Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.18 20:00

Virusas kelia reitingus, bet politikų lyderystė – ant molinių kojų

„Neteisingi sprendimai turi šansus tuos reitingus paskraidinti žemyn. Ant laurų niekas negali užmigti. Dabartinė lyderių lyderystė, sakyčiau, stovi ant molinių kojų“, – LRT RADIJUI sako politologė, Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė.

Visa laida:


Koronoviruso epidemija, karantinas – tai iššūkiai, kuriuos reikia įveikti šiandien. Netolimoje ateityje mūsų laukia ekonomikos atgaivinimo iššūkis. Ši nauja situacija, neabejotinai, paveiks mūsų politinį peizažą ir būsimus Seimo rinkimus.

Beveik visose Vakarų šalyse pakilo šalių lyderių, kurie yra valdžioje, reitingai. Nuo Amerikos iki Ukrainos. Taip pat ir Lietuvoje – pakilo Sauliaus Skvernelio ir Aurelijaus Verygos reitingai. Kodėl, krizės akivaizdoje, esančiųjų valdžioje reitingai kyla? Politologas, socialinių mokslų daktaras, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis sako, kad krizė atveria kitokias asmenybių savybes.

„Kita vertus, visuomenė, jei ne racionaliai, tai instinktyviai suvokia, kad reikia telktis aplink tą, kuris daro sprendimus. Tokiu būdu lyderis, kuris pareiškia valią veikti ir spręsti, tampa tuo, aplink kurį mobilizuojasi didžioji dalis visuomenės.

Auga kai kurių žmonių, kurie dabar yra labiausiai matomi šitos krizės epicentre, reitingai, bet neauga partijų reitingai.

Čia yra natūralus veiksmas, kuris vyksta visose istorinėse epochose, kuomet turime kažkokius tai ekstremalius įvykius, o šiuo atveju – pandemiją. Lyderiai neišvengiamai tampa reitingų ir autoritetų lyderiais, jeigu jie išties veikia, ir jeigu jų veikimas duoda kažkokį tai efektą. Tokiu atveju, taip, jie tikrai pirmaus ir bus visų pripažįstami kaip lyderiai“, – sako L. Bielinis.

Partijų reitingai yra tarsi amžinojo įšalo žemėje.

MRU politologė R. Urbonaitė sako, kad valdantieji, vis šmėžuodami medijose, turi kelis šansus būsimuose Seimo rinkimuose. „Jie turi išlaikyti tą, dabar demonstruojamą, lyderystę. Tačiau noriu atkreipti dėmesį į vieną niuansą – auga kai kurių žmonių, kurie dabar yra labiausiai matomi šitos krizės epicentre, reitingai, bet neauga partijų reitingai“, – pastebi politologė.

Partijų reitingai, anot R. Urbonaitės, yra „tarsi amžinojo įšalo žemėje“. „Tai yra aspektas, į kurį taip pat reikia atkreipti dėmesį, nes rinkimuose tai bus aktualu, – tikina MRU lektorė. – Su lyderiais bus tas pats.“

Kol yra sveikatos krizė, mes galime matyti, kad visuomenė supranta, kad yra „force majeure“, sako ji. „Ir mes ieškome tų žmonių, kurie tą, netikėtai užklupusią, nelaimę bando suvaldyti. Tačiau palaipsniui mes pereisime į ilgalaikį procesą, kuris vadinsis ekonomine krize ir turės visus ekonominius ir socialinius iššūkius“, – neabejoja R. Urbonaitė.

Mes ieškome tų žmonių, kurie tą, netikėtai užklupusią, nelaimę bando suvaldyti.

Anot jos, aktualiausias dabar kylantis klausimas yra, o kaip gi tas „perėjimas į gilesnį etapą paveiks tuos lyderius?“. „Tame kitame etape tas efektas gali silpnėti, mat žmonės jau pajus konkrečių žmonių priimtų sprendimų pasekmes, – prognozuoja politologė. – Neteisingi sprendimai turi šansus tuos reitingus paskraidinti žemyn. Ant laurų niekas negali užmigti. Dabartinė lyderių lyderystė, sakyčiau, stovi ant molinių kojų.“

Plačiau – radijo įraše

Parengė Vismantas Žuklevičius


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi