Lietuvoje

2020.04.17 14:23

Veryga: Lietuva pasiekė koronaviruso infekcijos piką, situacija stabilizavosi

atnaujinta 15.22
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.17 14:23

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, kad, nepaisant to, jog Lietuvoje užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičius auga, šalyje, kaip konstatavo ministras, pasiektas infekcijos pikas, situacija stabilizavosi.

Penktadienio ryto duomenimis, Lietuvoje patvirtintų koronaviruso atvejų skaičius išaugo iki 1149. Per praėjusią parą nustatyti 21 naujas koronaviruso atvejis Lietuvoje.

Penktadienio duomenimis, nuo koronaviruso mirė 32 asmenys, pasveiko 210.

Veryga: Lietuva pasiekė koronaviruso infekcijos piką, situacija stabilizavosi

„Tai yra geri ir viltingi skaičiai. Yra ir daugiau ženklų, kuri rodo, kad Lietuva stabilizavosi sėkmingai. [...] Mes viską vertiname labai atsargiai ir bet kada ta situacija gali pakrypti į blogąją pusę. Viskas priklausys nuo mūsų sąmoningumo, nuo mūsų elgesio, kaip elgsimės, kaip piliečiai, kaip laikysime karantino sąlygų. Bet Lietuva piką, mes vertiname, yra pasiekusi, nes didesnio plitimo jau nebėra ilgesnį laiką.

Taip, yra vis nustatomi naujų atvejų skaičiai, atsiranda vienas ar kitas ligos plitimo židinys, kurie yra lokalizuojami, kaip ir Nemenčinės atveju, bet, jeigu vertinti bendrąją statistiką, augimas yra nuoseklus, stabilus, nebėra didesnių šuolių ir taip, galime tikrai vertinti, kad Lietuva savo piką yra pasiekusi“, – penktadienį spaudos konferencijos metu pranešė A. Veryga.

Tirs suaugusius Nemenčinės gyventojus

Sveikatos apsaugos ministras spaudos konferencijos metu pranešė pasirašęs nutarimą, kuriuo numatė, kad suaugę Nemenčinės miestelio, į kurį patekimas dėl koronaviruso grėsmės yra apribotas, gyventojai bus tiriami tiek laboratoriniais tyrimais, tiek greitaisiais testais. Pasak A. Verygos, tokiu būdu bus įvertintas ne tik infekcijos paplitimas konkrečioje vietovėje, bet ir tai, kiek asmenų, gali jau būti įgiję imunitetą koronavirusui.

A. Veryga tikino, kad Nemenčinėje situacija dėl koronaviruso yra „grėsminga“. Anot jo, Nemenčinėje esančioje siuvimo įmonėje „Vilnika“ nustatyti 23 koronavirusu užsikrėtę darbuotojai, identifikuoti mažiausiai 101 kontaktas. Ministras neatmetė, kad kontaktų būta ir daugiau, mat Nemenčinė yra miestelis, kuriame žmonės gyvena arti vienas kito, kompaktiškai.

„Taip pat yra padidintos rizikos įstaigos, kurios yra tiriamos. Jeigu kalbėti apie viešąją įstaigą „Senevita“, tai joje ištirti visi 148 darbuotojai […], jau yra 80 atsakymų, vienas iš jų buvo teigiamas. Taip pat tiriamos kitos įstaigos – tiek Antavilių pensionatas, tiek Gėlos globos namai, tiek Nemenčinės gydymo slaugos ligoninė“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministro duomenimis, per praėjusią parą gauti 89 prašymai atvykti ir išvykti iš Nemenčinės, išduoti du leidimai. A. Verygos teigimu, didžioji dalis prašymų buvo susiję su klausimais, kurie nebuvo „būtini“.

