Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.21 09:35

Kėdainiuose organizuojamas vandens dalijimas gyventojams, meras kreipsis į teisėsaugą

atnaujinta 10.25
Jūratė Damulytė, BNS 2020.04.21 09:35

Dėl gyvsidabriu užteršto vandens Kėdainių gyventojams organizuojamas geriamojo vandens dalinimas, o meras žada kreiptis į teisėsaugą.

Kėdainių meras Valentinas Tamulis BNS sakė, jog antradienį šaukiamas savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis, o trečiadienį – neeilinis savivaldybės tarybos posėdis.

„Šįryt buvo iškviestas „Kėdainių vandenų“ vadovas, buvo įpareigotas kuo skubiau organizuoti geriamojo vandens tiekimą mieste, prie prekybos centrų, taip pat, kad vandens tiekimas kad būtų užtikrintas ligoninei, socialinėms įstaigoms“, – BNS antradienio rytą sakė J. Tamulis.

Anot jo, šiuo metu aiškinamasi, kodėl savivaldybės administracija apie leistinas normas viršijančią vandens taršą vienoje iš vandenviečių sužinojo tik pirmadienį.

Penktadienį „Kėdainių vandenų“ vadovas Rimgaudas Praninskas, pasak mero, buvo pateikęs klaidingą informaciją - savivaldybės direktoriui buvo nurodęs, jog tarša gyvsidabriu neviršija leistinos 1 mikrogranmo normos ir siekia 0,71 mikrogramo.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, kaip teigia savivaldybė, vandens mėginyje iš tiesų rasta 1,71 mikrogramo gyvsidabrio

„Dabar kyla klausimas,kodėl šios įmonės direktorius pateikė klaidingą informaciją. Jis aiškina, kad suklydo, neįsivaizduoju, kaip galima suklysti tokiuose skaičiuose. Sudarėme komisiją ištirti įmonės vadovo atsakomybės klausimą, kviečiame neeilinį tarybos posėdį ir kreipsiuos į prokuratūrą dėl viešo intereso gynimo ir neteisingos informacijos pateikimo“, – BNS sakė J. Tamulis.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pranešė, kad Kėdainių I vandenvietės tiekiamame geriamajame vandenyje nustačius didesnę nei leistina gyvsidabrio koncentraciją, laikinai uždrausta vartoti šios vandenvietės tiekiamą vandenį gėrimui ir maistui.

Vandenį iš šios vandenvietės gauna daugiau kaip 28 tūkst. vartotojų ir 553 įmonės bei organizacijos.

„Vandens tiekėjas įpareigotas nedelsiant informuoti gyventojus apie nustatytą geriamojo vandens saugos reikalavimų pažeidimą ir kad jį galima naudoti tik buitinėms reikmėms“, – rašoma tarnybos pranešime.

VMVT Kauno departamento inspektoriai atrinko papildomus valstybinius geriamojo vandens mėginius gyvsidabrio koncentracijai nustatyti. Tyrimas tęsiamas.

Specialistų teigimu, ilgalaikis vandens, kuriame yra didesnės nei nustatyta gyvsidabrio koncentracijos, vartojimas gali
turėti neigiamos įtakos sveikatai.

„Kėdainių vandenų“ vadovas: tiriame vandenį toliau

„Kėdainių vandenų“ direktorius R. Praninskas teigia, kad šiuo metu bendrovė laukia papildomų mėginių ištyrimo, siekdama nustatyti taršos šaltinį. Pasak jo, ieškoma alternatyvių aprūpinimo vandeniu būdų.

„Mes esame pridavę nemažą iš gręžinių ir vandens paruošimo pakartotiniams bandymams mėginius, ir labai laukiame tų sprendimų, tada galėsime nustatyti konkretesnį šaltinį, kurioje vietoje atsiranda šita gyvsidabrio tarša (...) Sprendžiame, kaip aprūpinti, kol bus dar mėginių tyrimas daromas, – kaip aprūpinti vandeniu ligoninę ir panašiai“, – antradienį BNS sakė R. Praninskas.

Paklaustas, kada bendrovė sužinojo apie taršą, jis teigė, kad praėjusią savaitę, gavusi kovo mėnsio planinio patikrinimo rezultatus.

„Apie taršą gavome laišką ketvirtadienį, (balandžio – BNS) 16-ą, bet, kadangi dirbame nuotoliniu būdu, mums gal šiek tiek ir užsitęsė tos informacijos paskelbimas, bet mes iš karto sureagavome ir nuvežėme pakartotinius bandymus (...) Tai buvo planinis patikrinimas, buvo paimtas mėginys kovo 10 dieną, gavome protokolą iš laboratorijos, matosi jame, kad padidėjęs gyvsidabrio kiekis“, – aiškino R. Praninskas.

Jo teigimu, penktadienį apie situaciją buvo informuota Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), tačiau Kėdainių rajono savivaldybę ta pati informacija pasiekė vėliau – šeštadienį. Tai lėmę techniniai nesklandumai.

„Penktadienį informavome Maisto ir veterinarijos tarnybą, patalpinome informaciją savo puslapyje, kad – kai gausime konkretesnę, – patikslinsime. Paskui į savivaldybę dėl techninių kliūčių, laiškas toks pats, kaip ir į Maisto ir veterinarijos tarnybą, grįžo. Jis papuolė tik šeštadienį į savivaldybę. Čia mūsų problema. Vakar (pirmadienį – BNS) Maisto ir veterinarijos tarnyba čia dirbo, dar paėmė mėginius ir parašė sprendimą, kad uždrausti tą vandenį vartoti maistui. Tai mes tą irgi savo puslapyje painformavome gyventojus“, – kalbėjo „Kėdainių vandenų“ vadovas.

Rajono merui pareiškus, kad direktorius pateikė galimai klaidingus skaičius, šis teigia, kad nesusipratimas kilo dėl neapsižiūrėjimo.

„Čia mano skubotumas. Kadangi, kaip sakau, didelė dalis dirbame nuotoliniu būdu, saugomės, kad neįneštume į įstaigą viruso. Buvo mano rašytinė klaida. (...) Tie (skaičiai savivaldybei – BNS) buvo penktadienį. Ten buvo tokia informacija surašyta. Kadangi pats rašiau, čia, kaip sakyti, įtampa tokia, ir tą skaičiuką ne tokį parašiau“, – aiškino R. Praninskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16