilaikė saviizoliacijos reikalavimo, o patį faktą nuo ligoninės darbuotojų nuslėpė.

„Išsakius nuogąstavimus dėl esamos COVID-19 viruso plitimo grėsmės (vedėjas – LRT.lt) atsako „tau paranoja“, „eik pas psichiatrą“, – skyriaus vedėjo elgesį komentuoja medikai.

Taip pat E. Jucius, darbuotojų teigimu, neatstovauja skyriaus personalo interesams ginčytinose situacijose, neteikia informacijos apie ligoninės susirinkimuose svarstytus klausimus, su jo pavaldume esančiais kolegomis elgiasi nepagarbiai, naudoja psichologinį smurtą.

„Nuolat kelia emocinę įtampą sudarant darbo grafikus, neproporcingai paskirstydamas budėjimus savaitgaliais ir šventinėmis dienomis, šališkai sudarinėdamas atostogų grafikus vasaros laikotarpiui. Organizuojant planinį darbą operacinėse, gydytojai chirurgai taip pat skirstomi pagal lojalumą AITS vedėjui. Neretai „nemėgiamo“ chirurgo operacija nepagrįstai atidedama popietinėms valandoms“, – teigia skyriaus medikai.

Po prašymu atleisti E. Jucių iš skyriaus vadovo pareigų pasirašė apie 20 Marijampolės ligoninės medikų.

Darbuotoja: vedėjo savivalė tęsiasi dešimtmečius

Viena iš AITS darbuotojų, kurios pavardė redakcijai yra žinoma, tačiau kuri panoro likti anonimiška, tikino, kad E. Jucius skyriui vadovauja apie du dešimtmečius, palaiko gerus santykius su administracija, kuri esą toleruoja jo savivaliavimą ir netinkamą elgesį. Esą vadovas operacinę pavertęs nuosava įmone, pašnekovės tikinimu, ten daro, ką nori, perka, ką nori.

„Prašyme matėte, kad perka neveikiančią įrangą, kurios kaina yra nulinė vertė, jis ant popieriaus užrašo, kad mokėjo tiek ir tiek, gauna vadinamą atlygį už tai ir statosi tris namus. Tai yra baisu. Tai yra nusikaltimas“, – tikino pašnekovė.

Kilus koronaviruso protrūkiui ligoninėje, dalis personalo, kurie turėjo kontaktą su infekuotasi asmenimis, buvo išleisti į saviizoliaciją. Tokių Marijampoles medikų, kurie yra saviizoliacijoje, šiandien yra apie 130. Tačiau pats skyriaus vadovas, darbuotojų teigimu, pasinaudodamas padėtimi, saviizoliacijos nesilaikė, taip sukeldamas grėsmę kolegoms.

„Žmonės bijojo su juo būti vienoje operacinėje, bet laikėsi atstumo, užsidėjo respiratorius ir vaikščiojo. Jie bijo. Jie 20 metų su juo išdirbę. Jie bijo kalbėti, jie yra draugai. Marijampolė yra kaimukas, nesuvokiami dalykai ten vyksta, bet jiems tai yra normalu.

Mes esame paprasti darbuotojai, o tas visas Kapitolijus, kaip mes vadiname, Marijampolės administracija, jie žaidžia mumis. Kviečiasi žmones ir grasina, kad jeigu jūs mane išduosite, po viso šito, kai viskas išsispręs ir aš vis tiek liksiu vadovu, jūs su manimi dirbsite, tai ką jūs darote? Taip kalba E. Jucius“, – tikino skyriaus darbuotoja.

Anot pašnekovės, į darbuotojų skundus nereaguoja ne tik pats skyriaus vadovas, bet ir administracija. Prieš išplintant koronaviruso infekcijai, ligoninės darbuotojai esą prašė administracijos imtis veiksmų, bet administracija į pastabas nereagavo.

„Mes administracijai sakėme, kad taip įvyks, jeigu nesiimsite tam tikrų veiksmų. Jie nesiėmė, nes jie apskritai nieko neveikia. Jie ten tik posėdžiauja. Yra labai liūdna kalbėti apie savus ir teršti lizdą, kaip jie dabar apie mus kalba – kad esame paukščiai, kurie teršiame savą lizdą, bet tai yra daugiau sovietinių laikų posakiai.

Jeigu mes matome, kad jie daro nesąmones, įvelia mus į grėsmę, per jų kaltes (koronavirusu – LRT.lt) apsikrečia mūsų darbuotojai! Mano pamainos dvi darbuotojos suserga, vienos vyras sunkiai serga! O jeigu liks neįgalūs? O jeigu numirs? Jeigu vaikus bus užkrėtę?“, – apmaudo neslėpė pašnekovė.

Skyriaus vedėjas: kaltinimus vadina tendencingais ir nepagrįstais

Su skyriaus vedėju E. Juciumi naujienų portalui LRT.lt pavyko susisiekti antradienio vakarą. Jis patvirtino antradienio ryte buvo oficialiai supažindintas su skyriaus darbuotojų prašymu jį nušalinti, bet pati situacija skyriaus vedėją pribloškė. Jis pabrėžė, kad po prašymu tėra 17 gydytojų parašų, kai iš viso jų dirba apie 85. Iš 17 pasirašiusiųjų tik 6 gydytojai yra jo pavaldume, likę pavaldūs administratoriui slaugai.

E. Jucius tikina, kad prašyme surašyti kaltinimai yra nepagrįsti, tam tikrus dalykai ištraukti iš konteksto.

„Aš visiškai galiu paneigti kai kuriuos punktus ir argumentuotai paneigti. Pavyzdžiui, vienas punktas, kad kontaktavau su COVID-19 sergančia darbuotoja ir paskui vengiau saviizoliacijos, slėpiau. Šitų dalykų nebuvo. Mes su ta darbuotoja prasilenkdavome per kokius 4-5 metrus koridoriuje, naudodami apsaugos priemones. Tiesioginio kontakto su ja nebuvo. Ir aš dėl to konsultavausi su infekcijos kontrolės tarnyba, ar aš galiu toliau eiti savo pareigas, jeigu yra sergantis darbuotojas. Jie tai vertino kaip žemos rizikos kontaktą, po kurio aš turiu naudoti asmens apsaugos priemones, ką ir visi naudojame, ir sekti savo būseną. Jeigu atsiranda nors vienas požymis susirgimo COVID-19, tai turiu izoliuotis. Per tą laiką man neatsirado nė vieno požymio ir aš du kartus testuotas dėl COVID viruso. Visi testai neigiami“, – tvirtina E. Jucius.

Taip pat skyriaus vedėjas neigia slėpęs informaciją apie skyriuje gulinčią koronavirusu užsikrėtusią pacientę. Jis pabrėžė, kad slėpti tokią informaciją būtų nelogiška, antra – nėra tam motyvo. Jis teigia, kad tą vakarą po darbo buvęs skubiai iškviestas iš namų į susirinkimą, kurio metu vyko ir nuotolinė konferencija su Kauno klinikų vadovybe dėl bendro darbo organizavimo koronaviruso plitimui suvaldyti. Atvykusį skyriaus vedėją ligoninės administracija supažindino su informacija, kad jo skyriuje yra infekuota pacientė.

„Aš net nelaukęs susirinkimo pabaigos suderinau su administracija: su direktore, direktorės pavaduotoja medicinai ir infekcijų kontrolės tarnybos vadove kaip elgtis toliau Suderinome, kad šiuo atveju reikia visus pacientus iškelti pagal ministro įsakymą į pagrindines ligonines: į Kauno klinikinę ligoninę, Kauno klinikas ir skyrių reikia izoliuoti. Tai buvo nuspręsta administracijoje ir aš nelaukdamas susirinkimo pabaigos nuėjau į skyrių ir visiems pranešiau“, – tikino E. Jucius.

Jis taip pat pabrėžia, kad su tuo metu budėjusia darbuotoja derino, į kokius skyrius reikėtų iškelti AITS pacientus, nurodė, kad gretimo skyriaus gydytoja esant reikalui suteiks pagalbą.

E. Jucius neigia kaltinimą, kad jis galėjęs savo veiksmais sukelti pavojų skyriaus darbuotojų sveikatai. Jis atkreipia dėmesį, kad realus pavojus sveikatai galėjo kilti tuomet, kai į skyrių pacientą atvežę policijos pareigūnai kartu su skyriaus darbuotojais vakarieniavo kartu nedėvėdami jokių apsaugos priemonių.

Skyriaus vedėjo nuomone, darbuotojų nepasitenkinimas šiuo konkrečiu atveju galėjo kilti dėl to, kad infekuotos pacientės artimieji apie teigiamą ėminio dėl koronaviruso rezultatą buvo informuoti apie 16 val. vakaro, o skyriaus darbuotojai – po 18 val.

Skyriaus vedėjas taip pat neigia pirkęs neveikiančią įrangą, tikina niekada nedraudęs darbuotojams dėvėti apsaugos priemonių. Jis pabrėžia, kad yra nustatytos bendros taisyklės, kokias apsaugos priemones tam tikros kategorijos medikai privalo dėvėti ir jie privalo jų laikytis. Juo labiau, kad E. Juciaus tikinimu, apsaugos priemonių skyriuje yra pakankamai.

