Lietuvoje

2020.04.17 12:58

Nausėda mato nuotolinio mokymo potencialą, bet kritikuoja nuovargį rodantį švietimo ministrą

atnaujinta 14.10
Modesta Gaučaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.17 12:58

Prezidentas Gitanas Nausėda tvirtina, kad yra pasirengęs diskutuoti apie naujus kandidatus į ekonomikos ir inovacijų ministrus. Šalies vadovo manymu, Lietuvoje galima surasti ir kitų kandidatų be jau siūlyto buvusio premjero Sauliaus Skvernelio patarėjo Luko Savicko.

Premjeras S. Skvernelis buvo užsiminęs, kad į ekonomikos ir inovacijų ministrus gali siūlyti savo buvusį patarėją L. Savicką, kurio kandidatūrą prezidentas jau kartą yra atmetęs.

Penktadienį spaudos konferencijos metu G. Nausėda tikino, kad L. Savicką jis vertina kaip „jauną, šviesų žmogų, turintį patirties tam tikroje srityje“, tačiau kartu akcentavo, kad Lietuvoje galima rasti ir kitų kandidatų į ekonomikos ir inovacijų ministrus.

„Ar jis (L. Savickas – LRT.lt) galėtų įsigilinti į ministro kompetencijas ir iš karto imtis vadovauti ministerijai? Aš išreiškiau tokias abejones, bet turbūt Lietuva yra daug didesnė šalis, kad galima būtų surasti ir daugiau kandidatų“, – komentavo G. Nausėda.

Prezidentas kritikuoja pagalbos priemones verslui: mechanizmai per daug gremėzdiški

Vyriausybėje bręsta planas panaikinti Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, ją prijungiant prie Energetikos ministerijos, ir šiai ministerijai pavedant dalį Aplinkos ministerijos funkcijų. Tiesa, kol kas ministrų kabinete laikinai šie planai yra sustabdyti.

G. Nausėdos teigimu, ministerijų jungimo planas sustabdytas dėl to, kad esą nenorima jaudinti ministerijose dirbančių žmonių kolektyvų.

Prezidento manymu, šiuo metu teisingiausias kelias būtų – naujo kandidato į ekonomikos ir inovacijų ministrus suradimas.

„Esu atviras diskutuoti apie kandidatūras. Tas kandidatūras galiu pateikti ir aš, ir ministras pirmininkas. Ir verslas, verslo atstovai kelia tokį klausimą, sakydami, kad būtų gerai ministro kandidatūrą patvirtinti. Pažiūrėsime, kas iš viso šito išeis, nes sprendimas, kaip suprantate, priklauso nuo abiejų pusių ir, jeigu abi pusės sutinka, yra sprendimas“, – kalbėjo G. Nausėda.

Galima išmokti kai kurias pamokas

Šalyje įvedus karantiną, pradėtas vykdyti vaikų mokymas nuotoliniu būdu. Dėl to sulaukta daug kritikos, mat kai kurie vaikai neturi kompiuterių, kyla problemų su pačia mokymo sistema. Prezidentas kalbėjo, kad toks mokymas galėtų būdi priemone Lietuvai pereiti iš XX amžiaus į XXI-ąjį.

„Visokių yra patirčių, matome ir labai teigiamų atsiliepimų, ir neigiamų. Aš matau galimybę peršokti iš XX amžiaus į XXI amžių ir likti tame amžiuje. Nesakau, kad mes kiekvienas metais nebesusirinksime į mokyklas ir mokysimės tik nuotoliniu būdu. Bet šitas nuotolinio mokymo variantas mums suteikia galimybių pagalvoti apie tai, kaip galime priartinti prie mokymo proceso atokiai esančias mokyklas, kurios galbūt kai kurios specialybėse neturi gerų mokytojų“, – kalbėjo šalies vadovas.

G. Nausėda sakė, kad jam nepriimtinas nuovargis, pasigirstantis iš švietimo, mokslo ir sporto ministro. Šalies vadovas teigė, kad reikia mokytis iš dabartinės situacijos, o ne pradėjus eiti į naująjį amžių, stengtis ropoti atgal.

Kritikavo VSD vadovą ir V. Baką

Šalies vadovas pažėrė kritikos ir Valstybės saugumo departamento (VSD) vadui Dariui Jauniškiui bei Seimo nariui Vytautui Bakui, dėl kurių veiksmų gali būti išviešintas pranešėjas, pranešęs apie galimus pažeidimus VSD veikloje.

„Bet koks mėginimas, pirmiausia, išviešinti pranešėją, šiuo atveju aš, deja, matau, kur kas daugiau „nuopelnų“ pono Bako, kuris, turbūt, savo veikla padarė viską, kad šitas žmogus būtų išviešintas, bet taip pat lygiai blogai vertinu ir mėginimą kažkokio persekiojimo jo“, – kalbėjo prezidentas.

G. Nausėda kalbėjo ketinantis dar pasiaiškinti šios situacijos aplinkybes. Pasak jo, jei tai yra teisinio pobūdžio pretenzijos, kad pranešėjas kažką padarė negerai, tai yra viena, bet, kaip kalbėjo prezidentas, jei tai yra „raganų medžioklė“, tai nebus toleruojama.

Tvirtina, kad ne politikai turėtų spręsti verslo „atlaisvinimo“ klausimus

Portalas LRT.lt primena, kad šalyje jau mėnesį paskelbtas karantinas, jo metu su itin dideliais sunkumais susiduria verlso, kultūros sektoriai. Jau anksčiau pranešta, kad valstybė taikys priemones, padėsiančias šiems ir kitiems sektoriams lengviau išgyventi karantino sukeltus sunkumus.

G. Nausėda, paklaustas, kaip vertina Vyriausybės sprendimą „atlaisvinti“ dalį verslo karantino dėl koronaviruso metu, tikino, pirmiausia, reikia nepamiršti, jog svarbiausia yra gyventojų sveikata.

„Dilema galbūt atrodo štai tokia: ką rinktis – ekonomiką ar sveikatą – trumpuoju laikotarpiu. Bet šiek tiek žiūrinti toliau, į perspektyvą, tokio pasirinkimo nėra, nes mūsų piktnaudžiavimas sveikata gali baigti ir labai dideliais ekonominiais nuostoliais vėlesniame etape, jei tai padarysime per anksti, per laisvai ir kažkurioje vietoje tiesiog padarysime klaidą. Tai, mano nuomone, šitas planas, yra konservatyvus, atsargus ir jis yra pagrįstas ir tuo dokumentu, kurį šiuo metu Europos Komisija yra pateikusi viešumai, tai yra „roadmap“, – kalbėjo šalies vadovas.

Jis priminė, kad minėtame Europos Komisijos dokumente pažymima, kad verslo veikla turėtų būti „laisvinama“ palaipsniui, tik įsitikinus, kad tai nesukelia pavojingų padarinių gyventojų sveikatai.

„Jeigu įsitikiname, kad po pirmojo (verslo „atlaisvinimo“ – LRT.lt) etapo, atlaisvinus verslą, kilo naujų susirgimų protrūkis ir atsirado kitokių neigiamų reiškinių, čia pat reikia stabdyti tą atlaisvinimą ir bent kurį laiką prie antro etapo nepereiti“, – pažymėjo G. Nausėda.

„Spręsti, ar reikia eiti prie kito etapo, turėtų ne politikai. Politikai kartais užsižaidžia ir dabar aš girdžiu daug kur viešojoje erdvėje sakymus, kad viena savaitė kainuoja 0,5 procento BVP – suprask, greičiau kažką darykime, laisvinkime ir taip toliau, žiūrike, kiti greičiau laisvina. Nereikia žvalgyti į kitus“, – pridūrė prezidentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.