Lietuvoje

2020.04.16 14:17

Psichologai suglumę: ką Vyriausybėje veikė straipsnius apie vampyrizmą rašęs psichoterapeutas

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.04.16 14:17

Psichologų bendruomenė kritikuoja Vyriausybės sprendimą į spaudos konferenciją pasikviesti Andrių Kaluginą, prisistatantį psichoterapeutu. Bendruomenė abejoja A. Kalugino ekspertinėmis žiniomis, o tokios abejonės nuskamba nebe pirmą kartą – dar anksčiau psichologai stebėjosi A. Kalugino straipsniais apie vampyrizmą, kėlė klausimą dėl jo išsilavinimo. Pats A. Kaluginas tokias dvejones vadina raganų medžiokle.

Praėjusį ketvirtadienį Vyriausybės spaudos konferencijos metu A. Kaluginas buvo pakviestas pakomentuoti apie psichologinę žmonių savijautą koronaviruso pandemijos metu, pasakojo, kaip tvarkytis su emocijomis.

Viena pirmųjų tokiu Vyriausybės sprendimu savo socialinėje paskyroje suabejojo psichologė psichoterapeutė dr. Agnė Matulaitė. Ji pabrėžė, kad norint, jog į Lietuvos gyventojus būtų kreipiamasi jaukiai, šiltai ir profesionaliai, reikėtų rinktis atsakingus psichologus ar psichiatrus.

„Kai nekalba profesionalai, psichinę būseną aptarinėja bet kas. Tai natūralu. Tačiau gal kartu galime padaryti kitaip? Juk kaip epidemiologai turi savo šauklius, taip ir psichologai, psichoterapeutai, psichiatrai (...)

O visus kolegas kviečiu apsvarstyti, gal tokie „kvazi“ specialistai yra kviečiami ir todėl, kad jiems ypač rūpi eterio šlovė? Tuo tarpu kai mes patys itin užsikasę savo darbuose ir labiausiai susirūpinę kaip padėti išgyventi mūsų pačių klientams? Neužmirškime, kad turim skirti laiko ir visuomenei kaip visumai. Kiekvienas po truputį. Leiskite išgirsti savo šviesų balsą visiems“, – į kolegas kreipėsi A. Matulaitė.

Abejonės dėl kompetencijų

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap svarsto, kad tarp psichologų pasipiktinimas galėjo kilti dėl to, kad Vyriausybės spaudos konferencijos metu A. Kaluginas buvo pristatytas kaip psichoterapeutas, psichosocialinių rizikų ir santykių ekspertas.

Anot V. Šap, tokia institucija kaip Vyriausybė turėtų būti tikra, kad pakviestas kalbėti žmogus yra iš tiesų tos srities ekspertas, kadangi visuomenė raginama pasitikėti Vyriausybės platinama informacija.

„Tikriausiai kyla klausimas, ar A. Kaluginas yra ekspertas. (...) Jei pažiūrėtume į jo internetinį puslapį, tai ten nėra parašyta, kur jis įgijo ekspertinių žinių tos srities, kurios ekspertu prisistatė. Todėl natūralu, kad kolegoms ir visuomenei kyla klausimas – jei žmogus prisistato ekspertu, tai jis tas ekspertines žinias ir patirtį turėjo įgyti.

Kilęs nepasitenkinimas yra ne apie žmogų ar apie jo kalbėjimą, o tikriausiai apie tai, kad jei rimtos valstybinės institucijos pristato žmogų ekspertu, jie turi būti patikrinę, kad jis tikrai turi tas ekspertines žinias ir patirtį“, – portalui LRT.lt sako V. Šap.

Pabrėžia Vyriausybės atsakomybę

Kaip aiškina Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė, net jei psichologas ir turi universitete įgytą išsilavinimą, ekspertinės žinios įgyjamos per praktiką – ilgą laiką dirbant tam tikroje srityje ir įgyjant specialius gebėjimus, nuolat gilinant žinias ir jas taikant praktikoje, atliekant mokslinius tyrimus.

Būtent todėl žmogus, tik įgijęs tam tikrą išsilavinimą, negali būti vadinamas ekspertu. V. Šap primena, kad abejonių dėl A. Kalugino išsilavinimo ir ekspertinių žinių yra kilę ne kartą.

„Jei kolegos pradėtų abejoti mano išsilavinimu, sakytų, kad tik prisistatau psichologe, tai imčiau ir parodyčiau savo diplomą, pasakyčiau, kad esate neteisūs, nes diplomą turiu. Šiuo atveju kolegos psichologai jau kurį laiką išsako abejones, ar jis (A. Kaluginas – LRT.lt) turi psichologo išsilavinimą.

Jei kyla abejonių visuomenei ir kolegoms, viską būtų galima labai paprastai išspręsti – žmogus galėtų sakyti, kad turiu diplomą, esate neteisūs“, – sako Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė.

V. Šap pabrėžia Vyriausybės atsakomybę visuomenei pristatyti patikimus specialistus. Nors mes neturime teisės iš žmogaus reikalauti dokumentų, įrodančių jo išsilavinimą, jį pristatanti Vyriausybė turi ne tik teisę to prašyti, bet ir pareigą, įsitikinusi pašnekovė.

Abejones vadina raganų medžiokle

Savo internetiniame puslapyje A. Kaluginas rašo, kad turi tris akademinius išsilavinimus – psichoterapijos, psichologijos ir filosofijos, priklauso Lietuvos kognityvinės elgesio terapijos asociacijai, Lietuvos įsisąmoninimu grįstos psichologijos asociacijai bei Seksualinės medicinos draugijai, yra Lietuvos mediatorių rūmų narys.

Anot A. Kalugino, žinodamas „Lietuvos psichologų sąjungos nusiteikimą“ ir nenorėdamas jų erzinti, jau kelerius metus vengia prisistatyti psichologu ir prisistato kaip psichoterapeutas.

Į psichologų bendruomenės abejones dėl jo išsilavinimo bei kompetencijos, A. Kaluginas sako reaguojantis ramiai ir tokias dvejones vadina raganų medžiokle.

„Psichologų sąjunga kažkada matomai supyko arba jiems nepatinku, tačiau man niekada neteko išgirsti argumentų jokių, ką sakau ne taip. Man gaila, kad yra puolama į asmeniškumus. Kur kas protingiau būtų kalbėti apie konkrečius mano pasisakymus ir pagrįstai juos kritikuoti. Daug kartų prašiau nusiųsti nuorodą į mano citatas, mintis (...) pabraukite, kas neatitinka, kas nepatinka.

Tada galime ginčytis konstruktyviai, aiškintis nuomones, tačiau niekada nebuvo to pasakyta, tarsi raganų medžioklė (...) Pagalvokit logiškai, pusė Lietuvos vadinasi ekspertais kažkokių sričių – pinigų valdymo, santykių ekspertai man žinomi kokie 15, sveikos gyvensenos ekspertai.. Bet kažkodėl kliūva tik Kaluginas“, – kalbėdamas su portalu LRT.lt sako jis.

Pasak A. Kalugino, jis yra ne kartą skelbęs Studijų kokybės vertinimo centro vertinimo pažymą dėl savo psichologo kvalifikacijos, taip pat Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pažymą dėl psichoterapeuto kvalifikacijos.

Planuojama bendradarbiauti su psichologų sąjunga

Į LRT.lt klausimus, kodėl dalyvauti spaudos konferencijoje buvo pakviestas A. Kaluginas ir ar buvo įsitikinta, kad jis turi tinkamą išsilavinimą, Vyriausybės atstovai neatsakė.

Vyriausybės kanceliarijos Visuomenės informavimo grupės atsiųstame komentare teigiama, nuo praėjusio penktadienio pradėjo bendradarbiauti su Lietuvos psichologų sąjunga, o į spaudos konferencijas planuojama kviesti daugiau su Lietuvos psichologų sąjunga suderintų pašnekovų.

„Norime informuoti, kad šį ketvirtadienį 9.30 val. spaudos konferencijoje turėsime „Vaikų linijos“ vadovą, psichologą Robertą Povilaitį ir Moterų informacijos centro direktorę Jūratę Šeduikienę, o kitą savaitę, balandžio 22 d., rytinėje spaudos konferencijoje dalyvaus doc. Paulius Skruibis.

Taip pat kitą savaitę spaudos konferencijoje planuojame „Sidabrinės linijos“ atstovų dalyvavimą“, – rašoma atsiųstuose atsakymuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.