Lietuvoje

2015.10.12 18:45

S. Skvernelis pasiūlė romų taboro problemos sprendimą

BNS2015.10.12 18:45

Vilniuje, Kirtimuose, įsikūrusio romų taboro problemą vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis siūlo spręsti vyriausybėje. Tai jis sakė pirmadienį Vidaus reikalų ministerijoje susitikęs su Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo ministerijų, Vilniaus miesto savivaldybės, policijos ir kitais atstovais.

„Aš, kaip ministras, tikrai tą klausimą kelsiu vyriausybėje, nes be patvirtintų ilgalaikių programų (...) mes turime turėti trumpalaikį veiksmų planą, ką konkrečiai turime padaryti, kad pradėtume realiai mažinti, naikinti šitą socialinį ir kriminalinį reiškinį Vilniaus mieste“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Jo teigimu, vyriausybė turės skirti papildomų pinigų taboro problemai spręsti.

„Būtų gerai, kad Ministrų kabinetas žiūrėtų, koks yra progresas kas tris mėnesius, kaip iš tikrųjų visos institucijos kompleksiškai sprendžia šią problemą“, – kalbėjo ministras.

„Tęsiant dar vasarą pradėtas priemones, mes tikrai to nenuimsime ir bendras tikslas visų institucijų yra, kad nebeliktų šito taboro kaip socialinio, pirmiausia, reiškinio ir kaip kriminalinio reiškinio“, – pridūrė S. Skvernelis.

Jo teigimu, ilgalaikės nusikalstamumui tabore užkardyti skirtos programos nepasiteisino, nes jos „nukreiptos ne į tuos asmenis, kuriems reikia suteikti integraciją, bet į pačias institucijas“.

S. Skvernelis sakė, kad šiuo metu tabore gyvena apie 1,7 tūkst. nuo narkomanijos kenčiančių žmonių. Ministras teigė, kad jiems turėtų būti skiriamas itin didelis dėmesys, nes šiuos žmones reabilitavus jie į taborą nebegrįžta.

Sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė teigė, kad Vilniuje įsikūręs Priklausomybės ligų centras vienu metu gali gydyti apie 40 asmenų, tačiau šiuo metu planuoja didinti veiklos apimtis. Tačiau ji nenurodė, kada tai įvyks.

Pasak viceministrės, ministerija svarsto romams sveikatos paslaugas teikti autobusiuke, kuris kursuotų šalia taboro.

Ministras S. Skvernelis gyrė Vilniaus miesto savivaldybę už „gerą požiūrį“, nukreiptą į tabore gyvenančius vaikus. Vilniaus savivaldybė ketina samdyti privatų vežėją, kuris į ugdymo įstaigas pristatytų ir iš jų parvežtų sostinės tabore gyvenančius mokyklinio amžiaus vaikus.

„Svarbu, kad vaikai būtų paruošiami mokyklai, eitų į mokyklą ir lankytų mokyklas, o po pamokų pasiliktų įvairiuose būreliuose“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jo teigimu, daugumos taboro vaikų edukacija baigiasi po dešimtos klasės.

„Į klausimą, kiek jų lanko profesines mokyklas, studijuoja kolegijose ar universitetuose, atsakymo nėra arba atsakymas yra vienetai“, – pridūrė ministras.

Per penkerius metus, pasak jo, ketvirtadaliu tabore sumažėjo gyventojų, perpus sumažėjo ten esančių nelegalių statinių.

Šiuo metu atliekama 200 ikiteisminių tyrimų dėl disponavimo narkotikais ar jų platinimo.

Visgi, ministro teigimu, nemažai narkotikų prekeivių suteikiamos laisvės atėmimo bausmės, atidedant bausmės vykdymą.

Per teisėsaugos operaciją rugpjūčio 5–19 dienomis Vilniaus romų tabore ir jo apylinkėse policija sulaikė 460 narkomanų, jiems surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai.

Policija taip pat pradėjo dešimt ikiteisminių tyrimų dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis ir sulaikė 35 ieškomus asmenis. Operacijoje dalyvavo policijos, Viešojo saugumo tarnybos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos pajėgos, ji tęsiasi iki šiol.

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis yra sakęs, kad Vilniaus romų taboras yra vienas iš stambiausių heroino paskirstymo taškų šalyje.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris žurnalistams teigė, kad ši teisėsaugos operacija tęsiama, tačiau pakeistas jos intensyvumas ir pobūdis.

„Jeigu gerą mėnesį mes orientavomės į taboro blokavimą, (...) tai dabar pasikeitė taktika tuo, kad policija daugiau orientuojasi į tiekimo kanalų į taborą ir prekybos užkardymu“, – sakė E. Šileris.

Kai kuriomis dienomis ir toliau vyksta sulaikymo operacijos tabore. Taip pat, jo teigimu, šiuo metu sudaryta jungtinė tyrimo grupė iš Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalinės žvalgybos subjektų ir teritorinių policijos komisariatų.

„Iš policijos pusės dedame visas pastangas, kad taboro problema būtų sprendžiama“, – tvirtino E. Šileris.

Jis antrino ministrui, kad romų taboro problemai išspręsti reikia ir kitų valstybės institucijų pagalbos.

„Dabar kovojimas panašus į kovojimą su vėjo malūnais, nes pačių tokių požymių, kad iš esmės išnyktų šitas darinys, daug nėra“, – kalbėjo vienas policijos vadovų.

Nuo rugpjūčio vykstančios operacijos metu iš viso buvo sulaikyta apie 1700 narkotikų vartotojų ir apie šimtas prekeivių. Operacija truks iki metų pabaigos.

Populiariausi

Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59
Skiepijimas nuo COVID-19 Marijampolėje
6

Lietuvoje

2021.04.14 14:25

Vyriausybė siūlo abiturientus susigrąžinti į mokyklas nuo gegužės, svarstomas naujas testavimo būdas darželiuose

nuo balandžio 26 dienos pradinukai blogesnės padėties savivaldybėse testuosis, atnaujinta 15.54
6