LRT FAKTAI
Dalia Grybauskaitė ir Angela Merkel

Lietuvoje

2020.04.21 20:17

LRT FAKTAI. Sąmokslo teorija ne apie koronavirusą: internautai visame pasaulyje klausia, kas sieja Grybauskaitę, Merkel ir May

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.04.21 20:17

Praėjusią savaitę ne vienoje „Facebooko“ grupėje pasidalyta nuotrauka, kurioje neva užfiksuota buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė paauglystėje, o greta esą sėdi Vokietijos kanclerė Angela Merkel bei buvusi Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May.

Nors sutapimu, kad skirtingose geležinės uždangos pusėse gimusios politikės galėjo būti pažįstamos dar vaikystėje, patikėti sunku, nuotrauka internete pasirodo nebe pirmą kartą ir plinta ne tik lietuviškose auditorijose. LRT FAKTAI aiškinasi šios sąmokslo teorijos populiarumo priežastis.

Nuotrauka patikėti sunku, bet ji plinta be paaiškinimų

„Va, kaip yra iš tikrųjų, gaila, straipsnio neradau“, – „Facebooke“ penktadienį rašė vartotojas, pasidalydamas fotomontažu. Tai buvo pirmas jo įrašas lietuviškoje grupėje, kurioje plinta nemenkai kitų sąmokslo teorijų, susijusių su politika ir COVID-19.

Montaže vaizduojamos trys politikės, o šalia – nespalvota nuotrauka su trimis paauglėmis, darant prielaidą, kad jos visos pažįstamos daug seniau, nei gali atrodyti. Nuotrauka vėliau atsirado ir kituose panašaus pobūdžio kanaluose, taip pat ir anglų bei vokiečių kalba.

Nors įrašo autoriai nepaaiškino, ką tiksliai įrodo nuotrauka ir ką reiškia „kaip yra iš tikrųjų“, grupės nariai aiškino ją jau matę.

„Kiek atsimenu, kas buvo parašyta straipsny, tai kad jos buvo mokytos vienoj mokykloj“, – aiškino viena komentatorė. Kiti grupės nariai pasidalijo panašiomis sąmokslo teorijomis apie pasaulio politikus, pavyzdžiui, kad A. Merkel yra susijusi su Hitleriu.

Trys politikės išties yra panašaus amžiaus – Theresa May gimė tais pačiais metais kaip Dalia Grybauskaitė, o Angela Merkel yra dvejais metais vyresnė.

Lietuvos prezidentė domina sąmokslo teoretikus visame pasaulyje

Pabandžius atsekti fotomontažo kilmę, paaiškėjo, kad nuotrauka internete plisti pradėjo prieš kelerius metus ir greičiausiai buvo sukurta net ne Lietuvoje.

Sąmokslo teorija, kad trys pasaulio lyderės yra pažįstamos nuo vaikystės, dalytasi žiniasklaidoje rusų, anglų, serbų, vokiečių, italų ir net turkų bei arabų kalba, daugiausia 2018 metais.

„Kas jas visas sieja?“ – klausia turkiškas užrašas.

„Ypač, nes dvi iš jų neva gyveno už geležinės uždangos“, – nėra aišku, ar šis komentaras siekia sukelti abejones dėl Merkel ir Grybauskaitės praeities, ar šaiposi iš pačių sąmokslo teorijos kūrėjų.

„Ar tai sutapimas?“ – klausiama arabiškame fotomontažo variante.

„Dabar pagalvokime“, – ragina žinutė rusų kalba. „Kas valdo pasaulį?“

Visos šios žinutės naudoja tą pačią nuotrauką, tačiau fotomontažas kaskart vis kitoks – taigi, žinute buvo ne tiesiog dalijamasi, o kas kartą sukuriama nauja jos versija. Kai kurie sąmokslo teorijų sekėjai D. Grybauskaitę pakeitė CŽA direktore Gina Haspel, ypač Turkijoje.

Lietuvoje iškilo prieš rinkimus

Tuo tarpu lietuviškieji sąmokslo teoretikai turi platesnį paaiškinimą. „Šie žmonės iš anksto buvo paruošti, tam tikras mokyklas perėjo ir buvo paskirstytos šalys“, – teigiama Roberto Mackevičiaus „YouTube“ kanale.

Jis sąmokslo teorija pasidalijo prieš pat pernai vykusius prezideto rinkimus paminėdamas, kad trys favoritais laikomi kandidatai (Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė ir Saulius Skvernelis) esą vienas nuo kito nesiskiria, o balsuoti verta nebent už Arvydą Juozaitį.

Fotomontažu besidalijantys lietuviai nepasidomėjo, jog jo autentiškumą dar prieš dvejus metus buvo paneigę faktų tikrintojai. Jungtinės Karalystės puslapis „Fullfact“, JAV „Snopes“ ir Austrijos „Mimikama“ žurnalistai sugretino fotomontažą su tikromis politikių vaikystės nuotraukomis, taip pat atrado, jog originalioje nuotraukoje iš tikrųjų pavaizduota Naujuosius metus švenčianti Angela Merkel su draugėmis. Kadre jai 18 metų, nuotrauką išsaugojo Vokietijos kanclerės klasės draugas. Pasak faktų tikrintojų, nėra aišku, kas yra greta būsimosios kanclerės matomos merginos, tačiau akivaizdu, kad tai ne May ir Grybauskaitė. Nuotrauką 2015 metais publikavo ir žurnalas „Time“, paskelbęs Merkel metų žmogumi.

Mokslininkas: sąmokslo teorijos suteikia prasmės jausmą, jas išnaudoja ir politinės jėgos

Religijotyrininkas Alfredas Buiko, šiuo metu rengiantis disertaciją apie sąmokslo teorijas, teigia, kad sąmokslo teorija yra įsitikinimas, jog įvykius nulėmė tam tikrų asmenų valia, sąmokslas. Šių teorijų centre, pasak tyrėjo, dažniausiai yra politika, ji perpinama su pasakojimais apie blogio jėgų viešpatavimą.

„Sąmokslo teorijos atsiranda neaiškumo laikais, kai žmonės jaučia aiškų pavojų ir baimę ir tuo pat metu nėra aiškaus blogio centro“, – aiškina jis. Pasak A. Buiko, sąmokslo teorijomis siekiama rasti prasmę.

Paklaustas apie Dalios Grybauskaitės įtraukimą į sąmokslo teorijas, mokslininkas sako pastebėjęs, kad tarp sąmokslo teoretikų populiari ne tik buvusi Lietuvos prezidentė, bet ir Vytautas Landsbergis bei jo šeima, Barackas Obama, George`as Bushas Jaunesnysis.

Jis taip pat pažymėjo, kad sąmokslo teorijos linkusios gyvuoti labai ilgai, transformuotis ir būti prisimenamos iš naujo.

Pasak A. Buiko, sąmokslo teorijos išnaudojamos ir politikoje – anot jo, tyrimai išaiškino, kad žmonės, palaikantys vieną politinę jėgą, yra linkę priimti sąmokslo teorijas dėl priešiškų partijų atstovų.

„Sąmokslo teorijos yra gana patogus ginklas, įrankis demagogijai, nes leidžia suvienyti pasekėjus – baime, agresija ir pasipiktinimu į tam tikrą tikslą“, – sako jis.

Pasak tyrėjo, kartais sąmokslo teorijos yra priemonė pasipriešinti politikai, tačiau dažniausiai jų įsigalėjimas reiškia panikos ir baimės laikotarpius.

„Jos leidžia skaldyti žmonių pasaulėvaizdį, sukuriant įspūdį, kad niekas nėra aišku. Tuomet žmonės tampa tarsi paralyžiuoti, negali imtis ir politinės veiklos“, – apie sąmokslo teorijų poveikį visuomenei aiškina mokslininkas.

Sąmokslo teorija

Internete plintanti trijų merginų nuotrauka iš 8 dešimtmečio nevaizduoja nei D. Grybauskaitės, nei Th. May, nors joje ir užfiksuota A. Merkel. Sunkiai tikėtinas scenarijus, kad skirtingose valstybėse ir santvarkose užaugusios pasaulio lyderės buvo susitikusios jaunystėje visgi įtikino sąmokslo teorijų pasekėjus visame pasaulyje, be to, ši teorija, nors ir nuosekliai paneigta, periodiškai iškyla internete ir yra pradedama platinti iš naujo, kaip nutiko ir šiuo metu. Tuo tarpu ekspertai sako, kad sąmokslo teorijas linkę išnaudoti ryškias politines figūras, jas taip pat patogu pasitelkti ir telkiant bei skaldant rinkėjus.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt