Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.20 18:05

Penktoji karantino savaitė Lietuvoje: uždaryta Nemenčinė ir naujas židinys Klaipėdoje

LRT.lt, BNS 2020.04.20 18:05

Lietuvoje jau daugiau nei mėnesį paskelbtas karantinas. Nors atrodo, kad gyventojai jau pradėjo įprasti prie pasikeitusio gyvenimo, teisėsauga toliau fiksuoja karantino ir saviizoliacijos sąlygų nesilaikymą. Negana to, šalyje atsiranda nauji viruso židiniai. Nepaisant gerėjančių orų ir kiek sušvelnintų karantino reikalavimų, specialistai ragina neskubėti atsisakyti savisaugos priemonių.

Užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičius Lietuvoje viršijo 1,3 tūkst., daugiau nei 240 žmonių pasveiko, o daugiau nei 30 mirė.

Uždaryta Nemenčinė

Po to, kai paaiškėjo, kad vienu iš koronaviruso židinių tapo Vilniaus rajone esanti Nemenčinė, Vyriausybė priėmė sprendimą uždaryti šį miestelį. Nutarta savaitei apriboti judėjimą iš ir į Nemenčinę, paliekant galimybę atvykti ir išvykti tik esant išimtiniams atvejams.

„Tai nėra absoliutus draudimas, prekės ir paslaugos galės judėti netrukdomai. Lygiai taip pat žmonės, kurie dirba Nemenčinėje arba dirba ne Nemenčinėje ir turi važiuoti į darbo vietas. Taip pat galės vykti, kai reikia suteikti medicinines paslaugas“, – įvedus judėjimo ribojimą kalbėjo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Viruso plitimas Nemenčinėje prasidėjo ten įsikūrusioje įmonėje „Vilnika“, kur per porą dienų jis patvirtintas beveik 20 žmonių. Neilgai trukus COVID-19 nustatytas globos namuose „Senevita“. Vien balandžio 18-ąją, nustačius 90 naujų koronaviruso atvejų, paaiškėjo, kad 52 iš jų yra „Vilnikos“ darbuotojai.

„Galite įsivaizduoti, kiek dabar Nemenčinėje bus sąlytį turėjusių asmenų. Tai praktiškai visa Nemenčinė ir bus. Vakar turėjome 26 atvejus, sąlytį turėjusių asmenų buvo daugiau nei šimtas ir kiekvieną valandą augo, tai dabar patvirtinus naujus 52 atvejus, galite įsivaizduoti, kas čia bus“, – naujienų agentūrai BNS šeštadienį komentavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė tądien, kai buvo uždaryta Nemenčinė, žurnalistams sakė, kad ketinama dėl viruso tikrinti visus miestelio gyventojus, pradedant nuo slaugos ir globos įstaigų darbuotojų. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad šių įstaigų darbuotojai bus testuojami prioriteto tvarka ne tik Nemenčinėje, bet ir kitose šalies vietose.

Patekimas į Nemenčinę ribojamas mažiausiai iki ketvirtadienio.

Užklupo Klaipėdos hospisą

Praėjusią savaitę pranešta, kad koronaviruso infekcija neaplenkė ir Klaipėdoje esančio hospiso. Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vadovas Vinsas Janušonis sekmadienį pranešė, kad yra didžiulė tikimybė, jog COVID-19 užsikrėtė visi privačių globos namų „Klaipėdos hospisas“ globotiniai. Hospiso vadovė sekmadienį pranešė apie vieno iš globotinių, užsikrėtusių koronavirusu, mirtį. Miręs asmuo taip pat sirgo vėžiu.

„Užrašėme COVID-19 diagnozę ir šalia – vėžio diagnozę“, – prisijungusi prie savaitgalį vykusio Klaipėdos miesto savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdžio sakė hospiso vadovė Rasa Dagienė.

Šeštadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad „Klaipėdos hospise“ koronavirusu užsikrėtė 40 asmenų, kurių 30 yra globotiniai, 10 – darbuotojai. Labiausiai tikėtina, kad virusą į hospisą atnešė darbuotojai, nes patys globotiniai karantino metu kontaktų už hospiso ribų neturėjo.

Dalis verslo gali pradėti veikti

Praėjusį trečiadienį Vyriausybė nutarė leisti kai kurioms parduotuvėms dirbti ir karantino metu. Jos turi užtikrinti įėjimą iš lauko pusės bei teikti paslaugas, kurioms būtinas ne ilgesnis nei 20 minučių tiesioginis kontaktas. Veiklą atnaujinti leista reikalavimus atitinkančioms ne maisto prekių parduotuvėms, raktų gamintojams, avalynės taisykloms, valykloms, skalbykloms ir t.t.

Numatyta, kad po kiek daugiau nei savaitės galės veikti halės ir kultūros įstaigos, grožio paslaugas teikiančios įstaigos. Pasibaigus karantinui veiklą atnaujinti galės darželiai, mokyklos, restoranai ir kavinės. Kol kas dar neaišku, kada bus leista vykti masiniams renginiams.

Tačiau premjeras S. Skvernelis pabrėžė, kad jeigu nebus laikomasi nustatytų reikalavimų, paslaugų teikimo ir prekybos vietos turės būti uždarytos: „Atkreipiu dėmesį, visų pirma, į tuos, kurie organizuos savo verslo ar paslaugų teikimą, jiems bus privaloma užtikrinti operacijų vadovo nustatytų sąlygų laikymąsi. Kitokiu atveju yra numatytos sankcijos arba mes būsime priversti palengvinimus panaikinti, jeigu matysime, kad situacija blogėja arba darbdaviai ar pirkėjai nesilaikė nustatytų reikalavimų.“

Nuo tada, kai šalyje įvestas karantinas, veikti buvo leidžiama tik maisto prekių parduotuvėms, vaistinėms, kai kurioms specializuotoms veterinarijos prekių parduotuvėms. Kavinės maistą ir gėrimus gali teikti tik išsinešimui.

Sustabdyta Kraujo centro Klaipėdos filialo veikla

Praėjusią savaitę pranešta, kad COVID-19 nustatytas Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo slaugytojai. Skaičiuojama, kad kontaktą su užsikrėtusią moterimi galėjo turėti apie 30 donorų ir septyni jos kolegos. Moteris, kuriai nustatytas virusas, taip pat dirba ir greitojoje medicinos pagalboje. Nustačius, kad slaugytoja užsikrėtė COVID-19, laikinai uždarytas Kraujo centro Klaipėdos filialas.

„Buvo priimtas sprendimas nutraukti donorų priėmimą ir sudarėme sąrašą donorų, kurie pas mus lankėsi tomis dienomis. Įsivertinome darbuotojus, kurie buvo kontakte, visi buvo perspėti ir šiandien ateis tyrimams duoti mėginių“, – kalbėjo R. Oginskienė.

Kraujo centro Klaipėdos filiale sprendimas dėl darbo atnaujinimo bus priimtas tik tuomet, kai bus susitvarkyta su susidariusia situacija.

„Atsargų kol kas turime tiek, kad dar kurį laiką pragyvensime iš to, ką turime. Tai priklausys nuo to, koks bus ligonių poreikis gauti kraujo. Šiuo metu ligoninių užsakymai yra ženkliai sumažėję. Nacionalinis kraujo centras yra didelė įstaiga, turime atsargų ne tik Klaipėdoje. Yra Panevėžio filialas, yra Vilniaus saugykla. Reikalui esant vieni kitiems padedame“, – kalbėjo Klaipėdos filialo vadovė.

Psichologinės pagalbos linija

Praėjusią savaitę pradėjo veikti nemokama emocinės pagalbos linija 1809. Siekiant suteikti emocinę pagalbą tiems, kurie ne tik susiduria su sunkumais, bet ir sunkiai išgyvena karantiną, jėgas suvienijo skirtinos emocinę pagalbą teikiančios organizacijos.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikaltos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiūsių artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga infomrcija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba pasichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės

Kaip kalbėjo premjero patarėjas Giedrius Surplys, tam, kad tokia pagalba galėtų būti teikiama, kartu dirbs „Vilties linija“, teikianti pagalbą suaugusiems, taip pat pagalbos moterims linija, „Vaikų linija“, „Jaunimo linija“ ir „Sidabrinė linija“, skirta teikti emocinę pagalbą senjorams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16