Lietuvoje

2020.04.22 11:31

Akcija „Darom“ atšaukta dėl COVID-19, bet organizatoriai užsibrėžė ambicingą tikslą – išvalyti visą Lietuvą

Arneta Matuzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.22 11:31

Savaitgalį turėjusi vykti akcija „Darom“ dėl karantino atidėta neribotam laikui. Nors tvarkymosi iniciatyvai bendruomenės bei įstaigos telktis negalės, šiais metais laukiama pavienių asmenų pagalbos. Taip pat startuoja akcija „Darom iki galo. Išvalom visą Lietuvą!“

Nors ir karantinas, su šiltais orais į Krekenavos regioninį parką plūstelėjo lankytojai.

Žinios. Koronaviruso protrūkis uostamiestyje – „Klaipėdos hospise“ nustatyta 40 koronaviruso atvejų

„Visada, kai tik atšyla, žmonės stengiasi išeiti į gamtą. O dabar dėl karantino tai be abejo, kad nėra kur žmonėms dėtis, atsirado toks jų poreikis, tai matosi, juntama, kad ypač su šeimomis, poromis padaugėjo“, – pasakoja Krekenavos regioninio parko specialistas, ekologas Julius Auglys.

Beveik 12 tūkstančių hektarų plotui sutvarkyti akcijoje „Darom“ susitelkdavo mokyklų, savivaldybių, įmonių atstovai.

„Tendencijos mažėjimo yra jau eilę metų. Mes, kai iš pradžių pradėjome tvarkyti, tai buvo baisoka. Paskui mažėjo, mažėjo ir kasmet surenkame mažiau ir mažiau (šiukšlių – LRT.lt)“, – sako ekologas.

Tryliktą kartą turėjusi vykti akcija „Darom“ šiemet atšaukta.

„Visai tikėtina, kad akcija įvyks rudenį ir mes kviesime visus tvarkytis per pasaulinę tvarkymosi dieną, vadinamą „World clean up day“, kartu su kitomis pasaulio šalimis“, – teigia „Darom“ projektų vadovė Ina Ingelevič.

Kol pasibaigs karantinas, žmones akcijos organizatoriai kviečia prisijungti prie „Darom“ žymėtojų komandos ir pažymėti tvarkytinas vietas

„Įdiegėme mobiliąją programėlę „Darom“, kurioje galima pažymėti visas užterštas vietas Lietuvos teritorijoje. Tiesiog, kurios yra fiziškai prieinamos ir neprivačios“, – pasakoja „Darom“ lėšų skyriaus projekto vadovė Živilė Valaškevičiūtė.

Atsiradus naujajam tvarkytinų vietų žemėlapiui, didėja ir galimybė Lietuvai tapti pirmąja valstybe 100 procentų gamtą išvaliusią nuo šiukšlių. Pažymėtos vietos, padedant savanoriams, bus sutvarkytos.

Per dvejus metus planuojama sutvarkyti visą Lietuvą – 65 tūkst. kvadartinių kilometrų. Iniciatyvai „Darom iki galo. Išvalom visą Lietuvą!“ pririeks daugiau nei 10 tūkstančių savanorių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.