Lietuvoje

2020.04.20 17:47

Klebonai rūpinasi geresne mišių transliacijų kokybe: virtualus tikinčiųjų „antplūdis“ gausesnis nei per didžiąsias šventes

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.20 17:47

Po paskelbto karantino Lietuvos bažnyčioms pradėjus rengti tiesiogines mišių transliacijas klebonus nustebino peržiūrų skaičiai. Jų kelis kart daugiau, nei maldos namuose tilpdavo žmonių per didžiąsias religines šventes. Klebonai sako, kad toks susidomėjimas verčia rūpintis geresne transliacijų kokybe.

Šakių rajone Lekėčiuose gyvenanti Genovaitė beveik kasdien ateina į bažnyčios šventorių. Skelbimų lentoje skaito maldą. Dėl to, kad mišių bažnyčioje nėra, moteris sako neišgyvenanti – pasimeldžianti namie.

„Per televizorių rodo, namie visokias maldas žinau ir nereikalinga man ta bažnyčia“, – sako Genovaitė.

Bažnyčiose tikinčiųjų nėra, bet kunigai džiaugiasi socialine erdve – peržiūrų kelis kartus daugiau, nei tilptų maldos namuose

Lekėčių bažnyčios viduje tikintiesiems padėta kadagio šakelių. Pats klebonas į butelius prileidžia šventinto vandens, kad užėjusieji galėtų parsinešti namo.

Tačiau sudėti buteliai beveik nepaliesti. Paskelbus karantiną ištuštėjo ne tik bažnyčios suolai, bet ir aukų dėžutės.

Kad bendravimas su tikinčiaisiais nenutrūktų, Lekėčių klebonas, paragintas kaimyninės parapijos kunigo, šį bendravimą perkėlė į socialinius tinklus.

„Skambinau pažįstamiems, [kad padėtų] sukurti tą feisbuką. Taip gerai naudojuosi tuo feisbuku, kad per pusvalandį sugebėjau užblokuoti. Sako, naudokitės, čia viskas paprasta. Na, bet užblokavau ir man rašo, kad po 30 dienų man jį atblokuos. Baigsis šventės, man jau jo nebereikės“, – juokiasi Lekėčių parapijos klebonas Ričardas Kmitas.

Pirmą tiesioginę mišių transliaciją dvasininkas surengė savo telefonu. Vėliau nusprendė kreiptis į profesionalius vaizdo operatorius.

„Pačiam reikia bėgti įjungti telefoną, grįžti... Ir vėl prie altoriaus mintys sukasi – filmuoja ar nefilmuoja, o gal neveikia, o gal kažką ne taip nuspaudžiau... Negali susikaupti šventų mišių aukai“, – sako klebonas.

Vis dėlto transliacijų peržiūros viršijo visus lūkesčius. Jei per didžiausias šventes į kaimo bažnyčią susirinkdavo iki 100 žmonių, tai nuotoliniu būdu meldėsi apie 6 tūkst.

„Dabar juokauju – tie, kurie yra feisbuko draugai, tai tie ir yra parapijiečiai, viskas“, – šypsosi R. Kmitas.

Transliuojamų mišių peržiūrų gausa nustebino ne tik mažąsias parapijas.

Iš Kauno prisikėlimo bažnyčios transliuotos mišios sulaukė tris kartus daugiau žiūrinčiųjų, nei tilptų maldos namuose.

„Mūsų prisikėlimo bažnyčioje Velykų rytą buvo transliuojamos mišios. Daugiau kaip 18 tūkst. peržiūrų per Velykas. Tiek yra peržiūrų. Tai rodo, kad žmonėms svarbu“, – sako Kristaus prisikėlimo parapijos klebonas Vytautas Grigaravičius.

Prie gyvos auditorijos pratę kunigai sako, kad aukoti mišias tuščioje bažnyčioje nėra lengva. Nesijaučia grįžtamojo ryšio.

„Nauja patirtis. Per 30 metų negalvojau, kad bus tuščia bažnyčia, kad melsis prie kameros tik“, – neslepia V. Grigaravičius.

Ar rengti nuotolines mišių transliacijas, anot Kauno arkivyskupijos administratoriaus, vyskupo Algirdo Jurevičiaus, pačių klebonų pasirinkimas. Tačiau, sako jis, transliuojant mišias derėtų nepamiršti ir kokybės.

„Ryšio trukdžiai galimi, labai svarbu, kad pamaldos, mišios būtų nufilmuotos ir perteiktos kuo autentiškiau, kad būtų ir geras garsas, ir vaizdas“, – tikina A. Jurevičius.

Pradėjus rengti nuotolines mišias bažnyčia nuotoliniu būdu renka ir aukas. Parapijos aukoti kviečia naudojantis elektronine bankininkyste.

Bažnyčiose tikinčiųjų nėra, bet kunigai džiaugiasi socialine erdve – peržiūrų kelis kartus daugiau, nei tilptų maldos namuose
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.