Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.14 14:19

Veryga apie koronaviruso židiniu galinčią tapti Nemenčinę: situacija gali ryškėti į blogąją pusę

atnaujinta 14.55

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad koronaviruso statistika Lietuvoje gerėja. Visgi koronaviruso židiniu gali tapti Nemenčinė, kur vienoje įmonių nustatyta 16 koronaviruso atvejų.

A. Veryga antradienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo, kad paskutinių duomenimis, nuo 100 ištirtų mėginių nustatoma 0,7 proc. teigiamų COVID-19 atvejų. Anot jo, šis procentas yra nuolat mažėjantis.

„Praėjusią savaitę, kai komentavome duomenis, tai buvo apie 1,5 procento. Tai rodo, kad nuosekliai mažėja nustatomų atvejų skaičius, jeigu vertinti nuo 100 ištirtųjų. Ir pačių tyrimų atliekama gerokai mažiau“, – sakė ministras.

Veryga: nustatomų koronaviruso atvejų ir atliekamų tyrimų skaičiai mažėja

A. Veryga teigė, kad laikas yra mažiau palankus plisti ligoms, o šylantis oras lemia tai, kad mažiau žmonių serga peršalimo ligomis, traukiasi gripo sezonas. Ženkliai sumažėjęs ir grįžtančių gyventojų skaičius.

„Matyt, ir pačios šventės davė savo efektą, žmonės liko namuose ir mažiau kreipėsi tiek į tą pačią karštąją liniją, kad registruotųsi į mobiliuosius punktus ar karščiavimo klinikas. Galėtume ištirti ženkliai daugiau, deja, bet asmenų, kurie kreipiasi, kad atliktų tyrimus, buvo ženkliai mažiau per pačias šventes“, – kalbėjo A. Veryga.

Savaitgalį fiksuota, kad tyrimų mėginių į laboratorijas pristatyta gerokai mažiau. Sekmadienį visoje šalyje paimtas 791 mėginys, dėl tokio ėminių skaičiaus trys laboratorijos neturėjo ką tirti. Anksčiau buvo fiksuojama, kad per dieną paimama ir daugiau nei 2 tūkst. ėminių.

A. Veryga kalbėjo, kad yra objektyvių priežasčių, kodėl mažėja atliekamų tyrimų skaičius. Anot jo, įtakos tam turi ir mažesnis iš užsienio grįžtančių lietuvių skaičius.

„Yra sumažėję peršalimo ligų, dėl to, kad šaltasis sezonas pasibaigė. Galų gale, pačios šventės buvo laikotarpis, kai žmonės apsisprendė mažiau judėti, mažiau kreiptis į medikus. Matyt ta pagrindinė banga asmenų, turėjusių kontaktą, parvykusių, buvusių rizikos grupėse, matyt jau išsityrė mobiliuosiuose punktuose“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministras teigė, ne pagrindinis rodiklis yra ne tyrimų skaičius, o procentas šimtui asmenų tenkančių asmenų. Anot A. Verygos, tai rodo, kad ligos plitimas yra sustojęs ir viskas priklauso nuo to, kaip laikomasi karantino sąlygų.

Antradienio ryto duomenimis, pacientų, kurių būklė sudėtinga ir kurie gydomi reanimacijoje, yra 14, iš kurių devyniems reikėjo dirbtinės plaučių ventiliacijos. Dar 38 pacientams taikoma deguonies terapija ne reanimacijoje.

„Statistika yra po truputį gerėjanti. <...> Reikia paminėti, kad Lietuva ir toliau gauna didelius kiekius asmens apsaugos priemonių. Medikams per paskutines dvi dienas atskraidintos 127 tonos asmens apsaugos priemonių“, – teigė ministras.

Jis taip pat kalbėjo, kad priimtas sprendimas, jog karantino metu, medikai turintys teisę skirti vaistus sisteminės raudonosios vilkligės ir ŽIV gydymui, šiuos vaistus galės išrašyti tik šių ligų gydymui. Kitais atvejais tokių vaistų išrašyti nebus galima.

„Kalbama apie <...> vaistus, kurie yra skirti ŽIV infekcijai gydyti. Tokių priemonių yra imamasi dėl to, jog žinant ažiotažą dėl šių vaistų, jie gali tiesiog dingti iš prekybos ir pacientams, kuriems jie reikalingi, dėl paminėtų ligų, tai yra ŽIV infekcijos ir sisteminės raudonosios vilkligės gydymo, šie pacientai gali susidurti su vaistų trūkumu“, – kalbėjo ministras.

Situacija Nemenčinėje kelia nerimą

Kiek anksčiau pranešta, kad epidemiologai sakė su nerimu stebintys situaciją Vilniaus rajone, Nemenčinės mieste, kur koronaviruso židinys sparčiai išplito vienoje siuvimo įmonėje.

„Didžiausias šiuo metu ne sveikatos priežiūros įstaigoje esantis COVID-19 židinys – Nemenčinės siuvimo įmonėje. Penktadienį čia nustatytas vienas, šeštadienį dar keturi atvejai, o sekmadienį jau iš viso yra trylika įmonės darbuotojų, kuriems patvirtintas koronavirusas ir tas skaičius dar didės. Labai plinta ir tai labai mus neramina“, – BNS sekmadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Be to, koronavirusą nustačius Vilniaus rajono globos ir slaugos namų „Senevita“ darbuotojui, artimiausiu metu ketinama tirti įstaigos darbuotojus ir globotinius.

Apie tai paklaustas ministras kalbėjo, kad daug detalių papasakoti negali, bet sakė, kad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ten atlieka epidemiologinį vertinimą.

„Situacija yra kelianti nerimą, nes panašu, kad užsikrėtę asmenys galėjo turi daug kontaktų, panašu, kad nemažai žmonių gali tekti izoliuotis, o situacija gali ryškėti į blogąją pusę“, – sakė ministras.

A. Veryga sakė besitikintis, kad savivaldybės rimtai sureaguos į raginimus imtis iniciatyvos dėl slaugos ir globos įstaigų tyrimų, nes be aktyvaus savivaldos dalyvavimo sudėtinga patikrinti šiose įstaigose gyvenančius asmenis.

„Jei pasitvirtins, kad Nemenčinėje yra židinys ir bus išplėstas testavimas, bus nustatyta daug kontaktų, tai ir kažkokioje lokalioje vietoje atvejų skaičius gali išaugti, bet žinosime, kad tai lokalus atvejis“, – komentavo A. Veryga.

Pildoma.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi