Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.28 05:30

Ištuštėjusiose Klaipėdos gatvėse sutikti miestiečiai nerimauja: per greitai paskelbus karantino pabaigą, gali tapti dar blogiau

Viename iš didžiausių Lietuvoje esančių koronaviruso židinių – Klaipėdoje – gyvenantys žmonės griežtai laikosi karantino ir namus palieka tik iškilus būtinybei. Vos prieš mėnesį specialias apsaugines kaukes ir vienkartines pirštines čia dėvėjo ne visi, o dabar sunku pastebėti šių būtinų apsaugos priemonių neturintį žmogų. LRT.lt žurnalistai aplankė ištuštėjusį uostamiestį ir pasidomėjo, kaip iš tiesų gyvena ir su virusu kovoja vietos gyventojai.

Stebisi sąmoningumu

Netoliese „Švyturio“ arenos gyvenanti Tatjana gatvėje skubiu žingsniu ėjo į dukters darbovietę su, kaip pati sakė, svarbia užduotimi. 64-erių moteris jau beveik dvi savaites niekur neišeina iš namų, o prekėmis ją aprūpina dukra, kiti jaunesni giminaičiai. Paklausta, ar gyvendama viena moteris nejaučia psichologinio diskomforto, ši tik nusišypsojo: „Aš gana uždaras žmogus ir man būti vienai – tikras malonumas. Galima sakyti, kad tas karantinas man gyvenimo nepakeitė.“

LRT.lt kalbinta moteris vylėsi, kad sparčiai visame pasaulyje plintantį COVID-19 pavyks suvaldyti ir ji galės laisvai apsipirkinėti pati. Daugiau neįgyvendintų norų ar svajonių klaipėdietė sakė neturinti. Tik baiminasi, kad jei šalies politikai pradės anksčiau kalbėti apie karantino, kuris dabar šalyje yra įvestas iki balandžio 27 dienos, švelninimą ar pabaigą, žmonės atsipalaiduos ir sergamumas tik padidės.

„Žinote, kai pasakė griežtai, kad Klaipėdoje situacija prasta, o ir būtina visiems nešioti kaukes, visi susigriebė ir pradėjo nešioti. Dabar ir jūs gatvėse nepamatysite žmonių be kaukių. Nors paprastai būnu namuose, bet per langus stebiu, kas vyksta. Praeivių vos vienas kitas, bet visi su kaukėmis. Net mažiems vaikams uždeda. Gerai, kad žmonės taip rimtai reaguoja.

Tik jei pasakys, kad jau situacija stabili, gali vėl visi atsipalaiduoti. Kitaip sakant, per greitai paskelbus karantino pabaigą, gali tapti dar blogiau.

Žmonėms dažnai reikia griežčiau pasakyti ir tik tada jie įsiklauso. Kiti juk ir sąmokslo teorijomis tiki, ir tikrai saugosis retas, jei nebus privaloma. Daug kas stebi Rusijos televiziją ir kaip ir ten, vieni mano, kad situacija rimta, saugosi, o kiti – kad čia išpūstas burbulas. Aš pati manau, kad viskas rimta“, – pasakojo gatvėje sutikta moteris.

Jai pritarė ir kita miestietė. Pamačiusi žurnalistus moteris įtariai nuo galvos iki kojų nužvelgė jų turimas apsaugos priemones ir prasitarė, kad yra medikė, todėl puikiai žino, koks pavojingas koronavirusas yra.

„Daug skaičiau ir žinau, kad ne visos apsaugos priemonės yra veiksmingos, todėl gatvėje stengiuosi su niekuo nesusitikti ir nebendrauti. Pati be kaukės neišeidavau net ir karantinui tik prasidėjus. Džiaugiuosi, kad dabar matau vis daugiau sąmoningų žmonių aplink“, – pasakojo Jūratė.

Jos nuomone, medicinos įstaigose situaciją suvaldyti dar sunkiau, nes čia atvyksta ne tik koronavirusu sergantieji, žmonių srautas visuomet didelis, o medikų darbas įtemptas. Rūpinantis sergančiųjų sveikata medikams dabar tenka pasirūpinti ir savo saugumu.

„Galima sakyti, kad darbo krūvis visiems yra padidėjęs. Anksčiau atrodė, kad darbe viską žinai, o dabar tenka atnaujinti žinias ir mokytis dar daugiau apie tą baisųjį koronavirusą. Džiaugiuosi tik tuo, kad žmonės supranta, jog viruso plitimas priklauso nuo kiekvieno iš mūsų“, – pasakojo ji.

LRT.lt pašnekovė taip pat apgailestavo dėl šalyje vis dar fiksuojamo itin didelio medicinos darbuotojų sergamumo. Jos nuomone, tinkamų priemonių imtasi per vėlai, o šioje srityje tiesiogiai su pacientais dirbantys žmonės negali iki galo saugiai jaustis iki šiol.

Negali sugrįžti namo

Netoliese skubėjusių moterų lūkuriavo ir prisistatyti nepanoręs vilkiko vairuotojas. Vyras čia atvyko iš Baltarusijos ir vos tik prasidėjus karantinui turėjo izoliuotis Lietuvoje.

Kiek įsibaiminęs vyras iš pradžių nenorėjo bendrauti ir įtariai kelis kartus perklausė, kokioje žiniasklaidos priemonėje dirbame. „Nieko čia nepažįstu ir stengiuosi laikytis karantino. Tik dabar išlipau iš automobilio kojas pramankštinti. Noriu išvengti susirgimo, todėl saugausi, kaip ir liepė darbovietė“, – prasitaria jis nenoriai.

Vairuotoju dirbantis vyras pasakojo, kad Baltarusijoje jo įmonės vadovai vos tik prasidėjus karantinui griežtai nurodė laikytis visų reikalingų apsisaugojimo priemonių, neiti iš automobilio, jei būtinai nereikia, ir visuomet pasitarti, jei iškils nenumatytos aplinkybės.

Dabar vyras su nerimu seka naujienas ir Klaipėdoje laukia, kada vėl atsidarys sienos ir jis galės sugrįžti pas savo artimuosius.

Darbe – papildoma apsauga ir griežti nurodymai

Nors daugelis jau šeštą karantino savaitę skaičiuoja dirbdami ir visus reikalus tvarkydami namuose, viename nedideliame prekybos centre, įsikūrusiame netoliese centrinės Klaipėdos senamiesčio aikštės, plušanti Jelena sako, kad darbo tik padaugėjo. Moteris čia dirba kasininke, o prireikus ir prekes išdėlioja ar įnoringam klientui padeda rasti norimą prekę.

„Kai prasidėjo karantinas, visi pradėjo užsipirkinėti savaitei ar kelioms, bet juokingiausia, kad žmonės ateidavo pirkti ilgesniam laikui, tačiau vos ne kasdien. Jau pažįstu netoliese gyvenančius žmones, todėl pastebiu, kad vis tie patys ateina ir kaupia atsargas. Atrodo, kad kol tik galima į prekybos centrą eiti, tol ir reikia pirkti“, – šypsodamasi už specialaus permatomo skydelio kalbėjo ji.

Prekybos centro darbuotoja sakė, kad prasidėjus karantinui uostamiesčio gyventojai stengėsi apsirūpinti šaldytais pusfabrikačiais ir mėgstamais užkandžiais. Dirbantieji namuose stengėsi, kad namuose nepritrūktų ir prieskonių ar mėsos, žuvies patiekalų.

Pati Jelena namuose prasitarė atsargų turinti tik keletui dienų. Nors gyvena dviese su širdies draugu, ji nejaučia baimės, kad netrukus maisto parduotuvėse gali nelikti ar reikėtų pradėti kaupti jo atsargas.

„Labai gerai, kad žmonės čia saugosi ir jau nebeįleidžia be apsauginių kaukių net apsipirkti, bet tos panikos dėl maisto nereikėtų. Kai buvo labiau bijoma, kad neliks maisto prekių, kaip tik daugiau ateidavo apsipirkti“, – sakė pašnekovė.

Iš namų – į paplūdimį

Pavasarėjantis oras ir jūra vis dažniau iš karantino namuose vilioja ir prie jūros. Apsilankius pajūryje galima sutikti poromis ar šeimomis čia poilsiaujančius klaipėdiečius. Įjungę savo telefonų kameras jie ramiai vaikštinėja tarp kopų, dalijasi įspūdžiais su artimaisiais ir draugais, kurie laiką leidžia namuose.

Kaip LRT.lt sakė sutikti poilsiautojai, čia jiems tikra atgaiva. Ir nors vasarą ne visi randa laiko aplankyti visai šalia namų esančius paplūdimius, karantinas išmokė atrasti laimę įprastuose dalykuose.

„Kas galėjo pagalvoti, kad išvyka iki šalia esančio paplūdimio taps didžiausia kelių savaičių pramoga?“ – juokėsi taisydamasis kaukę klaipėdietis Tomas.

Šalia stovėdama jo žmona Indrė pritariamai linksėjo. Moteris namuose pati pradėjo siūti kaukes, o jomis aprūpinusi visus šeimos narius pastarosiomis dienomis dairosi kito užsiėmimo. Tiesa, paklausti, kodėl nesirenka sporto treniruočių namuose ir kitos kūrybinės veiklos, abu atkirto, kad trūksta noro, o štai jūra yra puikus būdas mintims praskaidrinti.

„Atvažiavę prie jūros pastebime daugiau žmonių nei mieste. Daugelis nori gamtos, prasiblaškyti, bet taip jau išeina, kad visi ir traukia į tą pačią pusę, nors galvoja, kad vieni turi tokių planų“, – sakė Klaipėdos gyventojai.

Šiuo metu Lietuvoje yra užfiksuoti 1449 patvirtinti naujojo koronaviruso atvejai ir 41 mirtis nuo jo.

LRT.lt primena, kad paskelbus karantiną žmonės raginami maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienam nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita.

Pajutus ligos simptomus reikėtų kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad nepaisant gerėjančios sergamumo statistikos tikimybė, jog karantinas bus atšauktas po gegužės 11 dienos, yra minimali. Vyriausybė praėjusią savaitę pratęsė karantiną iki šios datos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi