Lietuvoje

2020.04.20 08:48

Šešios Lietuvos savivaldybės neturi budinčio globotojo: ką tai reiškia į krizę patekusiems vaikams

Izabelė Pukėnaitė, Audra Avižiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.20 08:48

Šiuo metu Lietuvoje yra šešios savivaldybės, kurios neturi nė vieno budinčio globotojo. Tai reiškia, kad į krizę patekę ir artimųjų neturintys vaikai atsiduria globos institucijose. Lietuvoje siekiama pakeisti vaiko teisių apsaugos sistemą taip, kad vaikai į institucijas nepatektų, o paslaugas gautų šeimoje ar bendruomenėje.

Vaikų globos įstaigos – paskutinė stotelė, į kurią turėtų patekti mažieji, paimti iš šeimų. Šeimoje nutikus nelaimei, pavyzdžiui buitiniam konfliktui, ir įvertinus, kad vaikas namie likti nebegali, ieškoma artimų šeimos narių, pavyzdžiui senelių, kurie vaiką galėtų priglausti. Jų nesant, ieškoma artimų šeimos draugų ar kitų emociškai artimų žmonių. Neradus ir tokių, vaikas perduodamas globotojų šeimai. Jų nesant, lieka vaikų namai. Šiuo metu Lietuvoje yra šešios savivaldybės, kurios neturi nė vieno budinčio globotojo.

„Budintys globotojai yra tie profesionalai, kurie išklausę specialius mokymus yra pasirengę priimti vaiką į savo šeimą. Pageidautina, kad krizę patyrusį vaiką, paimtą iš šeimos, globėjai galėtų priimti bet kuriuo paros metu. Jeigu globėjų nėra, vaikas keliauja į vaikų globos instituciją. Tarptautiniuose teisės aktuose ir nacionaliniuose teisės aktuose pripažinta, kad tai neatitinka geriausių vaiko interesų“, – sako Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Agnė Marčiukaitienė.

Remiantis Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo pagrindų įstatymu, draudžiama nustatyti globą institucijoje jaunesniems nei trejų metų vaikams.

Šešiose savivaldybėse – Birštono, Prienų, Neringos, Šilutės, Rietavo ir Utenos – nėra nė vieno budinčio globotojo.

Šilutės rajono savivaldybės atstovė sako, kad miestas globotojų neturi nuo 2018-ųjų, bet yra sudarę sutartį su „SOS vaikų kaimu“.

„Kai paslauga vis tiek reikalinga nuo gimimo iki trejų metų, kai negali vaikas patekti į vaikų globos namus ar bendruomeninius namus, mes turėjome problemą ir ją sprendėme tokiu būdu – pasitelkėme nevyriausybinę organizaciją. Bet budintis globėjas yra ieškomas“, – tvirtina Šilutės savivaldybės socialinės paramos atstovė Audra Barauskienė.

Neringos savivaldybės atstovė sako, kad mieste iki šiol globotojo nė vienam vaikui neprireikė.

„Jau turime pasiruošę globotojų šeimą, sutartis jau yra suderinta, tačiau situacija tokia respublikoje, kad karantino metu šeima dėl savo pačių saugumo paprašė, kad sutartį pasirašytume pasibaigus karantinui“, – sakė Neringos socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Baltrušaitienė.

„Mes jų nesurandame, iš tikrųjų turime problemą, – pripažįsta Rietavo meras Antanas Černeckis. – Buvome paskutiniu metu, net paskutinę savaitę du suradę, bet atsisakė vien dėl to, kad reikia mokėti už verslo liudijimą.“

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė sako, kad savivaldybėse turi būti budinčių globotojų, o tai ypač aktualu karantino laikotarpiu, kai smurto atvejų artimoje aplinkoje padaugėja.

„Nebus priežasčių, kad sumažėtų vaikų, kuriems bus reikalinga globa. Todėl akivaizdu, kad savivaldybių darbas turėtų būti labai aktyvus, rengiant budinčiuosius globotojus, motyvuojant žmones užsiimti šia veikla“, – teigia vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Šiuo metu Lietuvoje yra 205 budintys globotojai. Jų šeimose globojami 267 vaikai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.