Lietuvoje

2020.04.13 20:30

EK COVID-19 akivaizdoje kviečia šalis aktyviau bendradarbiauti – siūloma dalintis ir gydytojais, ir ligoniais

Lietuva idėją sveikina, bet mato tik teorinę to galimybę
Izabelė Pukėnaitė, Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.13 20:30

Europai kovojant su koronavirusu, vis daugiau žemyno ligoninių susiduria su iššūkiu rasti vietų, kur gydyti apsikrėtusius asmenis. Europos Komisija (EK) išplatino rekomendacijas, kuriomis siūloma dalį pacientų iš vienos valstybės narės, perkelti į kitą, jeigu šios ligoninėse yra laisvų vietų.

Komisija taip pat ragina šalis nares siųsti medikų komandas į tas valstybes, kur tokio pastiprinimo reikėtų. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga iniciatyvą sveikina, tačiau tokią galimybę Lietuvai vadina labiau teorine.

Žinios. Užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius pasaulyje artėja prie 2 milijonų

Vienas sraigtasparnis dar kovo pabaigoje leidosi Manheime, Vokietijoje. Juo atskraidinti pacientai iš ligoninės Prancūzijoje, Elzaso regione, kur pritrūko laisvų lovų. Tuo metu tai buvo vienos valstybės kitai parodytas solidarumo gestas, o dabar kitas Europos Sąjungos šalis daryti tą patį ragina ir Europos Komisija.

„Šios koronaviruso epidemijos metu mes matome, kad valstybės narės ne vienodai turi pajėgumų dorotis su tokio masto pandemija, kuo toliau, tuo labiau reikia pagalbos vieni kitiems. Parodyti tą Europos solidarumą, kaip šiandien tai daro Prancūzija ar Vokietija Italijos atžvilgiu“, – teigia Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.

Didesnio sergančiųjų COVID-19 judėjimo tarp šalių kol kas nematyti. Susirgusieji dažniau perkeliami savo valstybių viduje iš regiono, kuriame situacija sudėtinga, į kitą, kur padėtis geresnė. Štai Prancūzijoje, tai daroma greitaisiais traukiniais. Lietuvoje šiuo metu laisvų vietų ligoninėse visiems pacientams pakanka. Galimybę ligonius vežti į kitas šalis arba priimti užsienio šalių pacientus gydytis Lietuvoje sveikatos apsaugos ministras A. Veryga vertina tik kaip teorinę.

„Tam tikromis aplinkybėmis matyt svarstytinas dalykas, kol kas jis yra labiau teorinis, nes supraskime, iš kažkur labai toli gabenti pacientus sudėtinga būtų, tai nebent apie kažkokias kaimynines valstybes kalbėti, kur mes tikrai galėtume solidariai elgtis“, – teigia ministras.

Buvęs Europos Komisijos komisaras, atsakingas už sveikatą, Vytenis Povilas Andriukaitis sako, kad Europos solidarumas jau buvo išbandytas anksčiau, kai pasaulyje plito Zikos ir Ebolos virusai. Senasis žemynas iš tada padarytų klaidų esą pasimokė ir į koronaviruso krizę reaguoja geriau. Vis dėlto, Visuomenės informavimo grupės vadovas, Giedrius Surplys, anksčiau sakė, kad Europoje, bandant įsigyti saugos, medicinos priemonių, tarp valstybių vyksta karas. Pasak V. P. Andriukaičio, Europos Sąjungos narės galėtų būti solidaresnės, jei būtų peržvelgta Lisabonos sutartis.

„Lisabonos sutartis yra silpna, ji neužtikrina galimybės, kad Europos Komisija galėtų turėti savo nuosavus išteklius sukaupusi, ar kalbant apie pasaugos priemones, bendruosius pirkimus, ar į sandėlius sudėtas medžiagas, kurias reikia skubiai pateikti šalims narėms, taip yra todėl, kad Lisabonos sutartis neleidžia šito“, – sako V. P. Andriukaitis.

Sunkių ligonių, perkeltų į kitą šalį, gydymą iš dalies finansuotų pati Europos Sąjunga. Jiems nebūtų taikomas draudimas kirsti uždarytas sienas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.