Lietuvoje

2020.04.26 13:43

Specialistas atsakė į klausimus dėl kompensuojamųjų vaistų tvarkos per karantiną

Vis daugiau gyventojų susiduriant su sunkumais dėl kompensuojamųjų vaistų tvarkos per karantiną, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacijos politikos skyriaus patarėjas Tomas Alonderis atsako į iškylančius klausimus. Jo aiškinimu, daugelį procedūrų galima atlikti internetu ar tiesiog paskambinus šeimos gydytojui.

Į LRT RADIJĄ besikreipęs Algirdas teigia eilę metų vartojantis kompensuojamuosius vaistus prostatos funkcijai palaikyti ir per karantiną susidūręs su jų išrašymo problemomis.

„Balandžio 17-ąją šeimos gydytoja išrašė nekompensuojamuosius vaistus. Paaiškino, kad kompensuojamuosius gali išrašyti tik urologas. Vizitui pas urologą buvau užsirašęs kovo 18-ajai, tačiau paskelbus karantiną patekti pas gydytoją negaliu“, – aiškina vyras.

Paklaustas, kokia tvarka galioja dabar ir kaip kompensuojamųjų vaistų gauti neišeinant iš namų, SAM Farmacijos politikos skyriaus patarėjas T. Alonderis teigia, kad esant karantinui gydymo įstaigų darbas organizuojamas kitaip ir konsultacijos bei kompensuojamųjų vaistų išrašymo paslaugos teikiamos nuotoliniu būdu.

Šeimos gydytoja išrašė nekompensuojamuosius vaistus. Paaiškino, kad kompensuojamuosius gali išrašyti tik urologas. Vizitui pas urologą buvau užsirašęs kovo 18-ajai, tačiau paskelbus karantiną patekti pas gydytoją negaliu.

„Urologai pacientus konsultuoja vieną kartą per metus jų paskirtu laiku. [...] Jeigu nebuvo praėję metai nuo konsultacijos, ji (šeimos gydytoja – LRT.lt) galėjo pratęsti šiuos vaistus arba pati sukontaktuoti su urologu ir taip vaistai pacientui būtų pratęsti“, – komentuoja SAM atstovas.

Anot T. Alonderio, vaistus galima išrašyti likus dviems savaitėms, o išduoti likus penkioms dienoms iki jiems pasibaigiant.

Pasak pašnekovo, per karantiną vaistų išrašymo procesas yra lengvinamas ir stengiamasi sudaryti tokias sąlygas, kad gyventojai kuo rečiau lankytųsi vaistinėje ar pas gydytoją.

T. Alonderio teigimu, vyresniems žmonėms, kurie per karantiną negali nueiti į vaistinę, užtenka turėti asmenį, kuris žinotų jo asmens kodą, ir galėtų paimti jam reikalingus tiek kompensuojamuosius, tiek nekompensuojamuosius vaistus.

„Jokio rašytinio įgaliojimo nereikia. Užtenka žodžiu pasakyti žmogaus asmens kodą, vardą ir pavardę. Taip pat šeimos gydytojas gali pažymėti, kad tam tikras asmuo gali paimti vaistus“, – pažymi jis.

Išsamiau – laidos įraše.