Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.14 08:48

Monkevičius: manome, kad šiuos mokslo metus tikrai trumpinsime

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sako, kad dėl karantino šiųmečiai mokslo metai bus trumpinami. „Du trečdalius laiko mokytojai skiria ne pačiai pamokai nuotoliniu būdu, bet pasirengimui, tai labai varginantis, sudėtingas darbas. Mokiniai, tėvai taip pat pavargę, manom, kad šiuos mokslo metus tikrai trumpinsime“, – LRT RADIJUI sako ministras.

– Jau aišku, kad egzaminai vyks birželio 22 d. Virusas, vis tik, sunkiai prognozuojamas. Ar tai yra vienintelis planas, ar vis tik yra planas B ir C, jei virusas neleis tų egzaminų organizuoti?

– Žinoma, kad niekas negali prognozuoti, kaip pandemija vystysis. Tačiau matome tendencijas, kad yra mokama tvarkytis, nebėra streso ir yra galvojama, kaip švelninti karantino sąlygas. Net jei pandemija nebūtų iki galo suvaldyta, tačiau mokant tvarkytis, saugant rizikos žmones, galvojant, kaip suderinti apsaugą žmonių, švietimo sritis yra be galo svarbi.

Norime, kad ir mokytojai, ir abiturientai, ir visuomenė žinotų, kaip užbaigsime mokslo metus. Egzaminai ir atestato įteikimas abiturientams neturėtų skirtis nuo ankstesnių laidų. Aukštųjų mokyklų studentai galėtų mokslo metus pradėti dviem savaitėmis vėliau.

– Tačiau jei virusas toliau plistų, ar tokiu atveju yra numatomas egzaminas nuotoliniu būdu?

– Taip, galvojame apie tai, jei virusas toliau plistų. Ruošiamės tokiam dalykui. Tačiau organizuoti visą egzaminų eigą nuotoliniu būdu būtų labai keblu. Galime kalbėti apie supaprastintą variantą. Jei jau taip nutiktų, kad reiktų egzaminų nuotoliniu būdu, pažiūrėtume, kaip jie yra daromi kitose šalyse. Norime, kad mūsų abiturientai kuo mažiau skirtųsi nuo kitų šalių. Turiu omenyje galimybes studijuoti aukštosiose mokyklose.

– Abiturientai, kaip ir specialistai, dėl egzaminų yra pasidaliję į dvi grupes: reikia jų ar ne šiais metais? Jaunimo organizacija „Darbas“ balandžio 9-ąją paskelbė peticiją, kurioje reikalaujama dėl karantino sąlygų atšaukti brandos egzaminus. Kiti abiturientai tam priešinasi. Jau dabar per tris tūkstančius parašų yra surinkta. Kaip jūs visa tai vertinate?

– Tai yra normalu. Yra to nerimo, nepasitikėjimo savo galimybėmis. Nevienodos galimybės ir nuotolinio mokymosi. Yra kontrastų ir tarp mokyklų. Tačiau šitos problemos visada buvo. Tačiau noriu pabrėžti, kad dėl egzaminų tvarkos konsultavomės su ekspertais, tikrai buvo daug diskusijų ir kitokių nuomonių. Vis tik buvo prieita prie išvados, kad esamą sistemą reikia kuo mažiau trikdyti ir keisti. Kažkaip pakeisti tą nusistovėjusią sistemą per tokį trumpą laiką galimybių nėra.

Matėme, kad buvo didelė vaikų atskirtis. Ypač vaikų iš rizikos grupių šeimų. Šita investicija skirta pirmiausiai jiems. Visos šitos priemonės liks vaikams.

– Kyla daug klausimų, pavyzdžiui, dėl lietuvių kalbos įskaitos, be kurios negalima laikyti egzamino. Pedagogai ir taip abejojo dėl šios įskaitos. Ar dabartinėmis aplinkybėmis jos nereikėtų atšaukti?

– Iki gegužės 4-osios ar ir vėliau bus sudarytos sąlygos tą įskaitą išsilaikyti. Ją supaprastiname. Padeda mokytojams ir mokiniams pasiruošti ir ją išlaikyti. Didžioji dalis ją jau yra išlaikę.

– 12-okų mokytojams atlyginimas yra mokamas iki gegužės pabaigos. Tačiau mokymosi procesas nusitęs. Tas pats ir dėl darbų taisymo. Ar mokytojams bus sumokėta už užsitęsusius mokslo metus ir darbų taisymą?

– Teisingas atlyginimas yra numatytas ir mokytojai jį gaus.

– Paaiškėjo, kad daug vaikų neturi galimybės mokytis nuotoliniu būdu, nes tiesiog neturi kompiuterių. Daug institucijų ir verslų surėmė pečius. Tie kompiuteriai vaikams keliauja dar šią savaitę. Tie kompiuteriai tik šiam periodui vaikams bus skirti ar jie ir liks vaikams?

– Matėme, kad buvo didelė vaikų atskirtis. Ypač vaikų iš rizikos grupių šeimų. Šita investicija skirta pirmiausiai jiems. Visos šitos priemonės liks vaikams. Nebūtinai tik nepasiturinčių šeimų, bet ir gausių šeimų vaikams. Kompiuterius mes skiriame per mokyklas, o pačios mokyklos nuspręs, kam jų labiausiai reikia.

Pasak švietimo ministro, dėl tikslios mokslo metų pabaigos datos bus apsispręsta dar šią savaitę. „Darbo grupė pabaigs darbą ir mes, dar kartą pasvėrę visas aplinkybes, šią savaitę, artimiausiu metu, paskelbsime mokslo metų pabaigos datas“, – sako ministras.

Anksčiau planuota, kad šie mokslo metai truks iki birželio 23 dienos. Penktadienį A. Monkevičius pranešė, kad brandos egzaminai turėtų prasidėti birželio 22 dieną ir baigtis iki liepos 21-osios.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras taip pat patvirtino, kad pirmasis stojimų į aukštąsias mokyklas etapas vyks iki rugpjūčio 18-osios, antrasis turėtų baigtis rugsėjo 4-ąją, o mokslo metus aukštosioms mokykloms siūloma pradėti dar po beveik dviejų savaičių.

Anot švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, pagrindinės brandos egzaminų sesijos, vyksiančios birželio 22–liepos 21 dienomis, rezultatai bus skelbiami iki rugpjūčio 5 dienos, o brandos atestatus mokyklos galės išduoti nuo rugpjūčio 7 dienos. Brandos atestatui gauti reikia, kad būtų išlaikyti nors du egzaminai: lietuvių kalbos ir literatūros ir vieno laisvai pasirenkamo dalyko.

Lietuvoje karantinas yra paskelbtas kovo 16-ąją ir šiuo metu pratęstas iki balandžio 27 dienos. Jo metu neveikia visos kultūros, švietimo, ugdymo įstaigos, draudžiami masiniai renginiai. Mokslas vyksta nuotoliniu būdu.

Parengė Vismantas Žuklevičius

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi