Lietuvoje

2020.04.17 15:26

Karantinas jaukia ir Seimo darbą: traukia neesminius pasiūlymus, vilkina Rozovos apkaltą, bet daugelį darbų tikisi užbaigti

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.04.17 15:26

Šalį užklupęs koronavirusas ir dėl jo paskelbtas karantinas sujaukė ir Seimo darbą. Valdančiųjų atstovai skaičiuoja, kuriuos sprendimus reikia spėti priimti iki rudens, kuomet vyks parlamento rinkimai. Tuo metu opozicijos atstovai nerimauja, kad kai kurie klausimai liks neišspręsti, pavyzdžiui, dėl Irinos Rozovos apkaltos.

Vyriausybės sprendimu nuo kovo 16-osios paskelbtas karantinas šalies mastu. Nors Seimas į posėdžius ir toliau renkasi, planuotus priimti įstatymus teko pastumti į šoną ir susitelkti dėl sprendimų, reikalingų koronaviruso pasekmėms mažinti. Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė portalui LRT.lt sakė, kad dėl to Seimui teks susiimti ir priimti svarbiausius suplanuotus sprendimus.

Neturės atokvėpio

„Valstietė“ R. Baškienė kalbėdama su portalu LRT.lt sakė, kad sesijos darbų programoje parlamentarai nuolat prirašo labai įvairių iniciatyvų, kurių dalis yra toli gražu nėra itin būtinos, bet siūlomos siekiant atspindėti rinkėjų nuotaikas.

„Iš tikro, svarbiausius sprendimus, esu įsitikinusi, kad priimsime. Matau, kaip Seimas dirba netgi ir karantino sąlygomis. Tuos ypatingai svarbius įstatymo projektus, kuriuos parengė Vyriausybė ir kurie susiję su ekstremalia situacija, su parama verslui, mes sugebėjome priimti ir karantino sąlygomis“, – kalbėjo Seimo vicepirmininkė.

Pasiruošimo savaičių, laisvų, nebelieka. Mes jas visas išnaudojame pakeisdami grafikus.

R. Baškienė sakė besivilianti, kad situacija gerėja bei teigė, kad Seimo komitetai dirba viso karantino metu, o parlamentarai kitą savaitę vėl rinksis į plenarinį posėdį. Kaip kalbėjo politikė, kitos savaitės posėdyje toliau bus sprendžiama dėl Vyriausybės pateiktų pasiūlymų, planine tvarka bus svarstomi ir anksčiau į sesijos darbų programą įtraukti pasiūlymai.

Parlamento vicepirmininkė taip pat teigė, kad jau dabar aišku, jog Seimo pavasario sesija bus pratęsta, be to, numatoma, kad Seimas sesijos metu neturės laisvų savaičių, kaip vyko iki šiol: „Pasiruošimo savaičių, laisvų, nebelieka. Mes jas visas išnaudojame pakeisdami grafikus <...>, tad gegužę, birželį planuojame dirbti visas intensyviai.“

Paklausta, kokius sprendimus Seimas privalo priimti iki rudens, R. Baškienė kalbėjo, kad suplanuota nemažai prioritetinių darbų, tarp kurių ir tolesnis socialinės atskirties mažinimas, kova su korupcija, aplinkosaugos situacijos gerinimas ir t.t.

„Ši sesijos darbu programa, kurią paruošėme dar nejausdami koronoviruso įtakos, ekstremalios situacijos, turėjo kitą kryptį, o dabar mes viską kreipiame į pagalbą verslui, pagalbą žmonėms, kurie neteko darbo“, – sakė R. Baškienė.

„Valstiečių“ vedlys Ramūnas Karbauskis sakė, kad darbo dienos karantino metu yra labai intensyvios, jų metu esą padaroma tiek, kiek įprastai padaroma per dvi darbo dienas. Jis taip pat pastebėjo, kad svarbu tai, jog kol kas nei vienas parlamentaras neužsikrėtė COVID-19, todėl Seimas turi rinktis į posėdžius ir dirbti.

„Seimas ruošiasi dirbti ir birželį, ir jei reikės liepos mėnesį, padarysime, kas numatyta. <...> Mes kol kas neturime susirgusių Seimo narių ir todėl neturime privalomo karantino. Šioje situacijoje esame ta institucija, kuri pažeidinėja tvarką, nes nustatyta, kad jokių susirinkimų būti negali. Seimas susirenka, pastate būna apie 400 žmonių, o salėje būna apie 150 žmonių.

Bet mes turime tai daryti, neturime pasirinkimo. Bet tai, kad dirbame intensyviai vieną dieną ir po to darome dviejų savaičių pertrauką, yra sprendimas, kuris leidžia Seimui būti darbingam, neturėti privalomo karantino ir atlikti daug darbų“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Dalis pasiūlymų – nebeaktualūs

Liberalas Eugenijus Gentvilas portalui LRT.lt teigė, kad Seimui tikrai nepavyks priimti visų suplanuotų sprendimų, nes dalies jų tiesiog nebereikia: „Buvome ekonomikos kilimo fazėje, dabar ekonomikos smigimo žemyn fazė. Tai, visų pirma, reikia pergalvoti, kurie sprendimai buvo planuoti, bet yra nebereikalingi, o kurie atsiranda nauji. Dėl to Seimas nutarė atidėti sesijos darbų programos tvirtinimą.“

Pasak E. Gentvilo, bus žiūrima, kuriuos siūlymus reikia išbraukti, o kokius – įtraukti. Tai, kas buvo planuota vasario pabaigoje, anot liberalo, pavasario sesijoje didžiąja dalimi nebebus aktualu.

„Buvo kalba apie investicijų skatinimą, taip, tie dalykai galbūt lieka aktualūs, bet šiandien apie gelbėjimą reikia kalbėti, atgaivinimą. Tai Vyriausybė savo keturių stadijų paketą siūlydama turi tai numatyti, viskas keičiasi.

O aš asmeniškai siūlysiu baigti archeologijas su Širinskienės ir Jakeliūno komisijomis. Ar mums dabar aktualu analizuoti, kaip Šimonytė, Nausėda ar Kubilius veikė 2009 metų krizės atveju? Man atrodo, kad dabar reikia stebėti, kaip mes racionaliai ar neracionaliai panaudosime tuos 5 mlrd. eurų, kuriuos leista skolintis“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Rozovos klausimas gali likti neišspręstas?

Visgi kai kurie klausimai iki šios Seimo kadencijos pabaigos gali likti ir neišspręsti. Opozicinių konservatorių atstovas Laurynas Kasčiūnas portalui LRT.lt sakė manantis, kad bandoma vilkinti klausimo dėl Irinos Rozovos sprendimą. Dalis Seimo siekia, kad būtų sudaryta apkaltos komisija, kuri nuspręstų, ar dėl ryšių su Rusijos diplomatais I. Rozova nusipelnė apkaltos.

„Siūlėme įtraukti šį klausimą į darbotvarkę dar sesijos pradžioje, bet ji nedalyvavo posėdyje ir buvo pasiūlyta, kad jai nesant, negalime kurti komisijos, nors statute tokio reikalavimo nėra. Dauguma nubalsavo, kad būtų nukelta į kitą posėdį, bet dabar marinuoja ir į darbotvarkę netraukia. Jie bando nustumti tai, kiek įmanoma toliau“, – svarstė L. Kasčiūnas.

Politikas teigė, kad šį klausimą į darbotvarkę bus stengiamasi įtraukti kiek įmanoma greičiau, nes maždaug mėnesį truktų apkaltos komisijos darbas, be to, sprendimą turėtų priimti ir Konstitucinis Teismas.

Liberalas E. Gentvilas teigė, kad šį klausimą išspręsti reikia, nes pasibaigus kadencijai šis klausimas neteks svarbos: „Ar čia yra koks nors planas, dabar nedrįstu sakyti. Pradžioje tai įtarinėjau, kai greta I. Rozovos veiklos tyrimo buvo įdėti Alekna, Kasčiūnas, Landsbergis, Pranckietis, Bakas – kodėl jie laiku neperdavė. Man tai atrodė kaip dirbtinas bandymas delsti. Manau, kad pavyko uždelsti. O dabar dar pandemija ir taip gali lyg niekur nieko baigtis kadencija.“

Valdančiųjų lyderis R. Karbauskis LRT.lt sakė dar viso proceso pradžioje kalbėta, kad spėti jo baigti iki kadencijos pabaigos nėra įmanoma. Bet tai, kaip sakė R. Karbauskis, nereiškia, kad jo nereikia vykdyti.

„Seimas negali žiūrėti į tokį procesą, kad nespėsime jo baigti, tai visai nedarykime. Mes turime pareigą ir ją vykdome. Taip, tikriausiai visos procedūros iki kadencijos pabaigos nebus užbaigtos, nes Konstitucinis Teismas reikalauja tam tikro laiko ir Seimo procedūros yra tam tikros. Jeigu bus suspėta, tai bus suspėta.

Šioje vietoje svarbesnis pats principas, kad Seimas imasi šitų klausimų, Seimas juos nagrinėja, kaip ir klausimus, kodėl šita informacija buvo slepiama“, – sakė R. Karbauskis.

Tuo metu R. Baškienė kalbėjo, kad galutinis sprendimas dėl apkaltos greičiausiai būtų priiminėjamas, geriausiu atveju, arba pratęstoje plenarinėje sesijoje, arba rudens sesijos metu. Viskas, anot jos, priklausytų nuo to, kada savo išvadas pateiktų Seime tyrimą atliekanti komisija bei, jei būtų kreiptasi, Konstitucinis Teismas.

„Tai iš tikro užsitęsęs procesas. Sunku pasakyti, kaip greitai spės specialioji komisija pateikti savo išvadas“, – sakė R. Baškienė.