Lietuvoje

2020.04.13 18:21

Draudimas karantino metu gimdyme dalyvauti partneriams papiktino – gimdyvės kalba apie pažeistas teises

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.13 18:21

Gimdančiųjų teisėms atstovaujančios nevyriausybinės organizacijos reikalauja atšaukti draudimą per karantiną gimdyme dalyvauti partneriams. Anot jų, draudimas pažeidžia ir gimdyvių, ir gimdyme negalinčių būti tėvų teises. Medikai sako, kad tokie sprendimai priimti dėl jų, kitų pacienčių bei naujagimių saugumo. Su artimaisiais, atvykus gimdyti, jie ragina bendrauti nuotoliniu būdu.

Į Kauno klinikų moterų konsultaciją ateinančių nėščiųjų netrūksta. Tačiau jos sako, kad paskelbus karantiną patekti pas gydytoją sudėtingiau. Medikai sako, kad tyrimai, kurių negalima atidėti, atliekami, tačiau pripažįsta, kad vizitai trumpinami, su besilaukiančiomis pacientėmis daugiau bendraujama nuotoliniu būdu.

Žinios. Užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius pasaulyje artėja prie 2 milijonų

„Į gydymo įstaigą negali patekti tos, kurios turi simptomų: karščiuoja, sloguoja, skauda gerklę. Mes matome kad norėdamos konsultacijos ne visada pasisako, tad jei konsultacija reikalinga, mes turime žinoti. Tada galėtume pasirengti ir organizuoti kitokią apžiūrą“, – pasakoja Kauno klinikų Vaisiaus medicinos centro vadovė Eglė Machtejevienė.

Bene daugiausia nerimo sukėlė draudimas artimiesiems dalyvauti gimdyme.

„Stengiuosi negalvoti, kaip bus, taip bus. Turiu keletą pažįstamų, kurios pagimdė vienos, man su mama pakalbėjus norėtųsi turėti visas galimybes ir kad netekų gimdyti vienai, bet ką padarysi“, – tikina vilnietė Viktorija Kordiukova.

Gimdyvių teisėmis besirūpinančios organizacijos reikalauja draudimą dalyvauti gimdyme atšaukti.

„Žmogaus teisės nenustoja galioti net ir pandemijų ar karo metu. Šiuo atveju yra pažeidžiamos moters teisės, gauti jai psichologiškai saugią aplinką. Yra ir partnerio teisė dalyvauti savo vaiko gimime“, – teigia platformos „Nėštumo kalendorius“ vadovė Nida Vildžiūnaitė.

Medikai sako, kad gimdyme dalyvaujantys artimieji – per didelė rizika personalui ir kitoms pacientėms. Tačiau siūloma gimdyme dalyvauti internetu.

„Labai dažnai esame kaltinami, vadinami kalėjimo darbuotojais ir visaip kitaip. Ačiū šeimoms, kurios supranta sudėtingumą situacijos ir naudojasi visomis telekomunikacijų gamininėmis. Praėjusią dieną užeinu į palatą, o ten moteris net neturi kada bendrauti su medikais, nes ji bendrauja su šeima, viskas vyksta telefoninių telekomunikacijų pagalba“, – pasakoja Kauno klinikų gimdymo skyriaus vedėjas Mindaugas Kliučinskas.

Anot medikų, koronaviruso infekcija gali lemti priešlaikinį gimdymą ar sulėtėjusį vaisiaus augimą. Specialistai sako, kad paskutines nėštumo savaites moterys turėtų laikytis Itin griežtos saviizoliacijos, kad liga nesutaptų su gimdymo laiku.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.