Lietuvoje

2020.04.15 16:09

Skvernelis NSGK tyrimą dėl Rozovos vadina šou, atvykti liudyti kol kas neketina

atnaujinta 16.21
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.15 16:09

Seimo opozicijos atstovams parlamento Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) pareiškus, kad šie tyrime dėl Seimo narės Irinos Rozovos ryšių nedalyvaus, kol į klausimus neatsakys premjeras Saulius Skvernelis, šis tikina, kad į klausimus jau yra atsakęs raštu. Be to, anot jo, šiuo metu yra svarbesnių darbų, tad į komiteto posėdį jis atvykti neketina, o parlamentinį tyrimą vadina šou.

„Jeigu man reikia pasirinkti, ar dalyvauti ir vadovauti COVID-19 valdymo komiteto posėdyje 10 valandą, ar, deja, komitete, kuris, panašu, daro daugiau šou negu realiai sprendžia klausimus, tai mano pasirinkimas yra labai paprastas“, – trečiadienį spaudos konferencijos metu sakė S. Skvernelis, paklaustas, ar ketina atvykti liudyti į parlamentinį tyrimą atliekančio NSGK posėdį.

Jis pabrėžė, kad į visus klausimus jau yra atsakęs raštu. S. Skvernelis tvirtino, kad yra susipažinęs su jam pateikta įslaptinta informacija. Anot ministro pirmininko, joje nėra nieko, kas keltų grėsmę Vyriausybės darbui.

„Kaip Vyriausybės vadovas gavau tą informaciją, ją įvertinau ir panaudojau tik su Vyriausybės kompetencija susijusiais klausimais. Visa kita, kas ten yra, ar 10 metų senumo kontaktai, atvirai pasakius, Vyriausybės veiklai jokios reikšmingos įtakos neturėjo ir negalėjo turėti“, – aiškino S. Skvernelis.

Premjeras kartojo, kad atvykti į parlamentinį tyrimą atliekančio NSGK posėdį ir liudyti, atsakyti į klausimus jis kol kas neketina. S. Skvernelio teigimu, jis tai galėtų padaryti nebent vėliau.

„Jeigu tik bus galimybė kažkuriuo metu gyvai ten pabendrauti, tikrai mielai tai padarysiu, bet manau, kad mano pasirodymas opozicijai nelabai patiks su mano liudijimais ir pasisakymais“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Trečiadienį opozicijos atstovai NSGK atsisakė dalyvauti komiteto tyrime dėl I. Rozovos, kol S. Skvernelis neatsakys į jam pateiktus klausimus. Be to, opozicijos atstovai paskelbė nepasitikintys NSGK pirmininku, „valstiečiu“ Dainiaus Gaižausku.

Abejoja ryšiais su Rusijos diplomatais

Galimai riziką nacionaliniam saugumui keliančius I. Rozovos kontaktus NSGK pradėjo aiškintis po to, kai Rusų aljanso narė, Seime dirbanti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijoje, šių metų birželį išvyko dalyvauti į Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesiją Gruzijoje. Šiame ortodoksų forume pasakyta Rusijos Dūmos atstovo kalba iššaukė masinius protestus šalyje. VSD tikina ši asamblėja yra išnaudojama Rusijos užsienio politikos tikslams įgyvendinti, o Lietuvos politikų dalyvavimas joje yra rizikos veiksnys.

2017-siais Seimo LLRA-KRŠS frakcijos narei I. Rozovai baigėsi leidimo dirbti su įslaptinta informacija terminas, parlamentarė prašė jį pratęsti. Pernai sausį Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį VSD informavo, kad prieštarauja, jog I. Rozovai būtų išduotas toks leidimas, nes politikė nuslėpė kai kurią savo veiklą.

„2012 m. su Rusijos Federacijos diplomatais […] buvo tariamasi dėl susitikimų, kurių metu buvo aptariamos Seimo narės I. Rozovos atstovaujamo Rusų aljanso rinkimų programos nuostatos, rinkimų prognozės ir rezultatai. [...]

Skirtingais laikotarpiais su Rusijos Federacijos diplomatais buvo aptariamos galimybės Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, aptariamos iniciatyvos dėl galimybės jungtis su Lietuvos rusų sąjunga, Rusų aljanso Vilniaus skyriaus steigimo klausimai. [...] Su Rusijos federacijos diplomatais buvo tartasi dėl finansinės paramos Rusų aljanso rinkimų agitacijai, taip pat dėl užsakomųjų straipsnių finansavimo“ – rašoma VSD pateiktame rašte dėl Seimo narės I. Rozovos patikimumo.

VSD duomenimis, I. Rozova neformaliai bendravo ir su Klaipėdoje rezidavusiu Rusijos konsulu Vladimiru Malyginu, kuris tais pačiais 2014-siais išprašytas iš Lietuvos už šnipinėjimą.

„Atkreiptinas dėmesys, kad 2014-aisiais vasario 26 d. VSD pareigūnas buvo susitikęs su Seimo nare I. Rozova. Susitikimo metu Seimo narė I. Rozova buvo informuota apie galimus užsienio žvalgybos ir saugumo tarnybų interesus bendraujant su Lietuvos politikais. [...] VSD disponuoja įslaptinta informacija, kuri patvirtina Seimo narės I. Rozovos kontaktus su Rusijos Federacijos diplomatinio korpuso atstovais po 2014 vasario 26 dienos“, – toliau rašoma VSD rašte.