Lietuvoje

2020.04.18 10:39

SAM aiškina didesnį susirgimų COVID-19 skaičių: kalta Nemenčinė ir Velykos

šeštadienį tikimasi ištirti 200 Nemenčinės gyventojų, atnaujinta 14.51
Saulius Jakučionis, LRT.lt, BNS2020.04.18 10:39

Lietuvoje per parą vėl nustačius ženkliai didesnį susirgimų COVID-19 skaičių, institucijos skelbia, kad daugelis naujų koronaviruso atvejų nustatyti ligos židiniu tapusioje Nemenčinėje. Didesnis susirgusiųjų skaičius gali būti susijęs ir su žmonių judėjimu per praėjusį Velykinį savaitgalį, nors policija jo metu ribojo asmenų patekimą į miestus ir miestelius.

„Didžioji dalis susirgimo atvejų yra susiję su Nemenčine. Čia pradėta testuoti visus suagusius gyventojus“, – LRT.lt šeštadienį sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovė Justina Petravičienė.

Lietuvoje per penktadienį buvo patvirtinta 90 susirgimų naujuoju koronavirusu. Iš viso šalyje diagnozuota 1239 ligos atvejų.

Nustačius koronaviruso atvejų Nemenčinėje esančioje siuvimo įmonėje „Vilnika“ bei patvirtinus atvejį šalia miestelio esančiuose globos ir slaugos namuose „Senevita“, šis Vilniaus rajone esantis miestas buvo uždarytas.

Penktadienį paskelbta, kad nuo koronaviruso Nemenčinėje bus tiriami visi suaugę gyventojai.

Sergančiųjų Nemenčinėje sparčiai auga

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė naujienų agentūrai BNS patvirtino, kad iš 90-ies naujų koronaviruso atvejų net 52 fiksuoti „Vilnikos“ darbuotojams.

„Iš tų naujų atvejų, 52 yra „Vilnikos“ darbuotojai. Tai išsiaiškinta atliekant tų darbuotojų tyrimą, kuris buvo atliekamas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro reikalavimu“, – sakė R. Lingienė.

Anot jos, sparčiai augantis atvejų skaičius Nemenčinėje rodo, kad sąlytį su COVID-19 sergančiais žmonėmis bus turėję praktiškai visi miestelio gyventojai.

„Galite įsivaizduoti, kiek dabar Nemenčinėje bus sąlytį turėjusių asmenų. Tai praktiškai visa Nemenčinė ir bus. Vakar turėjome 26 atvejus, sąlytį turėjusių asmenų buvo daugiau nei šimtas ir kiekvieną valandą augo, tai dabar patvirtinus naujus 52 atvejus, galite įsivaizduoti, kas čia bus“, – sakė R. Lingienė.

„Taip kad reikia tirti visus, nepriklausomai nuo to, jie turėjo kontaktą ar ne, nes tą sąlytį labai sunku išsiaiškinti“, – pridūrė ji.

Iki šeštadienio Nemenčinėje buvo patvirtinti 26 koronaviruso atvejai. Pridėjus šeštadienį patvirtintus atvejus, skaičius išaugo iki 78.

SAM atstovė J. Petravičienė taip pat sakė, kad didesnis penktadienį nustatytų atvejų skaičius gali būti susijęs su didesniu žmonių judėjimu per praėjusį Velykų savaitgalį.

„Vis dėlto tai yra tik prielaida, kurios šiuo metu patvirtinti negalime“, – kalbėjo J. Petravičienė.

Kaip išvengti tolesnio plitimo Nemenčinėje?

Sveikatos apsaugos ministerija pataria, kad tie Nemenčinės gyventojai, kurie turėjo sąlytį su sergančiaisiais, privalo būti griežtoje izoliacijoje, jiems negalima išvykti iš namų. Šie žmonės į tyrimų atlikimo vietas bus pristatyti organizuotu transportu.

"Tai reiškia, kad bet koks jų judėjimas iš gyvenamosios vietos yra draudžiamas. Tokie žmonės jau yra asmeniškai gavę konkrečius nurodymus iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų", - teigiama ministerijos pranešime.

Tie, kurie sąlyčio neturėjo, simptomų nejaučia, bus tikrinami profilaktiškai. Jiems izoliuotis nėra privaloma, tačiau patariama vengti bet kokių socialinių kontaktų tiek keliaujant į darbą, tiek lankantis parduotuvėje ar vaistinėje.

Anot ministerijos, svarbu ir toliau laikytis karantino sąlygų, saugot save ir kitus, naudoti apsaugos priemones einant į viešumą, laikytis kitų saugumo taisyklių. Kitaip tariant, jei žmogus patikrinamas profilaktiškai ir jam infekcija nenustatoma, tai nereiškia, kad, paaiškėjus kontaktams ir kitoms aplinkybėms, jam neteks izoliuotis

Tad profilaktiškai tiriami gyventojai raginami atsakingai vertini šią situaciją. Juolab, kad, atsižvelgus į infekcijos plitimo mastą Nemenčinėje, situacija gali labai greitai keistis, tad gyventojų prašoma sekti ir vykdyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro nurodymus.

Naujienų agentūra ELTA rašo, kad šeštadienį Nemenčinėje dėl koronaviruso tikimasi ištirti apie 200 gyventojų, sekmadienį šis skaičius gali dvigubėti. Tai naujienų portalui delfi.lt sakė R. Lingienė.

„Reikia pažiūrėti, kaip seksis pakviesti žmones atvykti, kad nestovėtų tušti punktai, pažiūrėti logistiką, kad viskas gerai veiktų“, – kalbėjo ji.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams, policijos įstaigoms ir kitoms atsakingoms institucijoms Nemenčinėje šią savaitę pavesta vykdyti griežtą karantino režimo priemonių kontrolę.

Žmonėms, atsisakantiems arba vengiantiems jiems paskirto hospitalizavimo ar izoliavimo arba pažeidžiantiems izoliavimo reikalavimus, bus taikomas būtinas izoliavimas ar hospitalizavimas.

Be to, numatyta, kad situacijai Nemenčinėje valdyti, esant reikalui, gali būti pasitelkiama Lietuvos kariuomenė.

Vyriausybės nustatytas draudimas atvykti ir išvykti iš Nemenčinės galios iki balandžio 23 dienos.

Kodėl netiriama provincija?

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga prieš dieną pareiškė, kad Lietuva pasiekė koronaviruso infekcijos piką.

Vis dėlto Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius, infektologas Alvydas Laiškonis tokiu teiginiu abejoja. Anot jo, Lietuvoje nuo koronaviruso ištirti per mažai žmonių, kad būtų galima daryti tokią išvadą.

Profesorius taip pat ragino daugiau COVID-19 tyrimų atlikti provincijoje.

„Mes niekada nežinome, kas vyksta periferijoje. Man atrodo, kad Nemenčinės situacija parodė tai, jog mūsų periferija yra visiškai nejudinama, netyrinėjama, nors ten yra ir nedidelių ligoninių, ir gamyklėlių, ir globos įstaigų. Juk žmonės, kurie grįžo iš užsienio ir išsiblaškė po Lietuvą, nuvyko ir į mažesnius miestus bei miestelius“, – LRT.lt sakė A. Laiškonis.

„Nereikėtų sakyti, kad mes piką jau pasiekėme. Mano supratimu, epidemija taip greitai nesumažėja, nepraeina“, – pridūrė jis.

Infektologas nerimavo, kad pradėjus tirti provinciją gali paaiškėti kur kas didesni susirgusiųjų mastai.

„Tada matytume vaizdą, kas darosi mūsų didžiojoje Lietuvoje. Aš vis dėlto sakau, kad penki didieji miestai vis dėlto yra mažoji Lietuva“, – tvirtino A. Laiškonis.

Lietuvoje iš viso atlikti beveik 59 tūkst. koronaviruso tyrimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.