Lietuvoje

2020.04.20 14:08

Veryga paviešino skandalingą informaciją apie „Klaipėdos hospisą“: higienos pasą turėjo tik vienai lovai

paslaugas teikė ir namuose; atnaujinta 14.48
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.04.20 14:08

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad dėl „Klaipėdos hospiso“ kai kuriems asmenims gali tekti atsakyti asmeniškai, nes paaiškėjo, kad ši įstaiga turėjo leidimą-higienos pasą tik vienai lovai.

Kaip sakė A. Veryga, stacionare dėl COVID-19 šiuo metu gydomi 147 pacientai, reanimacijoje gydoma 17 pacientų, jiems visiems taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija. Dar 42 pacientai gydomi ne reanimacijoje, bet jiems taikoma deguonies terapija.

Sako, kad informacija – skandalinga

Kalbėdamas apie situaciją Klaipėdos hospise, kuriame nustatyta mažiausiai 40 koronaviruso atvejų, A. Veryga sakė, kad tokia žinia sukėlė nerimą. Portalas LRT.lt primena, kad 30 COVID-19 atvejų nustatyta įstaigos globotiniams, o 10 – personalui.

„Teko bendrauti ir su Klaipėdos meru apie tą situaciją, mūsų kolegos gyvai nuolat palaikė ryšį, buvo vietoje, vertino situaciją. Ačiū merui už iniciatyvą, bet norėčiau paraginti ir priminti, kad turime organizuojančią instituciją, tai yra Klaipėdos universitetinę ligoninę, kuri privalo matyti visą situaciją regione ir užtikrinti, kad, pacientams prireikus, pagalba būtų teikiama visose jų koordinuojamose gydymo įstaigose“, – kalbėjo ministras.

Pasak jo, naujausia informacija iš „Klaipėdos hospiso“ yra „mažų mažiausiai skandalinga“. A. Veryga kalbėjo, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai išsiaiškino, kad ši įstaiga higienos pasą turėjo tik vienai hospiso lovai, nors iš tikro ten yra 38 vietos.

„Deja, bet iš tų 38 pacientų didžioji dalis yra užsikrėtusių. Manau, kad šiuo atveju, jei situacija yra absoliučiai teisinga, bus ir tam tikrų asmenų atsakomybės klausimas“, – komentavo A. Veryga.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė kalbėjo, kad nors apie situaciją Klaipėdoje buvo sužinota praėjusį ketvirtadienį, atliekant atvejų epidemiologinę diagnostiką ir kontrolę matyti, kad šaknys buvo kur kas giliau ir tokios situacijos reikėjo tikėtis.

„Praėjusį ketvirtadienį NVSC gavo informaciją apie COVID-19 susirgusį Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stotyje dirbantį asmenį, kuris dirba ir Klaipėdos VšĮ „Paliatyvios pagalbos ir šeimos medicinos centras“, kitaip tariant, tai yra „Klaipėdos hospisas“.

Nedelsiant buvo pradėta atvejo epidemiologinė diagnostika, kontaktinių asmenų išaiškinimas, su sergančiu asmeniu sąlytį turėjusiems asmenims buvo nurodyta nedelsiant izoliuotis. Penktadienį 24 hospiso darbuotojams ir 38 pacientams buvo paimti ėminiai tyrimams dėl COVID-19. Kitą dieną turėjome rezultatus, nustatyta, kad 10 darbuotojų ir 30 pacientų buvo užsikrėtę“, – kalbėjo R. Lingienė.

Sekmadienį buvo pakartoti tyrimai aštuoniems pacientams, kurių rezultatai prieš tai buvo neigiami. Pakartotiniai tyrimai parodė, kad dar trys pacientai yra užsikrėtę. Iš viso šiame hospise susirgo 11 darbuotojų ir 33 pacientai, vienas iš pacientų šeštadienį mirė.

Kaip kalbėjo R. Lingienė, dar šeštadienį hospisui buvo pateikti pirmieji epidemiologų nurodymai nedelsiant izoliuoti pacientus, atskirti apsikrėtusiuosius nuo neapsikrėtusiųjų. Taip pat kuo greičiau izoliuoti sąlytį turėjusius darbuotojus ir gydytis tiems, kurių tyrimai dėl COVID-19 buvo teigiami. Nurodyta ir suformuoti komandą darbuotojų, kurie neturėjo kontakto su virusu užsikrėtusiais asmenimis, bei imtis kitų priemonių.

„Sekmadienį buvo dar kartą atlikta pagilinta kontrolė <...>, aiškiai matosi, kad be sisteminio infekcijų kontrolės reikalavimų ignoravimo tokia padėtis negalėjo būti. Tą galėčiau pagrįsti ir tuo, kad šis hospisas turėjo higienos pasą vienai lovai, vienam pacientui.

Reikia pasakyti, kad ši įstaiga neteikia nustatyta tvarka informacijos apie susirgusius ar mirusius asmenis. Apie mirusį asmenį, praėjo jau daugiau nei para, oficialios informacijos iš šios įstaigos NVSC neturi“, – kalbėjo NVSC Vilniaus departamento vadovė.

Negana to, kaip sakė R. Lingienė, hospiso darbuotojai sveikatos priežiūros paslaugas teikė ir namuose esantiems pacientams. Skubos tvarka paprašyta pateikti informaciją, kur darbuotojai lankėsi ir su kuo bendravo: „Neatmestina, kad tiek užsikrėtusių, tiek, be jokios abejonės, sąlytį turėjusių asmenų bus daugiau.“

A. Veryga neatmeta, kad dėl tokios situacijos gali būti kreipiamasi į teisėsaugą.

Ragino nesusvilioti

A. Veryga taip pat kalbėjo būti atidiems ir nesusivilioti socialiniuose tinkluose pasirodančiais skelbimais, siūlančiais įsigyti įrangą, kuri galėtų apsaugoti nuo koronaviruso ar padėti nuo jo greičiau pasveikti.

„Akreditavimo tarnyba ragina visuomenę būti sąmoningą, nesusigundyti tokiais prietaisais, nes mažų mažiausia, kas gali atsitikti, tai tiesiog išleisite pinigus, kuriuos tikrai rastumėte, kur prasmingiau panaudoti, ir iš to neturėsite jokio efekto.

Bet naudojantis įranga, kuri nėra akredituota ir patikrinta, niekas negali užtikrinti, kad jūs žalos nepatirsite ar nepatirsite sužalojimų, ypač jei tai yra tam tikri elektros prietaisai. Tokios neakredituotos įrangos Lietuvoje niekas nepardavinėja“, – komentavo A. Veryga.

Portalas LRT.lt primena, kad iš viso Lietuvoje nustatyti 1326 koronaviruso infekcijos atvejai. Užsikrėtimų skaičius gerokai išaugo po savaitgalio. Šeštadienį pranešta, kad virusas nustatytas 90 asmenų, iš kurių 52 – vienos įmonės Nemenčinėje darbuotojai. Sekmadienį pranešta apie dar 59 nustatytus atvejus. Pirmadienio ryto duomenimis, nustatyti 28 nauji atvejai. Liga pasiglemžė 37 žmones, o 242 pasveiko. Lietuvoje iš viso ištirta daugiau nei 66 tūkst. mėginių.