Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.21 09:18

Seimas susiginčijo dėl to, kiek dienų dirbti: vieni bijo ligos, kiti – teisių suvaržymo

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.04.21 09:18

Seimo seniūnų sueigoje antradienio ryte užvirė ginčas dėl to, kaip Seimas turėtų dirbti karantino laikotarpiu. Valdantieji siūlo, kad Seimo posėdis vyktų vieną dieną, tačiau opozicija reikalauja, kad plenariniai posėdžiai vyktų dvi dienas, nes kitaip būtų pažeidžiamos opozicijos teisės.

Parlamento vadovas Viktoras Pranckietis, prieš pristatant antradienio posėdžių darbotvarkę, kalbėjo, kad šią savaitę turi vykti du plenariniai Seimo posėdžiai. Visgi, jo teigimu, neaišku, ar abu posėdžiai turi įvykti antradienį ar jie turi būti išskaidyti į skirtingas dienas.

„Girdint apie posėdžių reikalingumą ar nereikalingumą, pirmiausia tam, kad galėtume pristatyti šios dienos darbotvarkę, turime žinoti, ar tai yra dviejų dienų darbotvarkės ar vienos dienos darbotvarkė“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Nedirbantis Seimas arba dirbantis ne pilnu režimu, palengvintu režimu, atrodo tikrai keistai.

Opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis reaguodamas į tai kalbėjo, kad Seimui prie normalaus darbo reikėtų grįžti pirmiausia dėl to, kad bendros karantino sąlygos valstybėje yra lengvinamos.

„Vis daugiau žmonių grįžta į darbo vietas, daugiau parduotuvių atsidaro, planuojama dar daugiau. Nedirbantis Seimas arba dirbantis ne pilnu režimu, palengvintu režimu, atrodo tikrai keistai.

Antroji priežastis susijusi su Seimo procedūromis. Suprantant pradžioje ir krizės intensyvumą, ir poreikį dirbti kitokiu režimu, buvo galima suprasti, kodėl nėra opozicinių darbotvarkių, kodėl nėra Vyriausybės valandos ir kitų Seimo numatytų procedūrų“, – sakė konservatorių lyderis.

Visgi, kaip sakė G. Landsbergis, gali kilti įspūdis, kad atsisakant kai posėdžių siekiama išvengti kai kurių procedūrų, taip siekiant padėti valdančiajai daugumai. Anot G. Landsbergio, susidaro įspūdis, kad atsisakant ketvirtadienio posėdžio vengia, nes nenori sulaukti nepatogių klausimų.

„Atrodo, kad jūs nenorite ketvirtadienio posėdžio, kuriame būtų keliami klausimai. Šiandien klausimai nebus keliami, šiandien bus prisistatymas, reklaminis šou. Opozicinė darbotvarkė ir Vyriausybės valanda yra ta vieta, kur parlamentas užduoda klausimus, nebūtinai patogius, malonius – apie keliuką, apie dar ką nors. Norint tų klausimų išvengti, yra nedaromas ketvirtadienio posėdis“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jis sakė, kad opozicija yra surinkusi parašus, kad ketvirtadienio posėdis vyktų.

Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė teigė, kad Seimas, nors ir dirba trumpesnį laiką, padaro visus reikalingus darbus, sudėtus į dviejų dienų darbotvarkes. Anot jos, jei posėdžiai vyktų vieną dieną, jie truktų iki nuo 10 iki 21 val.

Liberalas Eugenijus Gentvilas kalbėjo, kad atsisakius posėdžio ketvirtadienį, būtų paneigtas valdybos sprendimai, o be to, ketvirtadieniai, pagal statutą, yra skirti opozicinei darbotvarkei ir Vyriausybės valandai.

„Tai yra du įrankiai opozicijai kalbinti Vyriausybę, kad ir nuotoliniu būdu, ir teikti savo projektus. Darant posėdžius tik antradieniais būtų paneigtos šitos statuto normos ir atimtos iš opozicijos galimybės“, – sakė E. Gentvilas, siūlydamas posėdžiauti dvi dienas.

Konservatorė Irena Degutienė pastebėjo, kad epidemiologiniu požiūriu sveikiau yra dirbti trumpesnį laiką dukart per savaitę nei posėdžiams skirti visą dieną. Anot jos, tuomet lengviau vėdinti ir dezinfekuoti patalpas, be to, būtų praleidžiama mažiau laiko patalpoje su kitais asmenimis.

Argumentų, kodėl parlamentas turėtų posėdžiauti vieną dieną, pritrūko ir socialdemokratų frakcijos seniūnei Rasa Budbergytei: „Tai yra sveikatos prasme nesaugu (dirbti vieną dieną – LRT.lt), o antras dalykas, mes darome daug klaidų, todėl, kad yra labai daug skubos, sudėtinga psichologiškai dirbti tokiomis sąlygomis ir kur nors nesuklysti. Tai rodo ir prezidento veto dėl mūsų priimtų įstatymų.“

Mišrios Seimo narių grupės lyderis Andrius Mazuronis kalbėjo, kad Seimas dirbti privalo, juolab, kad dirba kitų profesijų atstovai, kaip pardavėjai, pareigūnai ir t.t.: „Mes davėme priesaiką, turime dirbti.“

Susirgimas reikštų karantiną

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis atsakydamas į R. Budbergytės pasisakymą kalbėjo, kad prezidento veto yra dėl pataisos, kuri registruota Seimo nario iš opozicijos – Jurgio Razmos. Anot R. Karbauskio, klaida atsitiko ne dėl to, kad pataisa buvo per vėlai paruošta, o tik dėl to, kad ji buvo priimta.

Jeigu nors vienas iš mūsų susirgs, mes turėsime dviejų savaičių priverstinį karantiną

„Dėl kito veto, jūs žinote, yra skirtingi požiūriai, kurioje situacijoje taikyti kainų reguliavimą. Vėlgi šnekėti, kad mes kur nors paskubėjome, argumentas netinka. Šnekant apie argumentus dėl to dirbti ar nedirbti. Pirmiausia, kai šnekame, kad kažkas lengvina sąlygas, reikia pasakyti, kad reikalingas dviejų metrų atstumas, visi kiti reikalavimai, kurie galioja, kad galėtum į parduotuvę nueiti ir t.t.

Kokioje dar vietoje susirenka tokioje salėje 120-140 žmonių? <...> Jeigu nors vienas iš mūsų susirgs, mes turėsime dviejų savaičių priverstinį karantiną“, – sakė R. Karbauskis.

Jis teigė, kad šiuo klausimu buvo konsultuotasi su Vyriausybe ir kitais sprendimus dėl karantino priimančiais žmonėmis. Anot R. Karbauskio, atsižvelgiant į Seimo narių, jų šeimų ir Seimo kanceliarijos darbuotojų saugumą, reikia, kad tarp posėdžių būtų nors savaitės pertrauka.

Tuo metu „valstietė“ Agnė Širinskienė pastebėjo, kad laiko tarpai tarp priimamų įstatymų yra nemaži, juos Seimo nariai galėtų praleisti savo kabinetuose. R. Baškienė kalbėjo, kad galima rasti būdą Vyriausybės valandą rengti nuotoliniu būdu po savaitės.

Balsuodama seniūnų sueiga galiausiai nutarė, kad bus rengiamas vienas posėdis antradienį. Tiesa, I. Degutienė sakė nežinanti, kokiu statuto straipsniu besiremdama seniūnų sueiga priėmė tokį sprendimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi