Lietuvoje

2020.04.19 12:40

Koronaviruso įkalinto „Klaipėdos hospiso“ vadovė pranešė apie globotinio mirtį

atnaujinta 13.56
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.19 12:40

Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) vadovas Vinsas Janušonis teigia, kad yra didžiulė tikimybė, kad jog visi privačių globos namų „Klaipėdos hospisas“ globotiniai yra užsikrėtę koronavirusu. Globos namų vadovė Rasa Dagienė sekmadienį pranešė apie vieno globotinių, kuriam nustatytas koronavirusas, mirtį.

V. Janušonio teigimu, aštuoni „Klaipėdos hospiso“ globotiniai, kuriems nėra nustatytas koronavirusas, pakartotinai nėra tirti.

„Jie pakartotinai netikrinti, juos dar reikėtų tikrinti. Bet kadangi jie gulėjo vienose palatose, išskyrus vieną, kuris gulėjo vienutėje, tai tikimybė, kad jie visi užsikrėtę, yra labai didelė“, – Klaipėdos miesto savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje sakė V. Janušonis.

Šeštadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad „Klaipėdos hospise“ koronavirusu užsikrėtė 40 žmonių. 30 užsikrėtusiųjų yra globotiniai, 10 – personalo darbuotojų.

Labiausiai tikėtina, kad virusą į hospisą atnešė personalo darbuotojai, nes patys globotiniai karantino metu kontaktų už hospiso ribų neturėjo.

Vėliau prie nuotolinio Klaipėdos miesto savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdžio prisijungusi „Klaipėdos hospiso“ vadovė R. Dagienė pranešė, kad šeštadienį mirė vienas iš globos namų gyventojų, kuriam buvo nustatytas koronavirusas.

„Vienas ligonis mirė vakar, deja, sergantis vėžiu su ligos išplitimu į plaučius ir į dubenį. Užrašėme COVID-19 diagnozę ir šalia – vėžio diagnozę“, – pranešė R. Dagienė.

Anot jos, visų kitų COVID-19 infektuotųjų globotinių sveikatos būklė yra stabili, dvi slaugytojos, kurios nėra užsikrėtusios virusu, yra atskirtos nuo gyventojų ir personalo. Jos, pasak R. Dagienės, dirba atskirai.

Prašė sveikųjų atskyrimo ar išvežimo iš globos namų

Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dalyvavęs Nacionalinės visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas tikino, kad šiuo metu būtina atskirti minėtus aštuonis hospiso globotinius, kuriems nėra nustatyta infekcija.

„Reikia, pagal galimybes, izoliuoti tuos žmones, kuriems yra neigiamas atsakymas. Vakar turėjome tokius aštuonis, nežinau, kokia dabar yra situacija“, – tikino R. Grigaliūnas.

Anot jo, būtina skubiai spręsti ir personalo problemą, tai į hospisą nusiųsti specialistus, kurie nėra turėję kontakto infekuotais asmenimis ir kurie galėtų prižiūrėti globos namų gyventojus.

„Turi būti suformuota žmonių komanda, kurie nėra buvę kontakte ir kuriems tyrimai buvo neigiami“, – aiškino R. Grigaliūnas.

Pasak jo, siekiama, kad tie globotiniai, kuriems nenustatytas virusas, būtų perkelti į izoliuotas patalpas.

„Ten naujų sienų niekas nepastatys, bet gal ten širmas ar dar kažką būtų galima padaryti, kad būtų sąlyginai atskirtos švarios ir nešvarios zonos“, – teigė R. Grigaliūnas.

NVSC atstovas tikino, kad viena iš išeičių – aštuonių „Klaipėdos hospiso“ globotinių, kuriems nėra nustatytas koronavirusas, išvežimas iš globos namų.

„Jeigu šeimos nariai prisiima visą atsakomybę ir užtikrinta to žmogaus sąlygas, kad jis bus izoliuotas, kad patalpos bus vėdinamos, kad jį aptarnaus, lankys, maistą atneš vienas šeimos narys ir naudos apsaugos priemones, [...] tai tą galima daryti“, – kalbėjo R. Grigaliūnas.

Vis dėlto jis akcentavo, kad išgabenti dalį hospiso globotinių būtų pavojinga ir saugiausia būtų, jei niekas globos namų nepaliktų, o į juos būtų atsiųsta nauja specialistų komanda.

Nerandama norinčiųjų dirbti, kreipsis į kitas ligonines

Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje Klaipėdos Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centro direktorius Viljaras Reigas, kalbėdamas apie situaciją „Klaipėdos hospise“, tikino, kad didžiausiu iššūkiu tapo – personalo klausimas. Anot jo, 10-čiai personalo darbuotojų užsikrėtus COVID-19, iš esmės nelieka sveikų žmonių, kurie gali prižiūrėti hospiso globotinius.

V. Reigas tikino, kad šiuo metu hospisui reikia apie 15-kos darbuotojų.

„30-čiai ligonių reikalingos bent trys pamainos po 4-5 darbuotojus, tai reikia 15-kos darbuotojų“, – tvirtino V. Reigas.

Anot jo, Kretingoje atsirado trys medicinos darbuotojai, kurie sutiko atvykti dirbti į „Klaipėdos hospisą“. Vis dėlto, anot jo, reikia daugiau darbuotojų, tačiau daug kas bijo eiti dirbti į koronavirusą įkalintus globos namus.

„Šiai dienai jie turi tik tris darbuotojus, kurie galėtų atvykti dirbti į hospisą. Problema yra tame, kad visi darbuotojai, kuriems yra pasiūloma, jie bijo to židinio. Nepaisant to, kad gaus asmenines apsaugos priemones ir visa kita. [...] Darbuotojai patys sako, siūlykit dvigubus, trigubus atlyginimus, vis tiek neisim“, – kalbėjo V. Reigas.

Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė siūlė pasitelkti karo medikus, jei neatsirastų norinčiųjų dirbti hospise. Tuo metu Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Steponkus iškėlė idėją, kad hospiso globotinius galėtų slaugyti ir socialiniai darbuotojai.

„Kilo minti apie socialinio sektoriaus, kitų slaugos namų įveiklinimą. Čia iš tikrųjų reikia pakankamai nedaug – 15-os žmonių“, – sakė D. Steponkus.

Galiausiai Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje nutarta apsikeisti informacija tarp gydymo įstaigų ir jų atstovams pranešti, kurių įstaigų darbuotojai galėtų vykti dirbti į „Klaipėdos hospisą“.

Komisijos posėdyje taip pat svarstyta, ką daryti su koronavirusu užsikrėtusiais hospiso globotiniais. Anot uostamiesčio mero Vytauto Grubliauskas, šie žmonės į KUL negali būti vežami, tada juos teks iš hospsio gabenti į regionines gydymo įstaigas. Jis pažymėjo, kad KUL turi įgaliojimus nurodyti Palangos, Gargždų ir Kretingos ligoninių vadovams pranešti apie tai, kad jiems gali tekti priimti COVID-19 užsikrėtusius „Klaipėdos hospiso“ globotinius.

„Prašau šiandien iškart susisiekti su Gargždų, Kretingos ir Palangos ligoninių vadovais, informuoti juos apie tokią situaciją. Mes juos tikrai suprantame. Bet laikas suprasti ir mus“, – kreipdamasis į KUL vadovą V. Janušonį sakė V. Grubliauskas.

Gitanas Nausėda
5
2021.05.06 08:14

Besitęsiantį konservatorių aiškinimąsi dėl atstovavimo EVT prezidentūra vadina „antivalstybišku“

Pavilionis rėžia – Nausėda vienasmeniškai uzurpavo Briuselį; atnaujinta 10.09
5