Lietuvoje

2020.04.21 17:44

NVSC atstovas apie skandalingą situaciją Klaipėdos hospise: žmonių sveikatą statote ant labai rizikingo laiptelio

atnaujinta 17.50
Domantė Platūkytė, LRT.lt, BNS2020.04.21 17:44

Skandalų krečiamo „Klaipėdos hospiso“ direktorė Rasa Dagienė antradienį sakė, kad sugebės įvertinti visus iškeltus reikalavimus, išskyrus vieną. Jos teigimu, iki trečiadienio vakaro hospisas niekaip nesugebės gauti reikalingų licencijų. Šiuo metu hospisas turi tik vieną higienos pasą, tai reiškia, kad pacientus galėtų priimti tik į vieną palatą.

Praėjusią savaitę pranešta, kad koronaviruso infekcija neaplenkė ir Klaipėdoje esančio hospiso ir yra didžiulė tikimybė, jog COVID-19 užsikrėtė visi privačių globos namų globotiniai. Antradienį pranešta, kad hospise numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis. Dar vienas šio hospiso globotinis, kuriam buvo nustatytas koronavirusas, mirė savaitgalį, asmuo taip pat turėjo įvairių gretutinių ligų.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas sakė, kad jau kelintą parą „Klaipėdos hospise“ dirba ta pati komanda, nėra aišku, kaip planuojama juos keisti, kiek surinkta kitų žmonių, kaip organizuojamas darbas.

„Negali taip būti, kad tie patys žmonės dirba kelias paras, jie taip pat turi izoliuotis, kadangi buvo kontakte su darbuotojais, kuriems buvo nustatytas virusas. Norėtųsi išgirsti konkrečius veiksmus“, – kalbėjo R. Grigaliūnas.

Jis taip pat išskyrė, kad labai svarbu, jog būtų užtikrinta ir pacientų slauga.

Anot „Klaipėdos hospiso“ direktorės R. Dagienės, šiuo metu hospise dirba 12 naujų darbuotojų ir šeši senbuviai, kurie, dirbdami po du, apmoko naujus darbuotojus. Planuojama, kad nauja komanda, kurioje nebedirbs senbuviai, turėtų pradėti dirbti ketvirtadienį.

Tie žmonės, kurie kontaktavo su užsikrėtusiais, taip pat gali susirgti, akcentavo R. Grigaliūnas. Anot jo, labai svarbu užtikrinti darbuotojų pamainų pasikeitimus: „Tų žmonių sveikatą statote ant labai rizikingo laiptelio. Tai netoleruotina“, – teigė jis.

Hospiso direktorė R. Dagienė sakė suvokianti, kad tai yra problema, tačiau pabrėžė, kad hospise yra 35 sunkios būklės klientai, kuriais taip pat reikia pasirūpinti.

„Tai yra aktualiausia problema, kad mano pacientai būtų sužiūrėti. (...) Tai nėra diskusijos klausimas“, – tvirtino R. Dagienė.

„Klaipėdos hospisui“ NVSC pateikė 8 punktus nurodymų, kuriuos hospisas turės įvykdyti iki trečiadienio darbo dienos pabaigos. R. Grigaliūnas apgailestavo, kad jau kelintą kartą prašo hospiso pateikti reikalingą informaciją, kadangi jos trūkumas trukdo atlikti tyrimą. Vėliau bus grįžtamoji kontrolė ir bus sprendžiama, ką daryti toliau.

R. Grigaliūnas nurodė, kad esminiai reikalavimai hospisui yra vykdyti veiklą tik tose patalpose, kurioms išduotas higienos pasas – tai yra vykdyti veiklą vienoje palatoje. Tai – esminis hospiso pažeidimas.

„Popierių klausimus mes tvarkysimės po to. Dabar svarbiausias dalykas, kurį reikia sutvarkyti, yra pacientų būklė. Gerai, aš galiu palikti vieną palatą ir liks vienas pacientas, kadangi turiu tvarkyti ekstremalią situaciją. Bet tada klausimas, kur dedame kitus pacientus? Spręskite, kur dedame kitus pacientus, ir viskas“, – piktinosi R. Dagienė.

Anot jos, visus reikalavimus hospisas sugebės įgyvendinti, tačiau dėl patalpų licencijos – ne.

„Šito tikrai neįveiksime. (...) Šito punkto tikrai neįveiksime ir galime pradėti svarstyti B planą jau dabar arba pratęsiate mūsų pastatui licenciją“, – sakė ji.

Į tai R. Grigaliūnas atsakė ragindamas dar palaukti kelias dienas ir tada įvertinti realią situaciją. Vis dėlto, sutiko jis, reikia atsižvelgti ir į protingumo kriterijų.

„Tikrai per dieną ar kelias nei dokumentų, nei paraiškos, nei tai, kas turi būti tokiai veiklai, nei sutvarkyti dokumentus, nei teoriškai, nei praktiškai neįmanoma“, – sakė jis.

Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis hospiso vadovės prašė atkreipti dėmesį ir į bendrą tvarką ir kaip jos laikosi darbuotojai. Savivaldybė gavo nuotraukų, kuriose užfiksuota, kaip hospiso darbuotojai į lauką išeina nenusiėmę apsaugos priemonių, kartu su jomis ir rūko.

„Kažkaip vis tiek tvarka turėtų būti, ją reikėtų užtikrinti ir tokių atvejų neturėtų būti. (...) Jūs, kaip privati organizacija, įvertinusi savivaldybės didžiules pastangas, kad ši vieta būtų izoliuota, atlikite primityvius namų darbus. Nors savo žmones sukontroliuokite, kad jie su apsaugos priemonėmis po aplinką nevaikščiotų. Įsivaizduokite, kokia grėsmė nuo to aplinkiniams“, – įspėjo G. Neniškis.

Šiuo metu „Klaipėdos hospisui“ trūksta vienkartinių kombinezonų, apsauginių akinių ir antbačių. Dalį reikalingų priemonių pristatys miesto savivaldybė, kitos priemonės bus pristatytos iš ministerijos. Tikimasi, kad jų bus sulaukta trečiadienį.

Hospisą įvardijo kaip „karštą židinį“

Anksčiau antradienį vykusioje Klaipėdos savivaldybės spaudos konferencijoje miesto meras Vytautas Grubliauskas pranešė, kad dėl situacijos „Klaipėdos hospise“ kreipėsi į prokuratūrą dėl tyrimo pradėjimo ir galimai kaltų asmenų nustatymo bei jų atsakomybės klausimo. Anot jo, situacija hospise yra labai rimta ir skandalinga.

„Manau, kad situacija yra tokia pati, o gal net rimtesnė nei Klaipėdos miesto ir prokuratūros bendradarbiavimas sprendžiant taršos klausimus – tiek kvapų, tiek taršos, tiek „Grigeo“ atvejį“, – sakė miesto meras.

Pasak V. Grubliausko, šiuo metu „Klaipėdos hospisas“ yra „karštas židinys“, todėl jam turi būti skiriamas išskirtinis dėmesys. Jis tvirtino, kad kasdieniam darbui karantino sąlygomis hospisas buvo pasiruošęs, tačiau pasiruošimo ekstremaliai situacijai nebuvo.

Hospisas neturėjo higienos leidimų, jo darbuotojai, nepaisant COVID-19 plitimo grėsmės, dirbo keliuose darbuose vienu metu – kai kurie teikė paslaugas pacientams namuose, kiti darbavosi ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, kurioje pradėtas tyrimas dėl kovos su epidemija taisyklių pažeidimo. Viena jų – ir „Klaipėdos hospiso“ direktorė Rasa Dagienė.

Mirė du hospiso pacientai

Praėjusią savaitę pranešta, kad koronaviruso infekcija neaplenkė ir Klaipėdoje esančio hospiso. Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vadovas Vinsas Janušonis sekmadienį pranešė, kad yra didžiulė tikimybė, jog COVID-19 užsikrėtė visi privačių globos namų „Klaipėdos hospisas“ globotiniai.

Šeštadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad „Klaipėdos hospise“ koronavirusu užsikrėtė 40 asmenų, kurių 30 yra globotiniai, 10 – darbuotojai. Labiausiai tikėtina, kad virusą į hospisą atnešė darbuotojai, nes patys globotiniai karantino metu kontaktų už hospiso ribų neturėjo.

Antradienį pranešta, kad koronaviruso židiniu tapusiame Klaipėdos hospise numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis. NVSC duomenimis, asmuo mirė pirmadienį. Dar vienas šio hospiso globotinis, kuriam buvo nustatytas koronavirusas, mirė savaitgalį, asmuo taip pat turėjo įvairių gretutinių ligų.

„Jeigu nebūtų pažeidimų, nebūtų išplitę, nebūtų įneštas tas virusas. Ar tai saugos priemones neteisingai naudojo, ar nenaudojo, ar dar kažkas – sunku pasakyti. Faktas, kad buvo tam tikri pažeidimai, nes jeigu to nebūtų buvę, ir tų ligų neturėtume“, – kalbėjo NVSC Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.