Lietuvoje

2020.04.14 19:31

Nakvynės namų gyventojai karantino metu jaučiasi įkalinti, bet tokios ministerijos taisyklės

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.04.14 19:31

Šalyje jau daugiau nei prieš mėnesį paskelbus karantiną, nakvynės namai plačiau atvėrė duris tiems, kurie neturi, kur prisiglausti. Jau anksčiau pranešta, kad karantino sąlygos tokiose įstaigose – griežtos, tačiau sostinės nakvynės namų gyventojas pasakojo, kad jos esą taikomos nevienodai arba netinkamai.

Portalas LRT.lt gavo Leono (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) laišką. Jame vyras pasakoja, kad pirmadienį į Vilniaus miesto nakvynės namus atvyko du greitosios medicinos pagalbos ekipažai. Vieno iš gyventojų temperatūra šoktelėjo iki 39 laipsnių, jį medikai išsivežė.

„Taip pat buvo pasakyta, kad iš nakvynės namų teritorijos niekas negali išeiti, niekas negali ir ateiti į nakvynės namus. Daugelis gyventojų čia yra dirbantys asmenys. Bet nakvynės namų darbuotojai laužo karantino sąlygas. 8 val. pasikeitė nakvynės namų budinčių darbuotojų pamaina, taip pat į darbą atėjo valytoja“, – rašoma laiške.

Vyras taip pat dėstė, kad gyventojams suteikiama galimybė išeiti į lauką nakvynės namų teritorijoje, bet esą kadangi žmonių daug, nėra užtikrinamas saugus atstumas tarp jų: „Kiekvienas liečiamės vienas prie kito, o juk pasakyta, kad turime laikytis vienas nuo kito bent dviejų metų atstumu. Esame suvaromi kaip gyvuliai tvarte“.

Judėjimą riboja ministerijos paliepimu

Vilniaus nakvynės namų direktorius Edvardas Jablonskis portalui LRT.lt pasakojo, kad greitosios medicinos pagalbos apsilankymas nakvynės namuose nėra kažkuo išskirtinis. Pasak jo, ji čia lankosi dažnai, tačiau paskelbus karantiną dėl koronaviruso, karščiuojančius gyventojus greitoji pagalba išsiveža.

„Greitosios pas mus važiuoja kiekvieną dieną. <...> Visus karščiuojančius jie išsiveža, o mes gauname atsakymą, ar yra virusas, ar nėra. <...> Po to juos atveža atgal (jei viruso nerasta – LRT.lt). Anksčiau būdavo, kad atvažiavusi greitoji apžiūri žmones ir palieka, o dabar visus vežasi“, – kalbėjo nakvynės namų vadovas.

Paklaustas apie žmonių judėjimą iš ir į nakvynės namų teritoriją, E. Jablonskis patvirtino, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsakymu jis yra apribotas. Visgi darbuotojams tokia sąlyga nėra taikoma: „Kaip gali būti darbuotojams taikoma šita sąlyga, jei jiems reikėjo šiandien į darbą suvažiuoti po švenčių? Tai jie turėjo likti už vartų?“

Kaip sakė Vilniaus nakvynės namų direktorius, gyventojų judėjimas yra nuolat ribojamas. Pavyzdžiui, norinčius apsipirkti parduotuvėje eilės tvarka išleidžia kartą per savaitę. Dirbantys nakvynės namų gyventojai yra išleidžiami į darbus.

„Mes turime nurodymus iš ministerijos, kad būtų kuo mažiau judėjimo. Maistą atvežame ir iš labdaros valgyklų ir iš „Maisto banko“, – sakė E. Jablonskis.

Kalbėdamas apie skundą dėl to, kad išėjus į kiemą gyventojams nėra užtikrinamas saugus atstumas ir t.t., nakvynės namų vadovas pabrėžė, kad gyventojai nuolat perspėjami laikytis saugaus atstumo, bet patys to nedaro – lauke stovi grupelėmis.

„Mes auklėjame, kad jie neitų vienas prie kito, bet jie išeina ir būriuojasi, kalbasi vos neapsikabinę vienas kitą. Rėk nerėkęs, ką padarysi. Po vieną nebūna, nori pasikalbėti, ne maži vaikai. Kiekvieną dieną per garsiakalbius pranešame, kaip ką daryti“, – kalbėjo Vilniaus miesto nakvynės namų direktorius.

Šiuo metu Vilniaus nakvynės namuose glaudžiasi daugiau apie 130 gyventojų. E. Jablonskis portalui LRT.lt sakė, kad personalas aprūpintas apsaugos priemonėmis – kaukėmis, pirštinėmis, dezinfekciniu skysčiu. Kaukės duodamos ir gyventojams, kuriems prireikia palikti teritoriją.

Prižiūri savivaldybė

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paklaustas apie tai, kokie reikalavimai taikomi nakvynės namams ir kaip jų yra laikomasi, sakė, kad tai yra savivaldybių rūpestis.

„Tikiuosi, kad jie laikosi visų bendrųjų reikalavimų“, – sakė ministras.

Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos vyriausioji patarėja Ilma Skuodienė portalui LRT.lt kalbėjo, kad ir pati savivaldybė rūpinasi, kad tokiose įstaigose, kaip nakvynės namai, būtų užtikrintas karantino sąlygų laikymasis.

„Darbuotojai apsirūpinę visomis priemonėmis, gyventojai nuolat informuojami apie karantino režimą, apie elgesį ir pan. Jeigu yra klausimų, su paslaugų gavėjais juos sprendžiame vietoje“, – kalbėjo I. Skuodienė.

Pasak jos, svarbu paminėti tai, kad karantino laikotarpiu paslaugų gavėjai, kitaip tariant, nakvynės namų gyventojai, yra paliekami patalpose – jiems neleidžiama, nesant svarbios priežasties, judėti už nakvynės namų ribų.

„Jie gali išeiti, jei yra tam tikros priežastys, pavyzdžiui, jei reikia eiti į darbą ir nėra galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Arba reikia pasiimti pinigų, nusipirkti maisto produktų. Dėl maisto produktų, padedame dėlioti krepšelį, jei nori nusipirkti kartu, stengiamės, kad tai vyktų vieną kartą per savaitę. Jei reikia, socialiniai darbuotojai padeda apsipirkti“, – pasakojo I. Skuodienė.

Ji taip pat sakė, kad kai kurie gyventojai, matydami, kad kiti asmenys palieka nakvynės namų teritoriją, gali nesuprasti, kodėl taip vyksta. Tačiau savivaldybės atstovė pabrėžė, kad išeiti iš teritorijos galima tik esant būtinybei, o visas svarbias paslaugas stengiamasi užtikrinti įstaigos viduje.

„Dedame visas pastangas, kad būtų kuo mažiau išėjimo į išorę“, – sakė I. Skuodienė.