„Pavyzdys, dėl ko buvo prašyta, tai palaistyti šiltnamį ar dar kažkokius ūkio darbus nuveikti, kurie negali būti tinkamas paaiškinimas karantino sąlygomis, kada yra siekiama suvaldyti viruso plitimą“, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

Lietuva mezga ryšius su Japonija dėl vaistų nuo koronaviruso

A. Veryga, paklaustas apie galimybę Lietuvai įsigyti preparato „Avigan“, kuris esą gali tapti vaistu nuo koronaviruso ir kurį ketina gaminti Japonijos farmacininkai, pažymėjo, kad derybos šiuo klausimu vyksta.

„Lietuva tikrai jokių progų nėra praleidusi“, – pažymėjo A. Veryga.

Jis priminė, kad Lietuva taip pat dalyvauja bendruose Europos Sąjungos pirkimuose, kurių metu įsigyjamos apsauginės priemonės.

Italijoje, siekiant gydyti infekuotus koronavirusu žmonės, šia infekcija persirgusių asmenų kraujo plazma perpilama dar sergantiems. A. Verygos teigimu, tai yra veikiau eksperimentinė praktika, tačiau, anot jo, jai paaiškės, kad tai veikia, tokie procesai bus taikomi Lietuvoje.

„Jeigu paaiškės, kad tokia praktika gali būti efektyvi, tai, žinoma, ji bus naudojama ir Lietuvoje, bet tam, kad tai daryti, reikia turėti įrodymus, kad tai veikia“, – dėstė sveikatos apsaugos ministras.

Švenčių ragino neatšaukti, tačiau pabrėžė, kad būtina išlikti realistais

A. Veryga, paklaustas, kaip turėtų elgtis gyventojai, planuojantys vasarą vestuves, krikštynas, kitas šventes, ragino šių savo planų neatsisakyti, tačiau kartu išlikti realistais – koronaviruso plitimas vasarą gali vėl suaktyvėti.

„Jų (švenčių – LRT.lt) skubėti atšaukinėti tikrai nereikėtų, tik tiek, kad turėkite galvoje, kad rizika, jog jos gali neįvykti, išlieka“, – pažymėjo sveikatos apsaugos ministras.

„Bet būkite realistais. [...] Niekas garantijų, kad virusas nepradės vėl plisti, negali duoti“, – komentavo A. Veryga.

Vairavimo mokyklų atidaryti neskuba

Vyriausybė nutarė, kad žmonės, norėdami įgyti kai kurių vairavimo kategorijų teises, jau gali laikyti praktikos egzaminus, tačiau, pavyzdžiui, B kategorijos teises siekiantys įgyti asmenys tokios galimybės neturi. Be to, karantino metu nedirba vairavimo mokyklos.

A. Veryga neslėpė, kad kol kas kalbėti apie vairavimo mokyklų atidarymą nėra pagrindo, mat tai reikštų, kad žmonės bendrautų, būdami arti vienas kito, kiltų rizika užsikrėsti koronavirusu.

„Kol Lietuvoje neveikia praktiškai visos ugdymo įstaigos, tai matyt būtų mažai logikos pradėti nuo vairavimo mokyklų“, – tvirtino ministras.

„Ateityje, jeigu matysime, kad situacija yra valdoma, išlieka kontroliuojama, tai, be abejo, kad bus svarstoma apie tai, kaip leisti kažką daugiau“, – pridūrė A. Veryga.

Dėl ūkio darbų susirūpinusiems ūkininkams išimtys nebus taikomos

Lietuvos ūkininkai, kurie gyvena Lenkijoje, nori atvykti į Lietuvą atlikti ūkio darbus, tačiau A. Veryga priminė, kad Vyriausybė nusprendė apriboti patekimą į Lietuvą, tad ūkininkams išimtis nebus taikoma.

„Traktoriuje laukuose... Žinoma, kad jis (ūkininkas – LRT.lt) nekeltų jokios rizikos, bet kur yra garantija, kad žmogus, išlipęs iš traktoriaus, nenueis į degalinę, neaplankys gretimame kaime pažįstamo ūkininko. Kas užsiimtų tokių žmonių kontrole?“, – kalbėjo A. Veryga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.