Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.16 12:00

Istorija išbando jus: įveikite testą apie LDK laikų ligas ir laimėkite prizą!

LRT.lt 2020.04.16 12:00

Portale LRT.lt startuoja naujas žinių turnyras „Istorija išbando jus“. LRT.lt ir Vilniaus universiteto (VU) Istorijos fakulteto projektas kviečia visus istorijos entuziastus pasitikrinti žinias, o geriausiai pasirodžiusieji bus apdovanoti LRT prizais.

Nuo šiol kiekvieną ketvirtadienį ir sekmadienį 12 val. portale bus galima rasti po naują testą. Ketvirtadienį pasirodęs testas bus prieinamas iki kito testo sekmadienį, o sekmadienį pasirodęs – iki kito testo paleidimo ketvirtadienį. Vienam testui kiekvienas dalyvis turi tik po vieną bandymą.

Norint dalyvauti, reikės užsiregistruoti nurodant el. pašto adresą, o atsakyti į 9 klausimus bus skiriamos 7 minutės.

Pasibaigus kiekvienam testui, portale bus pateikiami teisingi atsakymai su paaiškinimais ir paskelbtas geriausiai pasirodęs dalyvis, kurio lauks LRT prizas.

Pasak VU istorijos fakulteto dėstytojo, istoriko Tomo Vaisetos, šiuo metu istorijos dėstytojai ir iš studentų sulaukia klausimo, kaip jų profesijos atstovai gali prisidėti prie to, kad dabartinę neįprastą karantino laikotarpį įveikti būtų lengviau.

Jo teigimu, tokiais atvejais istorikai padeda ieškoti išeičių pateikdami istorinį kontekstą apie anksčiau vykusias pandemijas ir jų eigą, aiškindami visuomenei apie esamą situaciją iš istorinės perspektyvos, padėdami pajusti epochinį lūžį ar priešingai – nuramindami, kad gyvenimas nebūtinai keisis taip, kaip gali atrodyti.

Tačiau šįkart visiems, jau mėnesį sėdintiems namuose, istorikai nusprendė pasiūlyti ir edukacinę pramogą.

„Šių testų paskirtis kaip tik tokia: kad žmonės ne per akimirksnį atsakytų į devynis klausimus, o skaitytų ir sužinotų ką nors naujo apie mūsų praeitį. Pagaliau labai norisi, kad net ir spręsdami smagius testus žmonės pamatytų, koks įvairialypis, įdomus yra istorijos mokslas, kaip plačiai jis aprėpia“, – sako dėstytojas.

Jis pažymi, kad testai apims skirtingų laikotarpių ir skirtingų gyvenimo sričių temas, kurias tyrinėja VU istorijos fakulteto istorikai.

„Nuo XVII a. ligų istorijos, bajorų kasdienio gyvenimo ir mūsų tautinių grupių skirtingos istorinės patirties iki karo studijų, sovietinės nomenklatūros, sovietmečio socialinės istorijos ir seksualinio gyvenimo. Perfrazuojant garsų šūkį, svarbu ne atsakyti, svarbu – pažinti“, – komentuoja T. Vaiseta.

Kviečiame išbandyti pirmąjį testą! Šiame teste pateikiami klausimai ‒ apie tai, kaip ankstyvųjų naujųjų laikų Vilniaus (ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės) gyventojai savarankiškai ir solidariai spręsdavo iškylančias problemas, kas pasirūpindavo ligoniais, kaip būdavo suvokiamos ligos ir jų gydymo būdai, kaip būdavo užtikrinama socialiai pažeidžiamiausių žmonių gerovė iki gerovės valstybės.

Testą parengė Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojas dr. Martynas Jakulis, tyrinėjantis XVI‒XVIII a. socialinę LDK istoriją. 2019 m. jis išleido monografiją „Špitolės Vilniuje: labdara, gydymas ir skurdas XVI–XVIII a.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi