Lietuvoje

2020.04.21 12:10

Lingienė teigia, kad Nemenčinės COVID-19 židinys lokalizuojasi – nustatyta tik su „Vilnika“ susijusių atvejų

nustatytas atvejis globos namuose Panevėžyje; atnaujinta 13.48
Reda Stangytė, LRT.lt 2020.04.21 12:10

Antradienį vykusios Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) spaudos konferencijos metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė sakė, kad Nemenčinėje COVID-19 židinys pamažu lokalizuojasi. Kiek vėliau SAM pranešime teigė, kad jau artimiausiu metu bus pradėti tirti ne tik visi suaugusieji, gyvenantys Nemenčinėje, bet ir visų čia įsikūrusių įstaigų, įmonių darbuotojai.

Nemenčinės COVID-19 židinys lokalizuojasi

R. Lingienės teigimu, šiuo metu Nemenčinės siuvimo įmonėje „Vilnika“ darbuotojams užregistruoti 87 koronaviruso atvejai, nustatyta beveik 300 sąlytį su jais turėjusių asmenų.

„Vienoje Vilniaus įmonėje susirgo du darbuotojai, kurie turėjo sąlytį su UAB „Vilnika“, – informuoja ji.

Kalbėdama apie Nemenčinės gyventojų tyrimus dėl COVID-19, R. Lingienė pabrėžia, kad šiuo metu ištirtas 1381 asmuo, gauta dar 15 teigiamų atsakymų. Visi šie asmenys susiję su UAB „Vilnika“.

Lingienė: nematome jokių ženklų, kad padėtis „Klaipėdos hospise“ gerėtų

„Tai reiškia, kas susirgo darbuotojų artimieji arba įmonės teritorijoje dirbantys asmenys. Reikia pasakyti, kad pozityvus šio reikalo aspektas yra tas, kad Nemenčinės gyventojams kol kas, ištyrus beveik trečdalį gyventojų, nepatvirtintas nė vienas teigiamas atvejis. Židinys lokalizuojasi, labai tikimės, kad ši tendencija išliks ir gavus kitus atsakymus“, – supažindina ji.

Bus tiriami ne tik Nemenčinėje gyvenantys, bet ir čia dirbantys žmonės

Kiek vėliau SAM išplatintame pranešime teigiama, kad jau artimiausiu metu bus pradėti tirti ne tik visi suaugusieji, gyvenantys Nemenčinėje, bet ir visų čia įsikūrusių įstaigų, įmonių darbuotojai. Taip pat testuojami bus ir tie, kurie, nustačius specialistams, bus laikomi susijusiais su protrūkiu, nesvarbu, kur dirba ir gyvena.

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, sprendimas dar labiau plėsti tiriamųjų grupes priimtas, įvertinus tai, kad protrūkis Nemenčinėje susijęs su viena įmone.

„Įvertinus, kad Nemenčinėje yra daug įmonių, kur vyksta nuolatinė darbuotojų migracija, priimtas sprendimas testuoti ir visus čia dirbančius žmones, nepriklausomai nuo to, ar jie gyvena Nemenčinėje, ar į ją dirbti atvyksta iš kitur. Primenu, kad situacija šiame mieste vis dar išlieka rimta, tad labai prašau visų susitelkimo, įsiklausymo į specialistų prašymus ir rekomendacijas, kad situacija būtų suvaldyta ir visi galėtume greičiau grįžti į įprastą gyvenimo ritmą“, – sako ministras A. Veryga.

Be to, bus testuojami ir tie žmonės, kurie, specialistams nustačius, turėjo vienokių ar kitokių sąsajų su protrūkiu Nemenčinėje.

Siekiant užkirsti kelią tolimesniam infekcijos plitimui, imtasi priemonių ir pačiame mieste – vykdoma karantino režimo laikymosi kontrolė, tikrinamos mieste ir greta jo esančios slaugos, globos ir kitos įstaigos.

Operacijų vadovo sprendimu, NVSC, policijos įstaigoms ir kitoms atsakingoms institucijoms Nemenčinėje pavesta vykdyti griežtą karantino režimo priemonių kontrolę. Žmonėms, atsisakantiems arba vengiantiems jiems paskirto hospitalizavimo ar izoliavimo arba pažeidžiantiems izoliavimo reikalavimus, bus taikomas būtinas izoliavimas ar hospitalizavimas, vadovaujantis įstatymų nustatyta tvarka.

Numatyta, kad situacijai Nemenčinėje valdyti, esant reikalui, gali būti pasitelkiama Lietuvos kariuomenė.

Draudimas atvykti į Nemenčinės miestą, išskyrus grįžtančiųjų į Nemenčinę miesto gyventojų, iš kitų miestų atvykstančiųjų, dirbančių Nemenčinės mieste, taip pat žmonių, turinčių NVSC leidimą, galioja nuo balandžio 16 d. 7 valandos ryto ir tęsis iki balandžio 23 dienos 24 val.

