Lietuvoje

2020.04.15 12:48

Oficialu: Vyriausybė uždraudė patekimą į koronaviruso krečiamą Nemenčinę

atnaujinta 13.57
LRT.lt 2020.04.15 12:48

Kovojant su koronavirusu, Vyriausybė trečiadienį priėmė beprecedentį žingsnį – uždraudė atvykti ir išvykti iš Vilniaus rajone esančios Nemenčinės su nedidelėmis išimtimis. Taip pat nutarta leisti organizuoti renginius atvirose erdvėse, kurių metu neišlipama iš automobilio.

Ribojimai Nemenčinėje galios nuo balandžio 16 iki 23 dienos.

Nemenčinėje – beprecedentės priemonės

Apie būsimą sprendimą dar prieš Vyriausybės posėdį pranešė premjeras Saulius Skvernelis.

„Padėtis ten pakankamai grėsminga ir pavojinga. Turime imtis neatidėliotinų veiksmų – tą ir darome“, – feisbuke rašė premjeras.

Į Nemenčinę bus leidžiama atvykti tik čia gyvenantiems bei dirbantiems asmenims arba tiems, kurie turi specialų Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) leidimą.

Išvykti bus galima tik kitur dirbantiems ir tiems, kurie turi tai padaryti dėl sveikatos būklės, taip pat tiems, kuriems tai leido NVSC.

Vyriausybė žada, kad prekių ir krovinių judėjimas nebus ribojamas.

„Esu patikintas ir dėl to, kad Nemenčinėje gyvenantiems žmonėms produktų tikrai nepritrūks, parduotuvių yra pakankamai, jų veikla nenutrūks“, – teigia S. Skvernelis.

Vyriausybės vadovo teigimu, ribojimams įgyvendinti ir kontroliuoti ketinama pasitelkti policijos pareigūnus, o jų nesilaikantieji bus baudžiami. Taip pat atidžiai bus stebimi tie, kurie privalo laikytis saviizoliacijos režimo.

Anot S. Skvernelio, Nemenčinėje būtina kuo skubiau įrengti mobilųjį koronaviruso patikros punktą, o pradžioje tikrinti tuos gyventojus, kurie važiuoja dirbti į sostinę.

Vilniaus rajono savivaldybės atstovai kol kas plačiau Vyriausybės sprendimų nekomentuoja.

Viruso protrūkis skirtingose miesto vietose

Tokie sprendimai dėl Nemenčinės priimti po to, kai skirtingose miesto vietose fiksuoti koronaviruso atvejai. Sergantys asmenys skaičiuojami dešimtimis, o izoliuoti jau šimtai žmonių.

LRT.lt primena, kad koronavirusą nustačius Vilniaus rajono globos ir slaugos namų „Senevita“ darbuotojui saviizoliacijoje šiuo metu yra 13 įstaigos darbuotojų. Iš viso „Senevitoje“ dirba apie 150 žmonių, prižiūrima šiek tiek daugiau nei 200 globotinių.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, koronavirusu užsikrėtęs „Senevitos“ darbuotojas yra Nemenčinėje esančios siuvimo įmonės „Vilnika“ darbuotojos, kuriai taip pat nustatytas koronavirusas, giminaitis.

Šioje įmonėje infekcijos protrūkis fiksuojamas dar didesnis – vadovo duomenimis, šiuo metu teigiami tyrimo rezultatai nustatyti 19 darbuotojų, 6 iš jų gydomi ligoninėje.

„Pagal paskutinius duomenis, turime 19 susirgimo atvejų ir iš jų 6 žmonės hospitalizuoti, o vienam yra taikoma deguonies kaukė“, – naujausius skaičius paviešino įmonės „Vilnika“ vadovas Rolandas Jackevičius.

Jo teigimu, kaip koronaviruso židinys Nemenčinėje galėjo išplisti, aiškinasi ne tik įmonė, bet ir NVSC specialistai, tikimasi nustatyti pirminį užkrato šaltinį.

Pasak R. Jackevičiaus, šiuo metu įmonė savo veiklą yra sustabdžiusi dar nuo praėjusio penktadienio.

Trečiadienį premjeras pareiškė, kad būtina tirti visus šios įmonės darbuotojus, o įmonės vadovams, sustabdžius veiklą, kreiptis dėl specialios paramos.

„Situaciją kiek sunkina tai, kad bendrovė sustabdė veiklą (savalaikis ir labai teisingas sprendimas). Įmonės vadovams tik primenu, kad šioje situacijoje jiems rekomenduojama skelbti prastovą ir gauti nustatyto dydžio valstybės subsidijas darbuotojams“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Nemenčinei tapus koronaviruso židiniu, Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Liucina Kotlovska antradienį sakė, kad dėl šios priežasties mieste ir apylinkėse nuo penktadienio dezinfekuojamos gatvės, daugiabučių namų laiptinės.

Leidimas renginiams

Be sprendimų dėl Nemenčinės, Vyriausybė leido Lietuvoje organizuoti masinius renginius atvirose erdvėse, kai renginio metu neišlipama iš automobilio. Jame turės būti ne daugiau kaip du asmenys, nebent tai yra artimieji.

„Šis punktas įtrauktas Kultūros ministerijos iniciatyva, reaguojant į iniciatyvas, kurias planuoja savivaldybės“, – teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Priėmus šį siūlymą, jis žada parengti papildomas rekomendacijas dėl žmonių elgesio tokių renginių metu, pavyzdžiui, kad nebūtų atidaromos automobilių durelės, langai, bagažinės ar panašiai.

Nuo šio penktadienio Vilniuje organizuojami autokino seansai, jie vyks „Litexpo“ parodų ir kongresų centro aikštelėje įkurtame kino teatre.