Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.17 11:21

Dėl medikų priedų dar svarstoma, bet Verygos pavaldiniai priedus jau gavo

Kai Vyriausybė ir Seimas svarstė, reikia ar nereikia priedų medikams, kovojantiems pirmoje fronto linijoje, Sveikatos apsaugos ministerijos aukščiausi pareigūnai jau gavo pastebimai didesnius atlyginimus dėl darbo ekstremaliomis sąlygomis. Kurie medikai ir kokio dydžio priedus gaus, nesutarta iki šiol. 

Pakilo atlyginimai

Kaip pranešė LRT RADIJAS, šių metų pirmąjį ketvirtį, palyginti su ankstesniu laikotarpiu, vidutiniškai 1 000 eurų darbo užmokestis pakilo Sveikatos apsaugos ministerijos politinio pasitikėjimo pareigūnams. Viceministrai ir kancleris šiemet vidutiniškai kas mėnesį uždirbo po 5 714 eurų iki mokesčių, o pernai – vidutiniškai po 4 625 eurus.

Sveikatos apsaugos viceministrų ir kanclerio mėnesio atlyginimas vidutiniškai šiais metais pakilo 1 089 eurais.

Sveikatos apsaugos ministerijos atsiųstame paaiškinime teigiama, kad atlyginimų kilimas susijęs su padidėjusiu darbo krūviu, kai dirbama ekstremaliomis sąlygomis.

Tačiau, jeigu spręstume pagal darbo užmokestį, tai darbo krūvis labai padidėjo išskirtinai tik politinio pasitikėjimo pareigūnams. Pavyzdžiui, ministerijos specialistams atlyginimas per mėnesį pakilo 200 eurų, atašė atlyginimo kilimas dar mažesnis. Kaip kilo SAM darbuotojų atlyginimai, galite pamatyti ČIA.

A. Verygos pavaduotojai uždirba kiek premjeras

Pagal oficialius atlyginimų vidurkius viceministrai ir ministerijos kancleris uždirba daugiau ir už Vyriausybės kanclerį. Jis gauna beveik 400 eurų mažiau, nors turbūt retas išdrįstų ginčytis, kad Vyriausybė nedirba ekstremaliomis sąlygomis. Beje, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pavaduotojai uždirba panašiai kaip Ministras pirmininkas, premjero atlyginimas didesnis 52 eurais. Premjero vidutinis šių metų atlyginimas iki mokesčių yra 5 766 eurai, Vyriausybės kanclerio – 5 326 eurai.

Anot Vyriausybės kanceliarijos, niekam iš Vyriausybės priedai už darbą ekstremaliomis sąlygomis nebuvo skirti.

„Darbo užmokesčio padidėjimas yra susijęs su padidėjusiu darbo krūviu dėl ekstremaliosios situacijos, tad nėra nuolatinis. Darbo užmokestis bus peržiūrėtas situacijai šalyje stabilizavusis“, – rašoma LRT RADIJUI pateiktame SAM atsakyme.

A. Verygos patarėjai šiais metais irgi gavo didesnius nei premjero patarėjai atlyginimus. Premjero patarėjų darbo užmokesčio vidurkis šiais metais – 3 650 eurų, sveikatos apsaugos ministro patarėjų – 3 809 eurai.

Jeigu, kaip teigiama ministerijos atsiųstame paaiškinime, atlyginimų didėjimas susijęs su ekstremaliąja situacija, didesnės algos turėtų būti skaičiuojamos nuo vasario 26 d., kai Vyriausybė paskelbė ekstremaliąją situaciją. Tokiu atveju atlyginimo didėjimas tektų tik vienam mėnesiui, todėl pagal vidurkį susidaro 3 267 eurų priedas prie algos už kovo mėnesį ir kelias vasario mėnesio dienas.

Nuo kada ministerijos politinio pasitikėjimo pareigūnams pakelti atlyginimai, ministerija atskleisti atsisakė teisindamasi duomenų apsauga.

„Įsakymų, kuriais darbuotojams yra nustatytas didesnis darbo užmokestis, pateikti negalime, nes juose yra asmens duomenys“, – rašoma SAM atsiųstame atsakyme.

Medikų atstovė: priedai – už netinkamą pasiruošimą

Medikų sąjūdžio pirmininko pavaduotoja Jurgita Sejonienė abejojo, ar tokių priedų už kovo mėnesio darbą ministerijos aukščiausi pareigūnai buvo verti, nes situacija dėl medikų aprūpinimo apsaugos priemonėmis esą akivaizdžiai parodė, kad pandemijos protrūkiui pasirengta netinkamai. Medikai, anot pašnekovės, daugiau apsaugos priemonių gavo iš privačių rėmėjų, o ne iš ministerijai pavaldžių institucijų, kurių pareiga – kaupti apsaugos priemonių rezervus. „Nemanau, kad už tokį krizės suvaldymą, bent pradžioje, šis įvertinimas yra pagrįstas“, – sakė medikų atstovė.

Be to, netinkamą ministerijos darbų organizavimą liudija ir koronavirusu užsikrėtusių ir saviizoliacijoje esančių medikų skaičius.

Be to, J. Sejonienė atkreipė dėmesį, kad su virusu kovojantiems medikams priedai numatyti tik nuo balandžio mėnesio, o ministerijos darbuotojai priedus gavo ir už kovą. „Su virusu tiesiogiai kovojantys medikai tų priedų, neabejotinai, yra nusipelnę, ir man labai gaila, dėl priedų jiems reikėjo kovoti“, – sakė J. Sejonienė.

Ji pastebėjo, kad medikai iki šiol nėra garantuoti, ar atlyginimai didės, kiek pažadėta politikų, nes medicinos įstaigos teikia mažiau paslaugų, todėl, sumažėjus pajamoms, nebus, iš ko mokėti medikams didesnių algų.

Premjeras diržų veržti nežada

„Reikia šiandien ne dėtis diržą ant kaklo ir bandyti jį suveržti, reikia stimuliuoti, kad mūsų ekonomika atsigautų, o žmonės gauna atlyginimus, ir reikia, kad juos gautų toliau, gautų tokius, kokius numato įstatymai. (...) Apie tokio pobūdžio politiką, kad reikia veržtis diržus, mes tikrai nekalbame“, – LRT RADIJUI apie SAM darbuotojams mokamus priedus sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Premjeras teigė apie tikslius SAM išmokėtus priedus nežinąs, bet yra įsitikinęs, kad jie mokami įstatymų nustatyta tvarka. „Dėl konkrečių atlygimų kreipkitės į ministeriją, man sunku komentuoti, nes negali būti taip, kad jie turėtų atskirą apmokėjimų sistemą negu visa valstybės tarnyba“, – sakė LRT RADIJUI premjeras.

A. Veryga: mums tenka didžiausias darbo krūvis

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga sakė nenorintis lyginti medikų ir ministerijos darbuotojų atlygio už darbą ekstremaliomis sąlygomis. „Galiu tik padėkoti mūsų darbuotojams, kurie jau daugiau kaip mėnuo dirba be savaitgalių ir darbo laiko. Matome, kaip žmonės yra pavargę. Aš manau, kad daugiau negu pateisinamas yra priedų mokėjimas, nes žmonės į namus laiku negrįžta, neturi laiko sau“, – LRT RADIJUI kalbėjo ministras.

Anot jo, tinkams atlygis yra mažiausia, ką ministerija savo darbuotojams galėjo padaryti. „Esame ta institucija, kuriai dažniausiai ir tenka priiminėti sprendimus ir valdyti situaciją, todėl, kad tai daugiausia su sveikatos problemomis susijusi ekstremalioji situacija, ir mūsų institucijos darbuotojams tenka didžiausias darbo krūvis“, – teigė ministras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi