Lietuvoje

2020.04.18 19:42

Lietuvoje sunkius COVID-19 ligonius rengiamasi gydyti pasveikusių krauju, tačiau jo duoti gali ne visi

Kristina Jackūnaitė, Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.18 19:42

Pasaulyje naudojamą metodą, kai sunkiai COVID-19 sergantys pacientai gydomi persirgusiųjų kraujų, kuriame yra virusą naikinančių antikūnų, rengiasi taikyti ir Lietuvos medikai. Santaros klinikų Kraujo centras jau pakvietė pasveikusius žmones duoti kraujo sunkiai sergantiesiems gydyti.

Kilo diskusija, ar valstybė neturėtų visiems gyventojams padarytų prieinamus tyrimus, kurie parodytų ar žmogus yra persirgęs COVID-19, net jei ši liga nebuvo oficialiai diagnozuota.

Žinios. Koronaviruso protrūkis uostamiestyje – „Klaipėdos hospise“ nustatyta 40 koronaviruso atvejų

Išgirdęs, kad Santaros klinikų Kraujo centras kviečia nuo COVID-19 pasveikusius žmones duoti kraujo, nes jis gali padėti sergantiems šia infekcija, vilnietis Robertas Mickus nusprendė tapti donoru, nes mano, kad keliaudamas po pasaulį vasario pradžioje persirgo šia liga, kai Lietuvoje grįžusiems iš užsienio tyrimai dar nebuvo atliekami.

„Daug keliavau ir kelionės metu turėjau daug simptomų labai panašių ir stipriai išreikštų. Sugrįžęs, kai pradėjo tą temą stipriai eskaluoti visur per televiziją ir visur, kur tik nori – informacijos buvo daug. Tada suvedžiau, kad ko gero sirgau“, – tikina vilnietis.

Kaip teigia Santaros klinikų COVID-19 procesų vadovas Laimonas Griškevičius, žinoma, kad išgijusių nuo COVID-19 kraujyje susidaro antikūnai, kurie gali naikinti virusą.

„Gerai žinoma, kad pacientai, kurie perserga COVID-19 infekcija, jų kraujyje susidaro antikūnai, o tai aktyvios medžiagos, kurios gali naikinti virusą. Mes ieškome pacientų, kurie persisirgę COVID-19 infekcija, tikslu surinkti kraujo plazmą, kurioje yra tie antikūniai, kad ji galėtų būti naudojama kaip vaistas, pacientams sergantiems sunkia COVID-19 infekcijos forma“, – teigia profesorius.

Tačiau kai Robertas pasisiūlė Kraujo centrui, kad jam atliktų specialų kraujo tyrimą, galintį nustatyti, ar žmogus jau persirgęs koronaviruso infekcija, ir paimtų iš jo reikalingos imuninės plazmos, išgirdo, kad tokie atrankiniai tyrimai neatliekami, o plazma imama tik iš tų, kurie oficialiai sirgo, dukart patvirtinus neigiamą nosiaryklės tepinėlio tyrimo rezultatą ir gerai jaučiasi mažiausiai 20 dienų.

„Nusiminiau ne vien dėl to, kad mano paslaugų nereikia, bet gal greičiau, kad sistema mūsų keistokai veikia – kam tada reklamuotis ir kviestis, jei pas mus liga dar tik plečiasi, iš kur pas mus bus persirgusių“, – piktinosi R. Mickus.

Profesorius teigia, kad dėl reagentų ribotumo tokių tyrimų atlikti bent kol kas negalima.

„Mes turime ribotą kiekį regentų, ir kadangi mes tikslingai renkame plazmą būtent tuo tikslu, kad turėtume vaistą, tai turėdami ribotas galimybes ištirti, mes pasirenkame tuos žmones, kurie žinome, kad yra sirgę“, – pasakoja profesorius.

Gydytojas sako, kad šią savaitę prie Vyriausybės suburta medikų ekspertų grupė diskutavo ir dėl galimybės padaryti plačiai prieinamus kraujo tyrimus, galinčius nustatyti, ar žmogus yra persirgęs COVID-19. Tačiau dar turi būti patvirtinta, ar šiuo tyrimu, kuris yra naujas, kaip ir pati liga, galima pasitikėti.

„Ir Pasaulinė sveikatos organizacija, ir visi ekspertai rekomenduoja, kad kuo plačiau atlikti tyrimus, kad būtų galima žinot, kaip tas virusas cirkuliuoja, kur keliauja ir kiek žmonių jau yra persirgę“, – sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad persirgusiųjų diagnozavimui gali būti panaudoti ir greitieji testai, kurių Lietuva yra įsigijusi pusę milijono, ir kurie, kaip dabar paaiškėjo, yra netinkami nustatyti, ar žmogus šuo metu serga COVID-19.

„Tai, kad jie netinkami ligos diagnostikai, nereiškia, kad jie iš viso yra netinkami ir kur nors bus išmetami arba nenaudojami. Yra paprašyta mūsų mokslininkų įvertinti, kiek jie būtų tikslūs ir specifiški imuniteto susiformavimui“, – sako A. Veryga.

Ministras sako, kad paprastai be laboratorijų atliekami greitieji testai bus naudojami gyventojų imunitetui nustatyti, tik jei mokslininkai juos validuos, patvirtins.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.