Lietuvoje

2020.04.20 20:02

Su koronavirusu infekuotais žmonėmis dirbantis medikas: prie sunkiausių pacientų nuolatos dirba 3–4 žmonių komanda

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.20 20:02

Šuo metu dėl koronaviruso Lietuvos ligoninių reanimacijose gydoma septyniolika žmonių. Su sunkiausiais viruso atvejais susiduria ir mūsų pašnekovas – Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojas anesteziologas reanimatologas Ričardas Peldžius, kurio teigimu, po šio klastingo protrūkio šalyje iš esmės pakito medikų darbo specifika, o į kiekvienam sunkiam ligoniui tenka mažiausiai keleto specialistų priežiūra.

LRT TELEVIZJOS pokalbis su Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoju anesteziologu – reanimatologu Ričardu Peldžiumi.

– Mes vis girdim išskiriamus žmonių reanimacijoje skaičius. Jie – jūsų pacientai. Kas tai per atvejai, kokia pagalba jiems būtina, ką matote jūs?

– Panašu, kad žmonės šiuo metu atrado naujas specialybes medicinoje, dabar kalbama ne tik apie infekcinių ligų medikus, bet ir reanimatologus. Dauguma mūsų, taip pat kolegos dirbame tiek operacinėse, tiek ir reanimacijų skyriuose, kur teikiame tokią pagalbą, užtikriname gyvybiškai svarbią pagalbą sunkai sergantiems pacientams.

Pagrindinė mūsų priežiūra – kvėpavimo ir kraujotakos sistemų palaikymas. Jei kalbėtume apie koronaviruso infekcijos atvejus, tai, žinoma, tai kvėpavimo sistemos užtikrinimas įvairiais būdais.

– Reanimacija ir taip yra padidintos apsaugos skyrius. Kaip koronavirusas pakeitė jūsų darbą?

– Vienareikšmiškai po koronaviruso infekcijos protrūkio darbas labai sulėtėjo. Darbe jau nebėra tokio didžiulio komforto, kaip buvo iki šiol, nebėra galimybės pas pacientus užeiti taip dažnai, kaip galbūt medikai norėtų. Visų pirma, sunkiausia užeiti pas pacientus, kurie yra patekę į izoliatoriaus skyrius, ten taikomos maksimalios apsaugos priemonės. Ir todėl, kad neeikvotume apsaugos priemonių, o ir pačiam personalui rizikos nekelti yra stengiamasi maksimaliai trumpinti tą artimą kontaktą su pacientu. Iš principo, tai labiausiai ir riboja mūsų darbą.

Kitas dalykas, net tie žmonės, kurie patenka į reanimacijos skyrių ir dėl kitų priežasčių, juk traumos, sunkios ligos Lietuvoje nedingo, pacientų tokių taip pat nemažai, tačiau ta pagalba pacientams taip pat smarkiai sulėtėjusi, ypatingai šiuo metu, kuomet kiekvienas pacientas yra traktuojamas kaip galima infekuotas koronaviruso infekcija, todėl iki atlikto tyrimo atsakymo gavimo, ta pagalba tikrai sulėtėjusi.

Privalome nešioti apsaugos priemones prieidami prie bet kurio paciento, vienareikšmiškai kontaktas su sergančiuoju yra supaprastintas ir sumažintas iki maksimumo.

– Panevėžio ligoninėje turėjote mirčių nuo Covid-19 atvejų. Ar šis virusas turi kažkokių ypatumų: sunki prognostika, greitai blogėjanti būklė ir pan.?

– Didžiausią nerimą kelia tas faktas, kad tai nauja infekcija, visiškai naujas virusas, prieš kurį nėra nei efektyvios profilaktikos, tai yra skiepų, taip pat dar neturime ir efektyvaus antivirusinio gydymo. Tai čia turbūt kol kas galime įžvelgti didžiausią skirtumą nuo kitų ligų, kurios yra mūsų tarpe.

Žinoma, žmonės serga ir kitomis sunkiomis ligomis, bet nei nuo patyrusio infarktą ar traumą, neužsikrėsi, tokie pacientai nekelia pavojaus medikų personalui. Šis koronavirusas yra ypatingas tuo, kad susidūrę su infekuotu pacientu tampa pažeidžiami, todėl padaugėja stabdžių ir trukdžių teikti pagalbą.

Be to, ir tą pagalbą suteikti yra tapę žymiai sudėtingiau ir tikrai ta pagalba yra labai ribota.

Tiesa, pats viruso sukeltas plaučio audinio pažeidimas, uždegimas, turbūt smarkiai nesiskiria nuo ankstesnių ligų, kurios taip pat sukeldavo panašius pažeidimus.

– Jūs sakėte, kad prie vieno paciento turi dirbti daug specialistų?

– Taip. Ačiū Dievui, kad Lietuvos žmonės dar pakankamai laikosi karantino taisyklių, todėl tas protrūkis yra kažkiek suvaldytas ir tų sunkiai sergančių žmonių nedaugėja. Ką mes stebime šiuo metu, tai teikiant pagalbą, ypač tiems žmonėms, kurie yra sunkios būklės, jie gauna maksimalią pagalbą, nes prie vieno tokio paciento pastoviai dirba 3-4 personalo asmenys. Pagalba ir dėmesys yra žymiai didesnis nei įprastai.

Kitas dalykas, tikrai turime, kadangi tų sunkių pacientų nėra tiek daug, mirčių, be abejo, užfiksuota, dalis sergančių yra rizikos grupėje, todėl skaudžiausių pasekmių neišvengsime.