Taip pat jis tikina niekada nepagarbiai nesielgęs su darbuotojais, jų nežemino, darbo, atostogų ir budėjimo grafikus derino sąžiningai atsižvelgdamas į darbuotojų poziciją ir galimybes, kai kuriuos sprendimus derindamas su kitų skyrių vedėjais.

„Tokių žodžių aš tikrai niekad nevartoju „pas psichiatrą“ ar „paranoja“. Buvo pas mus žmonių keli skyriuje, kurie tikrai psichologiškai buvo palūžę ir jų emocinė tokia būklė buvo, kad jie šaukė, rėkė. Ne dėl darbo pas mus, bet dėl to, kad jie bijo dėl savo šeimos, artimųjų. Tai tokių buvo, bet yra liudininkų, kad aš tikrai tokių dalykų nesakiau, aš tokių dalykų neprisimenu, kad būčiau sakęs, įžeidinėjęs žmones“, – teigia E. Jucius.

Prašymą su 9 kaltinančiais punktais skyriaus vedėjas vadina tendencingu. Jis įtaria, kad toks puolimas gali būti vykdomas siekiant užimti jo darbo vietą.

Jeigu komisija, atliksi vertinimą, pažeidimų neras, kad skyriaus vedėjo veiksmai būtų sukėlę grėsmę darbuotojų sveikatai, E. Jucius ketina kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl garbės ir orumo įžeidimo.

„Aš manyčiau, kad dėl savo garbės, orumo ir profesinės kompetencijos pažeminimo turėčiau kažkur kreiptis. Yra teisinės galimybės apginti savo garbę ir orumą“, – sakė E. Jucius.

Skyriaus vedėją vertins komisija, darbuotojai į tai žvelgia skeptiškai

Su ligoninės direktore Audrone Kuodiene naujienų portalui LRT.lt susisiekti nepavyko. Mat atsiliepusi ligoninės administratorė pranešė, kad direktorė serga.

Vadovę pavaduojanti Lina Dubinskaitė, ligoninės direktorės pavaduotoja medicinos reikalams, naujienų portalui LRT.lt patvirtino, kad administracija AITS darbuotojų skundą yra gavusi ir jo pagrindu pradėjusi vidinį tyrimą. Šiam klausimui suburta speciali komisija. Daugiau detalių, kol vyksta tyrimas, L. Dubainskaitė komentuoti nenorėjo, tik patvirtino, kad dėl netinkamo E. Juciaus vadovavimo darbuotojai ligoninės vadovybei skundžiasi pirmą kartą.

Tačiau vidinį tyrimą patys AITS darbuotojai vertina skeptiškai. Anot AITS darbuotojos, ginčo sprendimo komisiją sudaro E. Juciui artimi žmonės, su kuriais jis palaiko puikius santykius, kartu leidžia laisvalaikį, vyksta į medžiokles, žvejybą.

Ši sudaryta darbo grupė darbuotojų netenkina ir jie ketina reikalauti sudaryti nepriklausomų ekspertų darbo grupę, kurioje dalyvautų kitų ligoninių darbuotojai bei asmenys iš Sveikatos apsaugos ministerijos.

Marijampolės mero situacija ligoninėje netenkina

Marijampolės meras Povilas Isoda naujienų portalui LRT.lt patvirtino gavęs ligoninės AITS darbuotojų skundą ir jo pagrindu siūlęs ligoninės administracijai laikinai nušalinti skyriaus vadovą E. Jucių nuo pareigų, kol vyksta patikrinimas.

„Aš manau, kad iš principo būtų teisinga nušalinti tą žmogų nuo pareigų tam, kad būtų objektyviai įvertinta visa situacija ir atliktas tas tarnybinis patikrinimas. Jeigu tas tarnybinis patikrinimas neturės pagrindo, tada vedėjas grįš į darbą ir sėkmingai dirbs. Bet man atrodo, kad jeigu jis bus nenušalintas, tai gali kilti pagrįstų abejonių dėl tyrimo objektyvumo. Aš savo poziciją išsakiau laikinai vadovei. Juridiškai čia meras nesprendžia, juridiškai sprendžia tiesioginis jo vadovas. Tikiuosi, kad situacija bus ištirta objektyviai“, – vylėsi P. Isoda.

Tiesa jis pridūrė, kad laikinoji vadovė nėra ryžtingai nusiteikusi laikinai nušalinti skyriaus vedėjo nuo pareigų, nes baiminasi, kad E. Jucius šį sprendimą gali skųsti.

„Lai skundžia, tokia ta demokratija, tokia jo teisė. Aš šiuo metu esu darbuotojų pusėje ir manau, kad jis neturėtų būti darbe, kol vyksta tarnybinis patikrinimas“, – dar kartą pabrėžė Marijampolės meras.

Pati situacija ligoninėje, kuri yra tapusi koronaviruso židiniu ir kuriai pradėtas ikiteisminis tyrimas, taip pat netenkina savivaldybės vadovo. Kadangi ši gydymo įstaiga yra savivaldybės pavaldume, miesto valdžia ketina imtis veiksmų ir savo ruožtu taip pat pradėti tyrimą.

„Mes esame sudarę iš administracijos pusės komisiją, ir aš laukiu, kol grįš direktorė iš nedarbingumo ir tikrai kai ji grįš, kalbėsimės ir priimsime sprendimus. Bet situacija ligoninėje manęs netenkina. Aš tą deklaravau viešai“, – pabrėžė P. Isoda.

Pats skyriaus vedėjas E. Jucius, kol vysta tyrimas, teigia neketinantis savo noru laikinai trauktis iš užimamų pareigų, o meras P. Isoda, jo nuomone, negali teisiškai daryti įtakos dėl pavaldžios savivaldybei įstaigos darbuotojo nušalinimo.

„Manyčiau, kad jis neturi teisės tokių dalykų daryti, spaudimo administracijai, kad mane nešalintų, kol tyrimas yra. Turi tam būti teisinis pagrindas kažkoks. Čia yra politikavimas ir pataikavimas tiems darbuotojams, kurie nuėjo su tuo raštu pas jį į meriją. Nusišalinti, tai ką? Vis tiek yra pakankamai darbo, jį organizuoti reikia. Jeigu aš nusišalinsiu – kažkokių pareigų neatliksiu. O daryti įtakos tyrimui aš neturiu jokios galimybės. Nei su vienu iš komisijos narių aš nemedžioju, žvejoti aš išvis nežvejoju, laisvalaikio su jais neleidžiu. Nesu niekada pas juos svečiuose buvęs, nei kažkokių verslo reikalų turiu. Tai yra darbiniai santykiai, kurie susiję tik su darbu. Nėra jie mano draugai, kurie galėtų man palankų sprendimą daryti“, – tikino E. Jucius.

Lietuvos policijos Marijampolės apskrities VPK Komunikacijos poskyrio vedėjas Renatas Siaurusaitis patikino, kad kol kas nėra pradėto jokio ikiteisminio tyrimo dėl E. Juciaus neteisėtų veiksmų. Tačiau jeigu būtų įrodyta, kad skyriaus vedėjas nesilaikė saviizoliacijos reikalavimo po kontakto su infekuotu COVID-19 asmenimi ir taip kėlė grėsmę aplinkinių sveikatai, jam galima būtų kelti baudžiamąją bylą.

Mat Baudžiamojo kodekso 277 straipsnio 1 dalis nustato, kad tas, kas pažeidė teisės aktų dėl sveikatos apsaugos reikalavimus ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės taisykles, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija, yra baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

„Čia visada įrodinėjimo menas yra, kas įrodys, kieno argumentai nusvers. Negalima asmens nuteisti anksčiau laiko arba išteisinti. Jeigu tas dokumentas su visais argumentais papultų į policiją, jo visumą vertintų tyrėjai. Kol nematome visų aplinkybių – labai sunku pasakyti“, – tikino R. Siaurusaitis.

Tiesa, minėto Baudžiamojo Kodekso straipsnio pagrindu šiuo metu yra pradėtas kitas ikiteisminis tyrimas, susijęs su Marijampolės ligonine, dėl viešoje erdvėje skelbiamos informacijos. Tyrimas inicijuotas praėjusios savaitės pabaigoje.

LRT.lt primena, kad Marijampolės ligoninėje koronaviruso protrūkis kilo balandžio pradžioje Vidaus ligų skyriuje. Protrūkio pradžioje pranešta apie 5 koronavirusu užsikrėtusius medikus ir tiek pat pacientų, Vidaus ligų skyrius nedelsiant buvo uždarytas.

Šiandien ligoninės administracijos duomenimis koronavirusu yra užsikrėtusių apie 30 medikų, kurių vienas ir dar 16 ligoninės pacientų yra gydomi Kauno klinikinėje ligoninėje. Dar apie 70 medikų lieka saviizoliacijoje. Praėjusią savaitę tokių buvo apie 130.

Dėl kilusio koronaviruso protrūkio dalis Marijampolės savivaldybės tarybos narių yra kreipęsi į tarybą bei miesto merą prašydami nušalinti ilgametę ligoninės direktorę A. Kuodienę nuo užimamų pareigų. Dėl susidariusios situacijos šioje ligoninėje patikrinimą atlieka Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi