Naujienų srautas

Lietuvoje2015.10.13 00:34

Komisija pabėgėliams „reklamuos“ Lietuvą

Pabėgėlių perkėlimui ir integravimui suburta tarpžinybinė komisija sprendžia, kaip Graikijoje ir Italijoje esantys pabėgėliai sužinotų apie Lietuvą ir kas jų lauktų atvykus. Siekiama, kad jie mūsų šalį rinktųsi sąmoningai.

Pabėgėlių centruose Graikijoje lankęsi pareigūnai sako, kad ši šalis, esą, dar nepasiruošusi perduoti pabėgėlius. Turi būti suteikta galimybė vykdyti saugumo ir sveikatos patikras.

„Mes vieni pirmųjų, apskritai, atvykę į tas šalis žiūrėti asmenų perkėlimui. Juk supraskit, kad jie turi ir dokumentus turėti. Tiesiog mes dabar plaukiame visos ES priekyje“, – pasakojo Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Rimantas Vaitkus.

Tačiau pabėgėliai visiškai nieko nežino apie Lietuvą. Pasak pareigūnų, jie turi tikslą pasiekti Vokietiją ar Skandinavijos šalis. Dažnam nepatraukli net Prancūzija.    

Pabėgėlių perkėlimą ir integraciją koordinuojančios komisijos vadovas  R. Vaitkus sako, kad Graikijoje ir Italijoje esantiems pabėgėliams bus teikiama informacija, ko jie gali tikėtis atvykę į Lietuvą, kokia galima socialinė parama, nes, nežinodami šalies, jie į ją nevyks.

Pirmiausia jie bus apgyvendinami Ruklos pabėgėlių centre, kur tris mėnesius bus mokomi kalbos, supažindinami su informacija apie šalį, įsidarbinimo galimybėmis. Gavę prieglobsčio prašytojo statusą, jie bus apgyvendinami savivaldybėse. 17 savivaldybių jau yra pasirengusios priimti pabėgėlius.  

„Iš pradžių jiems yra teikiama pagalba per socialines išmokas, mokymus, paslaugas ir informaciją. Taip pat, akivaizdu, jei po tam tikro laiko jiems nepavyks įsidarbinti, pagal SADM modelį būtų po truputį mažinama socialinė pašalpa“, – pasakojo R. Vaitkus.

Atvykusiam pabėgėliui, dar ne galutiniu sprendimu, pirmus metus kas mėnesį bus skiriami 265 eurai. Mokama suma skirsis atvykus šeimai, vaikams.

„Žmonės gaus išmokas iš integracijos, migracijos ir prieglobsčio fondo, finansuojamo ES lėšomis, ir galės laisvai išsinuomoti būstą bet kurioje savivaldybėje. Tik tam tikros savivaldybės galbūt suteiks jiems kokį kitą pagalbą, bet būstą jie savo lėšomis galės išsinuomoti įvairiose savivaldybėse. Komisijos siūlymų yra įvairių, pavyzdžiui, kad šalyje, kuri suteikia prieglobstį, pabėgėliai gyventų ne mažiau nei penkerius metus. Bet turime pasakyti, kad jie turės laisvą judėjimo  teisę ir po ES į svečius pas gimines turės teisę nuvažiuoti“, – pabrėžė vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius.

Už pabėgėlių integraciją atsakingi pareigūnai sako, kad bus siekiama, jog pabėgėliai sąmoningai rinktųsi atvykti į mūsų šalį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi