Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.21 15:13

Pradėtas tyrimas dėl neteisėto poveikio: pas įtariamuosius aptikta STT pareigūno telefone buvusi svarbi informacija

Sulaikyti Nacionalinio kraujo centro bylos veikėjai; atnaujinta 15.50
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.04.21 15:13

Generalinė prokuratūra pranešė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio. Teisėsaugos akiratyje atsidūrė verslininkas ir trys advokatai, kurių rankose atsidūrė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūno asmeninė informacija, STT tarnybinė informacija. Prokurorai įtaria, kad asmenys, kurių vienas yra įtariamasis Nacionalinio kraujo centro (NKC) byloje, siekė pasinaudoti jautria informacija ir galbūt padaryti įtaką sprendimams minėtoje byloje.

Antradienį Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas teigė, kad pareigūnai galėjo susidurti su neteisėtu poveikiu.

„Pareigūnai susidūrė su galimai neleistinu poveikiu“, – pabrėžė Ž. Radišauskas.

Jis teigė, kad ikiteisminis tyrimas dėl galimo neteisėto poveikio pradėtas šių metų vasarį, tačiau aktyvių proceso veiksmų teisėsauga ėmėsi šiuo metu. Pasak Ž. Radišausko, atliekant ikiteisminį tyrimą, sulaikyti keturi asmenys – privatus asmuo ir trys veikiantys advokatai.

„Tas privatus privatus asmuo figūruoja kaip įtariamasis kitoje baudžiamojoje byloje. [...] Kalbu apie 2018 metais pradėtą ikiteisminį tyrimą – Nacionalinio kraujo centro byla. Ta byla yra baigiamojoje stadijoje, joje pareikšti galutiniai įtarimai dviem asmenims. Taigi tas vienas asmuo, kuris šiandien yra sulaikytas, yra įtariamasis Nacionalinio kraujo centro byloje“, – dėstė Ž. Radišauskas.

Jis priminė, kad ikiteisminį tyrimą NKC byloje atlieka STT. Pasak Ž. Radišausko, vienas iš sulaikytų advokatų yra įtariamojo NKC byloje gynėjas. Generalinio prokuroro pavaduotojas tikino, kad teisėsaugos surinkti duomenys leidžia įtarti, kad advokatai, gindami savo klientą, galėjo nusižengti įstatymams.

„Yra keturi įtariamieji, turime duomenis, kad pas tuos įtariamuosius atsirado, jie įgijo tam tikrą informaciją apie kitą asmenį, kuri paprastai neturėtų būti pas juos. Ta informacija yra apie vieno STT pareigūno asmeninį gyvenimą, taip pat tam tikra tarnybinio pobūdžio informacija, kuri buvo to pareigūno tarnybiniame mobiliame telefone“, – detalizavo Ž. Radišauskas.

Anot jo, pas įtariamuosius rasta informacija leido jiems identifikuoti STT pareigūno šeimos narius, artimuosius, gyvenamąsias jų vietas, lankymosi vietas. Įtariamųjų gauta tarnybinio pobūdžio informacija, pasak Ž. Radišausko, leido jiems, kaip suprasti, kaip buvo vykdomos, planuojamos operacijos STT.

„Tokia informacija yra pakankamai jautri, neviešintina ir neskelbtina. Kai atsitiktinai pas tokius asmenis patenka tokie duomenys, tu gali pasirinkti veikimo modelį. [...] Šiuo atveju duomenys leidžia manyti, kad ta informacija buvo pasinaudota grynai procesiniais asmeniniais tikslais [...] galimai neleistinais būdais. Buvo ieškoma kontaktų ir su STT pareigūnais. Vienas iš pareigūnų yra tyrėja, kuri atlieka ikiteisminį tyrimą Nacionalinio kraujo centro byloje, kitas pareigūnas – STT vadovas Žydrūnas Bartkus“, – komentavo Ž. Radišauskas.

Anot jo, teisėsaugos surinkti duomenys leidžia įtarti, kad sulaikyti asmenys manipuliavo minėta jautria informacija, siekdami palankių sprendimų NKC byloje.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis spaudos konferencijos metu informavo, kad ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio atlieka Kriminalinės policijos biuras. Jis patikslino, kad įtariamieji – verslininkas ir trys Vilniuje veikiančių advokatų kontorų advokatai – buvo sulaikyti antradienio rytą.

„Jų gyvenamosios vietose ir tarnybinėse patalpose šiuo metu dar yra atliekamos kratos bei kiti procesiniai veiksmai“, – teigė R. Kiškis ir pridūrė, kad kratos metu iš įtariamųjų paimti įrenginiai su skaitmenine informacija.

Siekiant užtikrinti, kad nebūtų pažeistos nei vieno iš sulaikytų advokatų klientų teisės, Advokatūros įstatymo reikalavimai, nesusidarytų prielaidos manipuliuoti neva pažeistomis kitų ginamųjų teisėmis, kratas įtariamų advokatų darbo bei kitose patalpose pakviesti stebėti Lietuvos advokatų tarybos įgalioti Lietuvos advokatūros nariai.

Kaip pranešė Generalinė prokuratūra, ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl neteisėto informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimo ir panaudojimo, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, siekiant turtinės ir kitokios asmeninės naudos, trukdymo ikiteisminio tyrimo pareigūno veiklai ir grasinimo valstybės tarnautojui.

Maksimali bausmė, gresianti už šias nusikalstamas veikas, siekia iki 7 metų laisvės atėmimo.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Kaip teigiama Generalinės prokuratūros pranešime, vienam iš sulaikytųjų 2018 m. NKC byloje buvo pareikšti įtarimai STT atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl įtartų korupcinių veikų: bandymo neteisėtai ir galimai iš savanaudiškų paskatų sudaryti išskirtines sąlygas bendrovei, kuri priklauso minėtam asmeniui. Įtarimai šiame tyrime yra pareikšti dar dviem asmenims, tyrimas tebevyksta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi