Naujienų srautas

Lietuvoje2013.02.08 07:59

Dviem Seimo nariams talkina net po 8 padėjėjus

Parlamentarai, su Seimo nario mandatu įgiję teisę įdarbinti savo pagalbininkus, mielai naudojasi proga pasitelkti papildomų darbo rankų. Kai kuriems jų pakanka ir dviejų talkininkų, o kitų poreikiai didesni tris ar net keturis kartus.

Parlamentarai, su Seimo nario mandatu įgiję teisę įdarbinti savo pagalbininkus, mielai naudojasi proga pasitelkti papildomų darbo rankų. Kai kuriems jų pakanka ir dviejų talkininkų, o kitų poreikiai didesni tris ar net keturis kartus, rašo „Lietuvos žinios“.

Kiekvienam parlamentarui gali talkinti valstybės biudžeto lėšomis išlaikomi padėjėjai, taip pat pagalbininkai, dirbantys visuomeniniais pagrindais. Vis dėlto, kaip nurodo parlamento narių darbą reglamentuojantis Seimo statutas, visu etatu leidžiama įdarbinti iki trijų iš mokesčių mokėtojų kišenės išlaikomų padėjėjų-sekretorių. Tokio talkininko alga be įvairiausių priedų gali siekti 2225 litus neatskaičius mokesčių.

Tačiau šia teise pasinaudojo mažiau nei pusė iš trečią mėnesį dirbančių naujos kadencijos parlamentarų. Visiems kitiems tautos išrinktiesiems labiau prie širdies įvairios variacijos, leidžiančios išskaidyti etatus ir padėjėjų-sekretorių skaičių išpūsti dukart ar net daugiau. Nors politikų primygtinai prašoma etatų neskaidyti smulkiau nei perpus, šios rekomendacijos paiso ne visi.

Skiriasi keturis kartus

Šiuo metu Seime plušantiems 138 parlamentarams, Valstybės tarnybos departamento duomenimis, talkina 534 padėjėjai-sekretoriai. Taigi vieniems pakanka vos dviejų pagalbininkų (įstatymas leidžia ir tai, nes vienas padėjėjas gali dirbti ne daugiau kaip 1,5 etato), o kitiems reikia ir penkių, šešių ar net aštuonių papildomų porų rankų.

Maksimalų rekomenduojamą skaičių – šešis padėjėjus-sekretorius – įdarbino konservatoriai Arvydas Anušauskas, Arvydas Vidžiūnas, „darbietis“ Kęstutis Daukšys, jo kolega frakcijoje Petras Narkevičius, Liberalų sąjūdžio atstovas Algis Kašėta, socialdemokratai Gintautas Mykolaitis, Vytautas Saulis ir Milda Petrauskienė bei „Drąsos kelio“ frakcijos lyderė Neringa Venckienė.

Rekomenduojamą ribą peržengė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Naglis Puteikis ir socialdemokratas Valerijus Simulikas. Jiems talkina net po aštuonis padėjėjus-sekretorius.

Tuo metu „tvarkiečiui“ Remigijui Žemaitaičiui, „Drąsos kelio“ atstovams Valdui Vasiliauskui, Vytautui Antanui Matulevičiui, socialdemokratams Eduardui Šablinskui, Artūrui Skardžiui, Jurui Poželai, Dariui Petrošiui, Darbo partijos frakcijos nariui Petrui Čimbarui ir konservatoriams Vidai Marijai Čigriejienei bei Audroniui Ažubaliui pakanka ir dviejų padėjėjų.

Komandas laiko apygardose

Socialdemokratas V. Simulikas neneigia turimus etatus išskaidęs į aštuonias dalis. Tačiau dauguma parlamentaro pagalbininkų dirba kitus darbus, o bedarbių – vos keletas. Beveik visi padėjėjai atstovauja politikui jo rinkimų apygardoje Šiauliuose. „Daugelis jų dirba pas mane septintus ar aštuntus metus, bent jau dvi kadencijas. Taigi jei su savo komanda laimiu, vadinasi, plušame tikrai neblogai. Tiems, kurie neturi kitų darbų, skyriau didesnę dalį etato, o visi kiti yra dirbantys, patikimi, darbštūs ir pareigingi žmonės“, – LŽ pabrėžė seimūnas.

Su kitu didžiausiu Seimo „darbdaviu“ konservatoriumi N.Puteikiu LŽ susisiekti nepavyko. Tačiau šešis padėjėjus įdarbinęs socialdemokratas Vytautas Saulis taip pat tvirtino, kad visą „stipriausią savo brigadą“ yra palikęs rinkimų apygardoje Rokiškyje. „Etatus esu padalijęs ir po pusę, ir po ketvirtį. Įvairiai. Tačiau limitas tikrai neviršytas. Visa mano komanda palikta Rokiškyje, o Vilniuje neturiu nė vieno padėjėjo. Čia man nelabai reikia pagalbos, nes Seime esu jau ketvirtą kadenciją, tad išsiverčiu savomis jėgomis“, – LŽ teigė politikos veteranas.

Kompensuoja aktyvumu

Socialdemokratas J. Požela tvirtino du savo padėjėjus įdarbinęs po 1,5 etato. „Kartais žmonėms tenka dirbti nuo 8 iki 22 valandos. Tai jauni, magistro išsilavinimą turintys žmonės. Jų darbu tikrai esu patenkintas. Tačiau sunku įsivaizduoti, kad kam prireikia net aštuonių padėjėjų“, – stebėjosi politikas.

Darbo partijos atstovas P. Čimbaras, išrinktas vienmandatėje Molėtų-Švenčionių apygardoje, teigė su dviem padėjėjais išsiverčiantis tik dėl savo aktyvumo. „Gavau mandatą šioje apygardoje, tad man reikia turėti po patarėją Molėtuose, Švenčionyse ir Seime – iš viso tris. Tačiau dabar dirba du, nes pats esu gana aktyvus. Visur stengiuosi nuvažiuoti, išsiaiškinti padėtį ir taip galbūt kompensuoju trūkstamą skaičių padėjėjų“, - dėstė parlamentaras.

TS-LKD atstovė V. M. Čigriejienė buvo kategoriška: jei moki tinkamai organizuoti darbą, nesvarbu, kokia problemiška būtų tavo apygarda, galima išsiversti ir su dviem etatiniais pagalbininkais. „Be jų, dar turiu ir visuomeniniais pagrindais dirbančių padėjėjų. Jei darbas organizuojamas gerai, užtenka tiek padėjėjų, kiek jų yra“, – LŽ tvirtino Seimo narė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi