Lietuvoje

2020.04.15 13:15

VSD nori pradėti tyrimą dėl Bako įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo

atnaujinta 16.30
ELTA, BNS2020.04.15 13:15

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas (NSGK) Dainius Gaižauskas informuoja, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) pradėjo tyrimą dėl įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo, po to, kai buvęs NSGK vadovas Vytautas Bakas pranešė gavęs duomenų iš pranešėjo.

„Panašu, kad ir pranešėjo apsaugos įstatymas pažeistas, o tai jau baudžiamosios bylos klausimai“, – feisbuke trečiadienį rašo D. Gaižauskas.

Kiek vėliau patikslinta, kad VSD siekia pradėti tyrimą dėl įslaptintos informacijos atskleidimo, žiniasklaidoje paviešinus pranešėjo raštą apie galimai neteisėtai rinktą informaciją departamente.

Praėjusią savaitę VSD kreipėsi į Generalinę prokuratūrą (GP) prašydamas pateikti vertinimą, ar „pranešėjo apklausa vykdant tyrimą dėl galimo įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo gali būti vertinama kaip neigiamo poveikio darymas“.

Kaip BNS sakė VSD atstovė Aurelija Katkuvienė, departamentas kreipėsi į GP, kad gautų atsakymą, ar apklausiant pranešėją departamentas nepažeistų Pranešėjų apsaugos įstatymo ir tai negalėtų būti traktuojama kaip spaudimas.

Ji patvirtino, jog kol kas tyrimas dėl paviešintos riboto naudojimo informacijos nėra pradėtas. Ikiteisminį tyrimą dėl to pradėti galėtų prokuratūra, tačiau prieš tai turi gauti VSD vertinimą, ar pasirodžiusia informacija neatskleista valstybės paslaptį sudaranti informaciją. Pasak VSD atstovės, šį pradinį tyrimą departamentas ir siekia pradėti.

Kreipimesi į prokuratūrą VSD nurodo, kad naujienų portale delfi.lt kovo pradžioje paskelbtas raštas „ne tik atskleidė VSD įslaptintą informaciją, bet taip pat paviešino tam tikrus pranešėjo duomenis, kurie VSD pareigūnams ir darbuotojams leido identifikuoti pranešėjo asmens tapatybę“.

Anot VSD rašto, paskelbta informacija buvo su žyma „riboto naudojimo“ ir sudarė tarnybos paslaptį.

D Gaižauskas trečiadienį paskelbė VSD atsakymą į komiteto užklausą dėl paskelbto rašto. VSD atsakyme pateikiama informacija, kad departamentas yra kreipęsis į prokuratūrą dėl pranešėjo apklausos – kaip toks žingsnis būtų vertinamas.

Bakas apie VSD pradėtą tyrimą: nesistebiu, dar vienas noras įbauginti

Buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas teigia, kad VSD pradėtas tyrimas dėl įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo, po to, kai jis pranešė gavęs duomenų iš pranešėjo – dar vienas noras susidoroti su tam tikrais žmonėmis bei juos įbauginti.

„Nuo pat pirmų dienų VSD direktorius Darius Jauniškis siekia susidoroti su pranešėju ir pradėjo jam daryti spaudimą. Kaip žinote, žmogus buvo neišleistas atostogų ir tai buvo paviešinta. Aš to nesistebiu, kad tokie tyrimai gali būti pradėti tam, kad tiesiog būtų susidorota su žmonėmis ir jie įbauginti“, – Eltai sakė V. Bakas.

Anot jo, būtų sveikintina, jei VSD pradėtų tyrimą ir dėl apskritai įslaptintos informacijos nutekėjimo. V. Bakas taip pažymi, kad pats VSD galimai informaciją ir nutekina.

„Sveikinu, kita vertus, jei tyrimai VSD bus pradėti dėl apskritai įslaptintos informacijos tekinimo. Tie, kas dirba NSGK komitete, mato, kad neretai įslaptinta informacija, kuri teikiama komiteto nariams ir kitiems pareigūnams, ji dažnai nuteka, ir iki šiol nebuvo tinkamai reaguojama. Tai bendrąja prasme įslaptintos informacijos nutekėjimas kaip problema yra (...)

Neatmestina galimybė, kad tokia įslaptinta informacija nuteka būtent iš pačio VSD. Pranešėjo pateikta medžiaga rodo, kad VSD direktorius ir jo pavaduotojas yra įsivėlę į informacijos rinkimą, kuris tikrai nėra pagrįstas įstatymu, jis nėra teisėtas. Dar didesnė problema, kad pranešėjas patyrė spaudimą ir į tai nebuvo tinkamai sureaguota“, – teigė jis.

V. Bakas labai abejoja, ar apskritai VSD gali pats imtis tokio tyrimo.

„Aš labai abejoju, kad pats VSD gali atlikti tokį tyrimą. Kiek žinau, VSD buvo įspėtas, kad nedarytų spaudimo pranešėjui, ir tai padarė Generalinė prokuratūra ir, mano žiniomis, tai buvo padaryta raštu“, – sakė jis.

Aukštas žvalgybos pareigūnas pernai balandį informavo tuometinį NSGK pirmininką V. Baką apie galimą neteisėtą informacijos rinkimą VSD. Pareigūno duomenimis, VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Žvalgybininko pateiktame asmenų, apie kuriuos VSD rinko informaciją, sąraše nurodyta daugiau kaip 60 pavardžių, tarp jų daug žinomų žmonių iš verslo, kultūros, pramogų sferų.

Pareigūnas, kuriam suteiktas pranešėjo statusas, teigė manantis, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus.

Atlikęs tyrimą dėl šio pranešimo, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas konstatavo, kad VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau pasiūlė keisti darbo tvarką ir atsisakyti žodinių pavedimų tikrinti asmenis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI