Lietuvoje

2020.04.20 15:47

Landsbergis: valdantiesiems patinka valdyti šalį iš Vyriausybės, tai Vengrijos kelias

atnaujinta 16.28

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kritiškai įvertino „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimą, esą išliekant užsikrėtimo koronavirusu grėsmei, reikėtų kas savaitę į posėdžius rinktis ne dvi dienas, kaip yra numatyta, bet vieną. V. Pranckiečio teigimu, Seimo posėdžių grafikus ir Seimo darbą nustato ne vienas Seimo narys „didvyris“, bet atsakingos parlamento struktūros. Opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis taip pat ragina grįžti prie normalaus Seimo darbo ir perspėja, kad atiduodama vadžias Vyriausybei Lietuva eina Vengrijos keliu.

Pirmadienį R. Karbauskis portalui Delfi teigė, kad tarp parlamentarų yra daug rizikos grupei priklausančių žmonių, tad įsiklausyti į opozicijos raginimus atkurti reguliarų Seimo darbą yra ne laikas.

„Čia nėra ko didvyrius vaidinti. Didelė dalis Seimo narių yra rizikos grupėje pagal amžių. Dėl to nereikia čia kažkaip vaidinti drąsius ir stiprius. Reikia atlikti pareigas ir saugoti save, savo šeimas. Negalima tuo žaisti“, – Delfi aiškino R. Karbauskis.

Seimo pirmininko teigimu, tokie „valstiečių“ lyderio teiginiai yra nenuoseklūs.

„Prieš dvi savaites buvo akivaizdus siekis ir noras dirbti, priešinantis nuotolinio darbo idėjai. Šiandien jau noras kardinaliai skiriasi. Posėdžių grafikus ir Seimo darbą nustato ne Seimo narys „didvyris“, o Seimo valdyba, Seniūnų sueiga ir Seimas“, – Eltai perduotame komentare teigia V. Pranckietis.

ELTA primena, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos (TS-LKD) pirmininkas opozicijos lyderis G. Landsbergis pastarąją savaitę kreipėsi į Seimo pirmininką V. Pranckietį ir Seimo valdybos narius, ragindamas atkurti reguliarų Seimo darbą, visas parlamentinės kontrolės formas bei kartu su ekspertais ieškoti būdų, kaip visos demokratinės procedūros turėtų būti užtikrinamos gyvenimo su virusu sąlygomis.

Pirmoji Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė tuomet Eltą informavo, kad Seimo valdyba patvirtino Seimo posėdžių grafiką, kuriame numatoma nuo kitos savaitės darbą tęsti įprastiniu būdu, tai yra, organizuojant du posėdžius per savaitę. Ar pritarti šiam pasiūlymui, bus sprendžiama Seniūnų sueigos posėdžio metu antradienį.

Kaip šį pirmadienį portalui Delfi sakė LVŽS lyderis R. Karbauskis, opozicijos pasiūlymas rinktis dvi dienas per savaitę, taip grįžtant į normalų Seimo darbo ritmą, nėra atsakingas. Jis pasidalino savo asmeniniu pasiūlymu – rengti po vieną Seimo posėdį per savaitę.

„Aš tikrai siūlysiu, kad kol yra karantinas, prie šios, net ir žemėjančios kreivės, nedaryti 2 savaičių pertraukų, bet turėti savaitines pertraukas. Nes savaitės laikas yra pakankamas, kad pasimatytų, ar yra simptomai, ar ne. Aš siūlysiu daryti savaitės pertraukas, daryti po vieną posėdį per savaitę – didesniu krūviu tol, kol nebus atšauktas karantinas“, – Delfi kalbėjo jis.

Landsbergis: tai Vengrijos kelias

G. Landsbergis tvirtina, kad Seimas jau pasirengęs grįžti prie normalaus darbo režimo, o parlamentarai neturi būti „lygesni už lygius“.

„Aš nežinau, kaip galima tuos argumentus sakyti turint galvoje, kad kiekvieną dieną į darbą eina medikai, policijos pareigūnai ar pardavėjai ir gausybė kitų žmonių, kurie dirba“, – LRT.lt tvirtino parlamentaras.

Anot jo, Seimas jau yra priėmęs sprendimus, leidusius sumažinti politikų kontaktą Seimo salėje, pavyzdžiui, balsavimus rengdamas tik keliskart per dieną.

G. Landsdbergis atkreipė dėmesį, jog valdantieji siūlo atsisakyti ne antradienio, o ketvirtadienio plenarinių posėdžių, leidžiančių opozicijai būti labiau girdimai.

„Ketvirtadienio posėdyje yra opozicinė darbotvarkė, Vyriausybės valanda ir instrumentai, kurių Vyriausybė ir valdančioji dauguma tiesiog nenori. Jiems patinka valdyti valstybę Vyriausybėje, o Seimas tegu būna sau karantine iki 2022 metų ar bet kada. <...> Čia yra Vengrijos kelias ir aš labai nenorėčiau, kad Lietuva juo nueitų“, – teigė politikas.

Kovo pabaigoje Vengrijos parlamentas šalies ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui suteikė plačius įgaliojimus, leisdamas jo Vyriausybei valdyti šalį dekretais.

Sprendimą kritikuoja opozicija ir žmogaus teisių organizacijos, argumentuodamos, kad taip slopinama demokratija.