Lietuvoje

2020.04.20 17:43

Po aršios kritikos dėl piliečių sekimo karantino metu – Seimo bandymas susitarti

Mindaugas Aušra, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2020.04.20 17:43

Antradienį Seimas vėl svarstys būdus, kaip karantino metu gauti duomenis apie gyventojų buvimo vietą. Tačiau darbotvarkėje nebeliko Vyriausybės teiktų pataisų, kuriose numatytos priemonės, kritikuotos dėl galimo piliečių sekimo. Ant Seimo stalo gula opozicijos pataisos, dėl kurių esą susitarta su kai kuriais valdančiaisiais.

Seimo opozicijos atstovų įregistruotas Elektroninių ryšių įstatymo pataisos projektas numato galimybę piliečiams naudotis Vyriausybės patvirtinta mobiliąja aplikacija ir taip savanoriškai izoliacijos metu deklaruoti savo buvimo vietą.

„Kadangi yra tokia galimybė, kaip mobilioji aplikacija, ji iš esmės yra pakankama, kad galima būtų su žmogaus sutikimu nustatyti lokaciją“, – teigia viena iš projekto autorių, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narė Dovilė Šakalienė.

Jeigu žmogus atsisako savanoriškai, t.y. naudodamas mobiliąją aplikaciją, teikti informaciją apie savo buvimo vietą ir pažeidžia izoliacijos arba karantino sąlygas, tokius duomenis turėtų pranešti mobilieji operatoriai.

Kovo pabaigoje Seimas diskutavo dėl kitokios šio įstatymo pataisos. Jį teikusios Vyriausybės projekte, kuriam po pateikimo pritarė Seimas, apie mobiliosios aplikacijos panaudojimo galimybes nekalbama. Pataisa numatė, kad duomenis apie žmogaus buvimo vietą – nesvarbu, ar asmuo sutiko teikti tokią informaciją, taip pat nepaisant to, kaip jis laikėsi izoliacijos reikalavimų, –teiktų mobilieji operatoriai.

„Skirtumas yra savanoriškumas ir žmogaus teisių ribojimo mastas. Žmonės turi jausti, kad jeigu jie elgiasi sąmoningai ir atsakingai, tai valstybė jais pasitikti ir tada nėra jokio poreikio be jų sutikimo imtis privatumo ribojimo“, – sako D. Šakalienė.

Vyriausybė dar balandžio pradžioje pristatė mobiliąją programėlę „Karantinas“, skirtą sekti koronaviruso simptomus, taip pat prevenciniams veiksmams skatinti ir saviizoliacijos priežiūrai.

Neformalus sutarimas pasiektas

Atrodo, kad vadinamosios laisvesnis įstatymo variantas dėl žmonių buvimo vietos informacijos rinkimo, gali sulaukti Seimo pritarimo. Bent taip teigia parlamentarė D. Šakalienė.

„Neformaliai pavyko, atrodo, pasiekti susitarimo su valdančiaisiais, kad nebūtų teikiamas balsavimui jų projektas, kad mes paruošime alternatyvų. Atrodo, kad buvo supratimas, bet ar jis iš tiesų yra, sužinosime rytoj“, – LRT komentuoja D. Šakalienė.

Paprašyta patikslinti, su kuo iš valdančiųjų neformaliai aptarė teikiamas pataisas, politikė sakė kalbėjusi su keliais valstiečių–žaliųjų atstovais. Anot Seimo narės, jeigu rytoj pavyktų susitarti, būtų priimtas reikalingas ir politinių ideologijų nenulemtas sprendimas.

Susisiekimo ministerijos projektas jau beveik prasiskynė kelią Seime, liko paskutinis balsavimas dėl įpareigojimo mobiliojo ryšio operatoriams ekstremalios situacijos ar karantino metu teikti duomenis apie asmenų buvimo vietą. Tačiau priėmimas, pritrūkus balsų, užstrigo ir buvo kelis kartus nukeltas.

Tuo metu socialdemokratų Dovilės Šakalienės, Juliaus Sabatausko, Rasos Budbergytės, konservatorių vadovo Gabrieliaus Landsbergio bei liberalų vadovės Viktorijos Čmilytės-Nielsen registruota nauja pataisa vadinama kompromisiniu siūlymu.

Jis kol kas įtrauktas į antradienio sesijos rezervinius klausimus, tačiau, pasak D. Šakalinės, turėtų būti perkeltas iš rezervo į darbotvarkę. Tiesa, visos Seimo savaitės darbotvarkėje neliko Susisiekimo ministerijos griežtesnės redakcijos dėl asmens duomenų rinkimo.

Pastarasis įstatymo projektas sulaukė aršaus parlamentarų pasipriešinimo. Jame buvo numatyta, kad Vyriausybės įgaliota institucija galėtų gauti piliečių mobiliųjų telefonų srauto duomenis. Įstatymo rengėjai aiškino, kad tai tik priemonė suvaldyti karantino nesilaikančius asmenis, tačiau dalis Seimo narių ir ekspertų tai vadino būdu sekti gyventojus. Dėl to Vyriausybės tonas sušvelnėjo ir srauto duomenų rinkimas iš įstatymo redakcijos pašalintas.

Spręs Seimo vadovybė

Vis dėlto galutiniai sprendimai dėl darbotvarkės ir įstatymo pataisų bus priimami rytoj Seimo seniūnų sueigoje prieš prasidedant plenariniam posėdžiui. Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė LRT komentuoja, kad dar tik bus svarstoma ar parlamentarai grįš prie Vyriausybės siūlomų Elektroninių ryšių įstatymo pataisų.

„Daugeliui dalykų, ar įdėti į darbotvarkę ar išimti iš jos, mums reikės rasti bendrą sutarimą, kad nebūtų kaip su medikų atlyginimais. Mes turėsime atsakyti į klausimą ar tinka Vyriausybės siūloma redakcija, ar ieškomas kitas sprendimas ar iš karto pasirenkamas dar kitas kelias“, – teigia R. Baškienė.

Politikė nesiryžo iš anksto spėti kokį sprendimą gali priimti Seniūnų sueiga, tačiau pasisako už kompromisą, kuris atitiktų ir Vyriausybės lūkesčius ir būtų išspręstas duomenų rinkimo atsakomybės klausimas.

„Matydama, kad nėra sutarimo, rinkčiausi antrąjį variantą ir sakyčiau, kad geriau tam tikras pozicijos įsiklausymas ir į žmogaus teisių pasiūlymus ir kolegų, kurie dirba šioje srityje, pastebėjimus ir svarbiausia, kad būtų priimtas įstatymas“, – teigia Seimo pirmoji vicepirmininkė R. Baškienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt