Lietuvoje

2020.04.14 23:59

Trisdešimt pirmoji karantino diena Lietuvoje: naujausia informacija trumpai

atnaujinta 08.42
LRT.lt, BNS, ELTA2020.04.14 23:59

Lietuvoje jau mėnesį tęsiasi Vyriausybės paskelbtas karantinas. Trečiadienį pranešta, kad šalyje užfiksuoti 1091 COVID-19 atvejai. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausias paskutinės paros naujienas, susijusias su koronavirusu mūsų šalyje.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID-19 atvejai: 1091; pasveikusių: 138; mirčių: 29.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Nuolat atnaujinami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitikrinti galite čia.

– Svarbiausias pastarosios paros naujienas iš viso pasaulio skaitykite čia.

– Trumpai apie koronavirusą COVID-19 galite skaityti čia.

Antradienį fiksuotos 5 mirtys, viso 29

Lietuvoje iki antradienio vakaro patvirtinti 29 koronavirusu sirgusių žmonių mirties atvejai, BNS patvirtino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

„Šią akimirką mes turime informaciją apie 29 mirties atvejus, jei pateikta visa informacija“, – sakė R. Lingienė.

Per antradienį buvo pranešta apie penkis naujus atvejus.

Du mirties atvejai buvo patvirtinti Vilniaus universiteto Santaros klinikose. Mirė garbaus amžiaus ukmergiškis, anksčiau gulėjęs Ukmergės ligoninės Slaugos skyriuje, taip pat – pagal amžių rizikos grupei nepriklausęs vilnietis.

Taip pat antradienį pranešta apie Kaune mirusią vyresnio amžiaus moterį iš Marijampolės. Dar du mirties atvejai fiksuoti Klaipėdos universitetinėje ligoninėje: mirė Klaipėdos gyventojas bei Tauragės apskrities gyventojas, abu priklausė rizikos grupei.

Lietuvoje nustatyti 1091 užsikrėtę asmenys

Lietuvoje trečiadienį pranešama apie 21 naują koronaviruso atvejį. Šiuo metu bendras susirgusių skaičius pasiekė 1091 ribą.

Antradienį pranešta, kad Respublikinės Panevėžio ligoninės medikai, dėl kontaktų su koronavirusu užsikrėtusiais asmenimis buvę izoliacijoje, atlikus pakartotinius tyrimus šią savaitę grįžta į darbą.

Balandžio 14 d. 7.00 val. duomenimis: per parą ištirta ėminių dėl koronaviruso: 1187, viso ištirta ėminių: 42690. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Pastebimas vietinis koronaviruso plitimas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė, epidemiologė Daiva Razmuvienė spaudos konferencijoje teigė, kad nuo kovo 10 d. Lietuvoje fiksuojamas vietinis koronaviruso plitimas.

„Nuo įvažiavusiųjų yra 27 procentai užsikrėtimo atvejų, visas kitas procentas – 73 – yra vietinio plitimo. […] Tas vietinis plitimas tarp mūsų yra tikrai gajus vien todėl, kad toliau registruojami (infekcijos – LRT.lt) židiniai. Jų šiandien turime 40, o židinys yra vietovė, kur registruojame daugiau negu du (infekcijos – LRT.lt) atvejai“, – dėstė D. Razmuvienė. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Sveikatos apsaugos ministras: situacija gerėja

Tuo metu SAM Aurelijus Veryga teigia, kad koronaviruso statistika Lietuvoje gerėja. Anot jo, mažėja šimtui gyventojų tenkančių atvejų skaičius. Tiesa, ir tyrimų atliekama mažiau.

A. Veryga antradienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo, kad paskutinių duomenimis, nuo 100 ištirtų mėginių nustatoma 0,7 proc. teigiamų COVID-19 atvejų. Anot jo, šis procentas yra nuolat mažėjantis.

„Praėjusią savaitę, kai komentavome duomenis, tai buvo apie 1,5 procento. Tai rodo, kad nuosekliai mažėja nustatomų atvejų skaičius, jeigu vertinti nuo 100 ištirtųjų. Ir pačių tyrimų atliekama gerokai mažiau“, – sakė ministras. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvos mokslininkai atnaujino prognozes

VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkų komanda paskelbė atnaujintas savo prognozes, kaip turėtų plisti naujasis koronavirusas. Naujausia mokslininkų prognozė rodo, kad ateinantį šeštadienį, balandžio 18 d., turėtų būti užfiksuoti 1112 užsikrėtusių atvejų.

Šios prognozės yra pozityvesnės, nei mokslininkai paskelbė anksčiau. Praėjusio penktadienio, balandžio 10 d., mokslininkų prognozė skelbė, jog balandžio 14-ąją turėjo būti patvirtinti 1215 atvejų, tačiau šiuo metu žinoma apie 1070 sergančių asmenų. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Ministerija nori medikams uždrausti dirbti keliose vietose

Lietuvos medikai pasipiktino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pateiktu Deklaracijos dėl medikų ir kartu su jais dirbančių darbuotojų, teikiančių paslaugas dėl COVID-19 ligos darbo saugos ir darbo organizavimo užtikrinimo, projektu.

Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) tvirtina, kad ministerijos siekis medikams leisti dirbti vienoje vietoje pažeistų darbuotojo teises ir interesus, pablogintų finansinę padėtį, o kai kurioms medicinos įstaigoms grėstų specialistų praradimų ir licencijų netekimu.

„Pabrėžiame, kad deklaracijos 9 punktas prieštarauja Lietuvos Respublikos darbo kodeksui, kitiems Lietuvos Respublikos teisės aktams bei patvirtintai teismų praktikai, todėl jis negali būti patvirtinta siūlomos redakcijos“, – rašoma išplatintoje Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) pozicijoje. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Policija ir toliau vykdys kontrolę

Beveik 4 tūkst. policijos pareigūnų, kuriems į pagalbą atskubėjo šauliai ir karo policija. Maždaug 300 patikros postų visoje Lietuvoje ir šimtai uždarytų kelių. Šventinis Velykų savaitgalis pareikalavo maksimalaus pareigūnų darbo, tačiau net ir po švenčių jie nežada ilsėtis.

Antradienį Vyriausybėje generalinis komisaras Renatas Požėla pasidalijo ilgojo savaitgalio darbo vaisiais. Viso savaitgalio metu pareigūnai patikrino arti 100 tūkst. automobilių, kurie vyko iš miestų į miestus. Nors valstybinių institucijų pareigūnai ragino tautiečius likti namuose, tačiau kas šeštas automobilio ekipažas į kitą miestą važiavo nesilaikydamas Vyriausybės nurodymų.

„Vien patikros punktuose nuo penktadienio vakaro iki pirmadienio vakaro buvo patikrinta maždaug 100 tūkst. transporto priemonių. Iš jų beveik 15 tūkst., maždaug kas šeštas automobilis neatitiko Vyriausybės nutarime nustatytų išimčių ir buvo apgręžtas ir neįleistas į konkrečią gyvenvietę ar miestą“, – skaičius vardijo R. Požėla. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Planuojama trumpinti mokslo metus

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sako, kad dėl karantino šiųmečiai mokslo metai bus trumpinami. „Du trečdalius laiko mokytojai skiria ne pačiai pamokai nuotoliniu būdu, bet pasirengimui, tai labai varginantis, sudėtingas darbas. Mokiniai, tėvai taip pat pavargę, manom, kad šiuos mokslo metus tikrai trumpinsime“, – LRT RADIJUI sako ministras.

– Jau aišku, kad egzaminai vyks birželio 22 d. Virusas, vis tik, sunkiai prognozuojamas. Ar tai yra vienintelis planas, ar vis tik yra planas B ir C, jei virusas neleis tų egzaminų organizuoti?

– Žinoma, kad niekas negali prognozuoti, kaip pandemija vystysis. Tačiau matome tendencijas, kad yra mokama tvarkytis, nebėra streso ir yra galvojama, kaip švelninti karantino sąlygas. Net jei pandemija nebūtų iki galo suvaldyta, tačiau mokant tvarkytis, saugant rizikos žmones, galvojant, kaip suderinti apsaugą žmonių, švietimo sritis yra be galo svarbi.

Visą interviu su ministru skaitykite čia.

Premjeras paskelbė, kam pirmiausia bus leista atnaujinti veiklą

Jau trečiadienį Vyriausybė turėtų priimti sprendimus, ar pritarti pirmajam švelninimo etapui. Tuo antradienį savo paskyroje „Facebook“ pasidalino premjeras Saulius Skvernelis. Anot jo, priėmus tokį sprendimą, būtų leista veikti ne maisto prekių parduotuvėm, buitinių ir remonto paslaugų teikėjams.

„Dėl žadėtų priemonių verslo atpalaidavimui. Rytoj Vyriausybė spręs, ar pritarti pirmajam švelninimo etapui. Siūloma leisti veiklą ne maisto prekių parduotuvėms, buitinių ir remonto paslaugų teikėjams, kuomet yra atskiras įėjimas iš lauko ir galimybė reguliuoti klientų srautus taip, kad vienu metu būtų aptarnaujamas vienas klientas. Žinoma, laikantis visų nustatytų saugumo reikalavimų“, – nurodė premjeras.

Jis taip pat nurodė, kad Vyriausybėje trečiadienį bus pasiūlytas ir sprendimas dėl nuomos mokesčio. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Prezidentas vetavo Turizmo įstatymo pataisas

Prezidentas Gitanas Nausėda vadovaudamasis Konstitucija grąžino Seimui pakartotinai svarstyti 2020 m. balandžio 7 d. priimtus Turizmo įstatymo ir Civilinio kodekso pakeitimus, rašoma prezidentūros pranešime.

„Verslo prisiimta rizika net ir ekstremalios situacijos metu negali būti perkeliama vien ant vartotojų pečių, taip pažeidžiant jų kaip silpnesniosios sutarties pusės interesus“, – pranešime cituojamas šalies vadovas.

Seimo ypatingos skubos tvarka priimti įstatymai nustato, kad kelionių organizatorius, nutraukęs organizuotos turistinės kelionės sutartį, grąžina visus turisto arba jo vardu sumokėtus pinigus ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo organizuotos turistinės kelionės sutarties nutraukimo dienos, o ne per 14 dienų, kaip iki šiol. Šios nuostatos galiojimas nebūtų apribotas ekstremaliąja situacija ir apimtų visus atvejus, kai sutartį nutrauktų kelionių organizatorius. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.