Nemato jokių ženklų, kad padėtis „Klaipėdos hospise“ gerėtų

Spaudos konferencijoje dalyvavusi NVSC Vilniaus departamento direktorė sakė, kad šiuo metu laboratoriškai patvirtinti 33 COVID-19 atvejai „Klaipėdos hospiso“ pacientams, taip pat 11-ai darbuotojų.

„Negera naujiena yra ta, kad, mūsų žiniomis, šiuo metu hospise tebedirba sąlytį turėję darbuotojai, nors mūsų NVSC Klaipėdos kolegų nurodymu visi asmenys, taip pat ir hospiso darbuotojai, turėję sąlytį su užsikrėtusiais asmenimis, turi būti griežtoje izoliacijoje. Nematyti jokių ženklų, kad situacija keistųsi į gerąją pusę“, – teigė R. Lingienė.

Pasak jos, dėl šiurkščių pažeidimų Klaipėdos NVSC jau kreipėsi į Klaipėdos Ekstremalių situacijų komisiją, kad ji būtų sušaukta, ruošiamas kreipimasis ir į prokuratūrą dėl infekcinių pažeidimų ir neteisėtos veiklos.

„Nesame užtikrinti, kad paslaugos pacientams suteikiamos saugiai, taip pat kad ten saugūs yra darbuotojai“, – dėsto ji.

Kaip aiškina R. Lingienė, „Klaipėdos hospiso“ atstovai esą labai vangiai bendrauja su Klaipėdos NVSC atstovais, tad labai sunku nustatyti su šia įstaiga susijusios infekcijos mastą.

„Tik šiandien ryte gauti sąrašai, juose trūksta duomenų, trūksta kontaktinių tam tikrų duomenų. Labai tikiuosi, kad jie supras, kokią riziką gali sukelti toks nebendradarbiavimas, o duomenys bus pateikti“, – teigia R. Lingienė.

LRT.lt primena, kad antradienį ryte NVSC pranešė, jog koronaviruso židiniu tapusiame Klaipėdos hospise numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis. Jis tapo 38-ąja koronaviruso auka šalyje.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas antradienį pranešė, kad, esant tokiai situacijai „Klaipėdos hospise“, jis kreipėsi į prokuratūrą dėl tyrimo pradėjimo ir galimai kaltų asmenų nustatymo bei jų atsakomybės klausimo. Anot jo, situacija hospise yra labai rimta ir skandalinga.

Nustatytas atvejis globos namuose Panevėžyje

SAM taip pat informavo, kad, nustačius COVID-19 atvejį Panevėžyje įsikūrusiuose Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namuose, imtasi visų veiksmų šiai situacijai suvaldyti. Pranešama, kad su užsikrėtusiu darbuotoju kontaktavusieji izoliuoti, epidemiologinis tyrimas tęsiamas.

„Globos namuose dirba NVSC specialistai, į pagalbą pasitelkti organizuojančios regiono įstaigos – Respublikinės Panevėžio ligoninės (RPL) – specialistai.

Kaip ministeriją informavo RPL direktorius Arvydas Skorupskas, su globos namų direktoriumi yra sudarytas veiklos planas, numatyta, kaip globotiniai bus prižiūrimi. Taip pat įvertintos hospitalizavimo galimybės. Jei to prireiktų, jie būtų gydomi RPL vaikų infekcinio skyriaus boksuose“, – rašoma pranešime.

SAM šiuo metu turimais duomenimis, koronavirusine infekcija yra užsikrėtęs vienas darbuotojas.

Didžiausias sergamumo rodiklis – Estijoje

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavusi vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė teigė, kad, palyginus koronaviruso atvejų skaičius Baltijos šalyse, didžiausias sergamumo rodiklis Estijoje. Ji patvirtino, kad Lietuvoje šiuo metu fiksuojami 38 mirties nuo koronaviruso atvejai.

„Estijoje sergamumo rodiklis siekia 115, Lietuvoje – 47, Latvijoje – 37 atvejai 100 tūkst. gyventojų“, – sakė ji.

Estija lyderiauja ir pagal mirtingumo skaičius, čia rodiklis siekia 3 atvejus 100 tūkst. gyventojų.

L. Ašoklienės teigimu, ligoninėse šiuo metu yra hospitalizuoti 148 žmonės, iš kurių 18 yra reanimacijoje, 11 reikalinga dirbtinė plaučių ventiliacija.

LRT.lt primena, kad Lietuvoje antradienį patvirtinti 24 nauji koronaviruso infekcijos atvejai. Naujausiais duomenimis, iš viso Lietuvoje patvirtinta 1350 atvejų.

Per pirmadienio dieną ištirtas 4401 ėminys, iki šiol iš viso dėl įtariamo koronaviruso ištirta 70753 ėminiai.

Antradienio duomenimis, pasveikusiųjų skaičius nuo 242 išaugo iki 298. Pažymėtina, kad tarp pasveikusiųjų – dar 5 medikai. Iš viso pasveikusiais laikomi 55 medikai.