Lietuvoje

2020.04.15 10:18

„Valstietės“ šuolis į laikinojo ministro komandą: Vaičiūnas neslepia – rekomendavo partija

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.04.15 10:18

Nors Vyriausybė neatsisakė planų naikinti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM), laikinasis šios ministerijos vadovas, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas suskubo į savo komandą pasikviesti aktyvią valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narę Vitaliją Jankauskaitę-Milčiuvienę.

Nors anksčiau premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad Vyriausybė netaps partiečių įdarbinimo agentūra, ministras Ž. Vaičiūnas pripažino, jog V. Jankauskaitė-Milčiuvienė patarėja įdarbinta po LVŽS rekomendacijos ir tame problemos nemato.

Antradienį pranešta, kad ekonomikos ir inovacijų ministro viešųjų ryšių patarėja tapo komunikacijos specialistė, valdančiosios LVŽS Šilalės skyriaus pirmininkė ir šios savivaldybės tarybos narė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė. Moteris dešimt metų dirbo komunikacijos konsultante, tuometinio žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio atstove spaudai, vėliau – kai kurių Seimo narių patarėja.

Tiesa, šiuo metu Lietuva neturi ekonomikos ir inovacijų ministro – šias pareigas laikinai, tai yra nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio, eina energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Be to, Vyriausybėje jau kurį laiką diskutuojama dėl EIM panaikinimo, ją prijungiant prie Energetikos ministerijos, taip pat perduodant ir dalį Aplinkos ministerijos funkcijų. Svarstyta, kad tokiu būdu galėtų būti gimti nauja – Darnios ekonomikos, energetikos ir klimato – ministerija. Tiesa, balandį pranešta, kad kol kas planai jungti ministerijas yra atidedami.

Tad kodėl Ž. Vaičiūnas nutarė į savo, kaip laikinojo ministro, komandą priimti aktyvią LVŽS narę?

Ministras pripažino – siūlė ir LVŽS

LRT.lt kalbintas laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Ž. Vaičiūnas teigė nematantis nieko keisto, kad į savo, kaip laikinojo ministro, komandą priėmė patarėją viešųjų ryšių klausimams.

„Tokiais atvejais tiek viceministrai, tiek politinio pasitikėjimo patarėjai yra priimami įgaliojimų laikotarpiui. Tai reiškia, kad kol einu pareigas kaip laikinas ministras, tokiam įgaliojimų laikotarpiui ir dirba viceministrai, politinio pasitikėjimo patarėjai. Jeigu tie įgaliojimai dėl vienokių ar kitokių priežasčių nutrūktų, automatiškai nutrūksta ir darbo susitarimas su šiais asmenimis“, – apie laikinumą kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Jis, kalbėdamas apie V. Jankauskaitę-Milčiuvienę, tikino, kad „valstietė“ turi patirties komunikacijos srityje, taip pat geba bendrauti su verslo atstovais. Būtent tokio žmogaus, anot ministro, jam ir reikėjo.

„Būtent šiuo ypatingai svarbiu laikotarpiu, kuomet mes tikrai darome daug darbų, kurie susiję su įmonių likvidumo užtikrinimu, su paskolos garantijomis, su kitomis priemonėmis, labai svarbi komunikacija. Tai yra jos koordinavimas. Būtent tai funkcijai V. Jankauskaitę-Milčiuvienę ir pasikviečiau“, – tvirtino pašnekovas.

Kaip skelbiama viešai, EIM Ryšių su visuomene skyriuje dirba penki asmenys, tačiau Ž. Vaičiūnas teigė, kad su šiais žmonėmis dirbti komunikacijos su verslu klausimais jis esą neturi galimybės.

„Šie žmonės dirba, kaip ir dirbo, bet akivaizdu, kad man, kaip ministrui, su kiekvieno skyriaus specialistais koordinuotis ir komunikuoti ne visada yra techninės galimybės. Dėl to man reikalingas patarėjas“, – tvirtino Ž. Vaičiūnas.

Ž. Vaičiūno teigimu, jo patarėja Aurelija Vernickaitė ir toliau dirbs kaip energetikos ministro patarėja, o „valstietė“ V. Jankauskaitė-Milčiuvienė, kaip skelbta anksčiau, jam patarinės kaip laikinajam ekonomikos ir inovacijų ministrui.

Ž. Vaičiūnas tikino, kad V. Jankauskaitę-Milčiuvienę į savo komandą pasikvietė pats, tačiau prieš tai išgirdęs rekomendacijas „iš kelių skirtingų šaltinių“. Ministras vėliau pripažino, kad vienas iš jo įvardintų šaltinių, kurie rekomendavo minėtą asmenį darbui, buvo valdančioji LVŽS.

„Taip, ji (V. Jankauskaitė-Milčiuvienė – LRT.lt) yra partijos narė ir vienas iš šaltinių buvo iš „valstiečių“ partijos, bet, kaip ir minėjau, visada tikslinuosi, klausiu kelių šaltinių skirtingos nuomonės, tai iš kelių šaltinių šita informacija buvo patikrinta“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

Patarėja: šiuose postuose dažnai būna politikai

Ž. Vaičiūno patarėja įsidarbinusi V. Jankauskaitė-Milčiuvienė LRT.lt teigė, kad nepaisant to, ar ministras yra laikinas, ar nuolatinis, jis privalo turėti savo komandą.

„Ministras turi patarėją viešųjų ryšių klausimais – ar jis yra laikinasis, ar jis yra nuolatinis ministras. Tai – nieko naujo“, – teigė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.

„Valstietė“ pati tikino nežinanti, kas ją rekomendavo Ž. Vaičiūnui. Ji tvirtino, kad su LVŽS lyderiu Ramūnu Karbauskiu apie įsidarbinimą laikinojo ministro komandoje nėra kalbėjusi.

V. Jankauskaitė-Milčiuvienė tikino, kad ministrų patarėjų komandose dažnai įsidarbina partijų nariai, tad stebėtis jos sėkme nereikėtų.

„Šitas postas yra asmeninio politinio pasitikėjimo postas ir tai tikriausiai demokratinėje visuomenėje yra įprastas dalykas – kad šiuose postuose labai dažnai būna politikai“, – aiškino V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.

Opozicijos atstovas: atrodo, kad norėta partijos aktyvistei pasiūlyti gerą algą

LRT.lt kalbintas opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos Seime seniūno pavaduotojas Jurgis Razma teigė, kad partijų narių įdarbinimas ministrų komandose savaime nėra keliantis abejonių, tačiau, jo manymu, V. Jankauskaitės-Milčiuvienės atvejis yra kitoks.

„Visiškai nenormalu išplėsti įdarbinamų pareigūnų ratą ministerijoje, kai dėl jos likimo ir perspektyvų Vyriausybė taip ir nepasako galutinės pozicijos – ar ji bus naikinama, ar to naikinimo atsisakyta. Žinoma, būtų visiškai nepateisinamas naujų pareigūnų įdarbinimas, jei ministeriją ketinama naikinti“, – tvirtino konservatorius.

„Jeigu vis dėlto ir būtų nuspręsta ministerijos nenaikinti, naujus patarėjus reikėtų skirti, kai būtų paskirtas nuolatinis ministras. Kokia gali būti ta politinė komanda prie laikinojo ministro, kuris tik epizodiškai, formaliai kažką išsprendžia, pasirašo kažkokius popierius? Gerbiamo Ž. Vaičiūno juk pagrindinis rūpestis ir atsakomybė yra jo ta tikroji Energetikos ministerija“, – pridūrė J. Razma.

Konservatorius kartojo manantis, kad premjerui S. Skverneliui ir valdančiosios LVŽS lyderiui R. Karbauskiui šiuo atveju reikėtų surasti kandidatą į ekonomikos ir inovacijų ministro poziciją.

„Gaila, kad premjeras yra užėmęs tokią arogantišką poziciją, kurią skelbia ir valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis, – „jeigu jūs labai norite, mes galime prezidentui pateikti tą pačią Luko Savicko kandidatūrą į ekonomikos ir inovacijų ministrus“. Akivaizdu, kad prezidentas netvirtins tos kandidatūros, jeigu ją jau vieną kartą atmetė. [...] Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tenka sudėtingi uždaviniai, paramos verslui priemonės vėluoja, tai [...] šioje situacijoje tikrai reikėtų greičiau skirti ministrą ir tada jis išspręstų tą patarėjų komandos formavimą, kiek tai būtų reikalinga likusiam laikotarpiui iki kadencijos pabaigos.

Be to, Vyriausybei reikia pradėti rodyti taupymo pavyzdžius, nes akivaizdu, kad dėl karantino bus juntamas ekonomikos kritimas, mažės įplaukos į biudžetą ir nėra čia per daug tų pinigų, kad galėtumei mokėti gerus atlyginimus vis naujiems politiniams pareigūnams“, – aiškino parlamentaras.

J. Razma priminė, kad premjeras S. Skvernelis buvo žadėjęs, kad Vyriausybė netaps įdarbinimo agentūra partiečiams. Tad, anot konservatoriaus, laikinojo ekonomikos ir inovacijų ministro Ž. Vaičiūno sprendimas savo patarėja įdarbinti aktyvią LVŽS narę nėra pagrįstas.

„Dabartinėmis sudėtingomis karantino aplinkybėmis atrodo, kad tas įdarbinimas nėra objektyviai pagrįstas. Atrodo, kad esminė prielaida, kodėl tas žmogus buvo įdarbintas, – skirti gerą atlyginimą savo partijos aktyvistei. Tai yra nepateisinama ir nedera su tais garsiai skelbtais šūkiais, kad partijos neturi pelnytis iš valstybės biudžeto“, – komentavo J. Razma.

R. Karbauskis: konservatoriai ir socdemai savų įdarbino 100 ar 1000 kartų daugiau

LVŽS pirmininkas R. Karbauskis LRT.lt teigė niekaip neprisidėjęs prie „valstietės“ V. Jankauskaitės-Milčiuvienės įsidarbinimo Ž. Vaičiūno komandoje.

„Kiek atsimenu, ji buvo Žemės ūkio ministerijos komandoje, tai tikriausiai ten rekomendacija ir buvo“, – svarstė R. Karbauskis.

Jis teigė nesutinkantis su opozicijos priekaištais dėl V. Jankauskaitės-Milčiuvienės įdarbinimo. R. Karbauskis kartojo, kad „valstiečiai“ nesiekė ir nesiekia Vyriausybėje surasti šiltų vietelių savo partijos nariams.

„Konservatoriai įsikabina į bet kokį pavyzdį. Pas juos visur tai veikia, visi susiję, visi vienas kitą pristatinėja. Mes vykdomojoje valdžioje iš viso (LVŽS narių – LRT.lt) neturime, o politinėje valdžioje turime labai nedaug. Jeigu mums prikiša, kad mes savo žmones įdarbinome, tai čia yra juokinga iš tikrųjų, nes kitas klausimas – jeigu skaičiuotume, kiek yra su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga susijusių žmonių, tai tokių rasite 10, gal 15, o jei paimtumėte kitas partijas, tai tokių atvejų rasite daugiau – dauginkite iš 100, iš 1000. Kalbu apie konservatorius, apie socialdemokratus“, – komentavo R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis tikino, kad ir pats, būdamas Ž. Vaičiūno vietoje, burtų savo, kaip laikinojo ministro, komandą.

„Jeigu aš būčiau laikinasis ministras, be abejonės, komandą suformuočiau. Įsivaizduokite laikinąjį ministrą, kuris vadovauja dviem ministerijoms ir neturi komandos abiejose ministerijose. Aš tokio dalyko neįsivaizduoju. Jeigu jam dar teks dirbti iki kadencijos pabaigos, [...] komandos nesuformavimas bet kurioje iš ministerijų jam taptų didžiule problema, nes juk ministrui reikia vadovauti dviem labai svarbiems sektoriams“, – tikino R. Karbauskis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.