Lietuvoje

2020.04.21 11:13

Grubliauskas Klaipėdos hospisą vadina „karštu židiniu“, pasiruošimo ekstremaliai situacijai nebuvo

atnaujinta 11.53

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pranešė, kad dėl situacijos „Klaipėdos hospise“ kreipėsi į prokuratūrą dėl tyrimo pradėjimo ir galimai kaltų asmenų nustatymo bei jų atsakomybės klausimo. Anot jo, situacija hospise yra labai rimta ir skandalinga.

Klaipėdos savivaldybė antradienį surengė spaudos konferenciją dėl situacijos „Klaipėdos hospise“. Praėjusią savaitę pranešta, kad koronaviruso infekcija neaplenkė ir Klaipėdoje esančio hospiso ir yra didžiulė tikimybė, jog COVID-19 užsikrėtė visi privačių globos namų globotiniai.

Antradienį pranešta, kad koronaviruso židiniu tapusiame hospise numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis. Dar vienas šio hospiso globotinis, kuriam buvo nustatytas koronavirusas, mirė savaitgalį, asmuo taip pat turėjo įvairių gretutinių ligų.

„Situacija mažų mažiausiai skandalinga, ji tikrai labai rimta, (...) tačiau svarbiausia išsiaiškinti visas aplinkybes ir viešųjų institutų svarbą ir dalyvavimą visuose procesuose nuo pat licencijos išdavimo, veiklos pradžios iki šių dienų“, – kalbėjo V. Grubliauskas.

Klaipėdos meras išreiškė viltį, kad prokuratūra nedelsiant imsis viešojo intereso gynimo.

„Manau, kad situacija yra tokia pati, o gal net rimtesnė nei Klaipėdos miesto ir prokuratūros bendradarbiavimas sprendžiant taršos klausimus – tiek kvapų, tiek taršos, tiek „Grigeo“ atvejį. Manau, šis klausimas yra gerokai jautresnis ir neatidėliotinai spręstinas“, – vylėsi miesto meras.

Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė sakė, kad vyksta aktyvus bendradarbiavimas su hospiso direktore. Šiuo metu „Klaipėdos hospisui“ trūksta vienkartinių kombinezonų, apsauginių akinių ir antbačių.

Kadangi šiuo metu Klaipėdos savivaldybė tokių priemonių neturi, kreiptasi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad ji šias priemones išskirtų iš valstybės rezervo. Respiratoriais bei pirštinėmis „Klaipėdos hospisą“ aprūpins savivaldybė.

Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Neniškio, pasiekusi informacija neramina – savivaldybė gavo nuotraukas, kuriose matoma, kaip iš hospiso išneštos apsauginės priemonės šalinamos bendruose konteineriuose.

Jo teigimu, susidarė liūdna situacija, kai miestas turi imtis visų priemonių, kad būtų užtikrinta sauga ir tinkamos priemonės, hospiso pacientai turėtų orias gyvenimo sąlygas, o darbuotojai galėtų teisingai dirbti.

„Turėjome operacijų centro susirinkimą, įvertinome, kad savivaldybė pastatys medicininių atliekų konteinerį, jis bus pastatytas toje aptvertoje teritorijoje. Tuo turėjo pati įstaiga pasirūpinti, bet nepadarė. Iš tikrųjų esame priversti statyti apsaugą, saugoti, kad iš tos teritorijos išeitų žmonės pasirengę, be priemonių, kad rizika, jog virusas būtų išneštas, būtų minimali“, – tvirtino G. Neniškis.

Ekstremaliai situacijai hospisas nebuvo pasiruošęs

Pasak miesto mero V. Grubliausko, šiuo metu „Klaipėdos hospisas“ yra „karštas židinys“, todėl jam turi būti skiriamas išskirtinis dėmesys.

„Tai gera pamoka visoms globos įstaigoms situaciją vertinti ne tik kasdienio darbo kontekste, bet ir numatyti planą ekstremaliai situacijai“, – aiškino Klaipėdos meras.

Jis tvirtino, kad kasdieniam darbui karantino sąlygomis hospisas buvo pasiruošęs, tačiau pasiruošimo ekstremaliai situacijai nebuvo.

„Tikrai nepakankamai buvo pasirengta ekstremaliam įvykiui, ekstremaliai situacijai. Šiuo atveju miestui, o kai kuriais atvejais ir valstybei, tenka stoti į pagalbą. Tačiau žmonių saugumas yra svarbiausias prioritetas“, – įsitikinęs V. Grubliauskas.

Meras pabrėžė, kad šiuo metu svarbiausia lokalizuoti koronaviruso židinį. Turi būti išnaudotos visos galimybės ir dar daugiau, kad situacija būtų sprendžiama, sakė jis.

„Šią minutę tokios grėsmės, kad jau reikia organizuoti transportą ir pervežti ten esančius ligonius dar nėra, bet pasakyti, kad jos visai nėra ir neliko, tikriausiai būtų per anksti“, – tvirtino V. Grubliauskas.

Meras taip pat teigė, kad antradienį ryte jau turėjo būti paimti ėminiai iš hospise globojamų pacientų, kurie prieš kelias dienas nebuvo užsikrėtę. Antradienį po pietų turėtume sulaukti atsakymo, ar jų tyrimai dėl koronaviruso vėl neigiami.

Hospise užfiksuoti pažeidimai

Anksčiau paviešinta informacija, „Klaipėdos hospisas“ turėjo tik vieną higienos pasą. Tai reiškia, kad galėjo turėti tik vieną lovą, tačiau pacientų hospise daugiau – apie 40.

NVSC turimais duomenimis, adresu Jūros gatvė 11, kur veikia įstaiga, registruoti du juridiniai asmenys: UAB „Klaipėdos hospisas“ bei viešoji įstaiga „Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centras“.

Anot G. Neniškio, Klaipėdos regiono slaugos koordinatorius Viljerdas Reigas pirmadienį buvo nušalintas nuo pareigų. Toks sprendimas priimtas po to, kai paaiškėjo, kad V. Reigas yra „Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centro“ savininkas, taip pat dirba vidaus medicininio audito vadovu „Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje“.

V. Grubliausko teigimu, nors į prokuratūrą kreiptasi dėl „Klaipėdos hospiso“ veiklos, puikiai suvokiama, kad po vienu stogu yra ir „Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centras“, todėl jis bus to paties tyrimo dėmesyje.

„Prokuratūra įsigilins ir išgrynins kiekvienos indėlį ir jų veikimo niuansus šioje istorijoje“, – tvirtino meras.

Numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis

Praėjusią savaitę pranešta, kad koronaviruso infekcija neaplenkė ir Klaipėdoje esančio hospiso. Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vadovas Vinsas Janušonis sekmadienį pranešė, kad yra didžiulė tikimybė, jog COVID-19 užsikrėtė visi privačių globos namų „Klaipėdos hospisas“ globotiniai.

Šeštadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad „Klaipėdos hospise“ koronavirusu užsikrėtė 40 asmenų, kurių 30 yra globotiniai, 10 – darbuotojai. Labiausiai tikėtina, kad virusą į hospisą atnešė darbuotojai, nes patys globotiniai karantino metu kontaktų už hospiso ribų neturėjo.

Antradienį pranešta, kad koronaviruso židiniu tapusiame Klaipėdos hospise numirė antras koronavirusu užsikrėtęs ligonis. NVSC duomenimis, asmuo mirė pirmadienį. Dar vienas šio hospiso globotinis, kuriam buvo nustatytas koronavirusas, mirė savaitgalį, asmuo taip pat turėjo įvairių gretutinių ligų.

„Jeigu nebūtų pažeidimų, nebūtų išplitę, nebūtų įneštas tas virusas. Ar tai saugos priemones neteisingai naudojo, ar nenaudojo, ar dar kažkas – sunku pasakyti. Faktas, kad buvo tam tikri pažeidimai, nes jeigu to nebūtų buvę, ir tų ligų neturėtume“, – kalbėjo NVSC Klaipėdos departamento vadovas Raimundas Grigaliūnas.