Lietuvoje

2020.04.12 22:01

Ar pandemija padės valdantiesiems laimėti Seimo rinkimus?

Kristina Jackūnaitė, Reda Gilytė, Žygintas Abromaitis, Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.12 22:01

Dėl vietų Seime būsimuosiuose rinkimuose besikaunantys politikai pripažįsta, kad koronavirusas smarkiai keičia kampaniją. Politologai sako, kad padėtis palankesnė dėmesio centre atsidūrusiems valdantiesiems „valstiečiams“. Opozicijos atstovai teigia, kad tai – trumpalaikė šlovė, o galimybės ilgalaikėje perspektyvoje išsilygins.

Liko vos pusmetis iki Seimo rinkimų. Gatvės ir aikštės tuščios, politikai negali sukviesti žmonių į sales ar ateiti į namus paspausti rinkėjui rankos. Bet nepaisant to, rinkimai vyks kaip planuota – spalio 11. Tai paskelbta prezidento šią savaitę pasirašytame dekrete.

„Manau, kad yra visos prielaidos tikėtis, kad rinkimų procesas bus normalus, kad mes rinkimų datos neturėsime nukelti, kad bus griežtai laikomasi mūsų konstitucijos, – kalbėjo prezidentas Gitanas Nausėda. – Dabar susitelkime į kovą su koronavirusu, o tuomet jau grįšime prie normalios rinkimų dienotvarkės.“

Bet populiariausių pagal gyventojų apklausas partijų lyderiai pripažįsta, kad Seimo rinkimų darbotvarkė nebus normali, ar bent jau tokia kaip planuota.

Koronavirusas jaukia rinkiminę kampaniją: politologų teigimu, dabartinė situacija palankesnė valdantiesiems

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, prieš pandemiją skelbęs pasitrauksiąs iš visų postų Seime, kad galėtų važinėti po Lietuvą, tikisi, kad rinkėjams įspūdį padarys tiesiog valdančiųjų kova su koronavirusu ir jo sukelta krize.

„Politikų vertinimas keičiasi labai stipriai ir mes turim situaciją su sveikatos ministru, kada tai buvo vienas nemėgstamiausių politikų Lietuvoje, dabar tai vienas mėgstamiausių politikų Lietuvoje, – teigia jis. – Jau dabar ne kažkokia propaganda formuoja įvaizdį politiko, o konkretus jo darbas. Žmonės pradeda suprasti, kad tai puikus ministras, kuris sugeba valdyti situaciją.“

Pagal paskutines apklausas į viršų šovė ne tik sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, bet ir premjero reitingai, kurio kreipimąsi į senjorus rūpinantis jų sveikata praėjusią savaitę lydėjo „valstiečių“ bukletas, pavadintas „Mūsų darbai senjorams“.

Politologė Ainė Ramonaitė pritaria, kad kalbant apie artėjančius Seimo rinkimus, dabartinė padėtis valdantiesiems palankesnė.

„Dabar panašu, kad kol kas valdantiesiems kaip tik išeina į gera, kadangi labai aiškiai matoma ta jų veikla, – teigia VU TSPMI profesorė. – Jei anksčiau žmonės galvodavo, kam čia ta valdžia išvis reikalinga, ką jinai čia veikia, tai dabar štai mato, kad tą ir tą daro – visą laiką posėdžiauja, dirba.

Labai daug ir eterio užima, tai kol kas valdančiai partijai tas išeina į naudą. Toks nuolatinis politiko darbas visą laiką save rodyti, demonstruoti, o ypač opozicijai dabar sudėtinga įsiterpti, kadangi televizijoje ir visur visą laiką matomi valdžios atstovai, o opozicija, ką ji gali šiuo atveju parodyti?“

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas sako, natūralu, jog žmonėms baiminantis dėl savo sveikatos ir gyvybės, prožektorių šviesoje atsidūrė sveikatos apsaugos ministras ir premjeras. Tačiau jo teigimu, valdančiųjų ir opozicijos šansai netruks išsilyginti.

„Todėl kažkokio išskirtinio pranašumo valdantiesiems šioje Seimo rinkimų tiesiojoje ilgalaikėje perspektyvoje aš tikrai nematau ir manau, kad iki rudens normalizuosis tiek premjero, vyriausybės ar pono Verygos vertinimai, kurie yra šoktelėję į viršų todėl, kad žmonės su baime ir su viltimi ieško gelbėtojo, kuris pasiūlytų jiems sprendimą. Tačiau tų sprendimų kritikai taip pat ateis laikas“, – įsitikinęs G. Paluckas.

Kitos opozicinės partijos, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, lyderis sako, kad teko staiga atšaukti ne tik planuotus susitikimus su gyventojais, jau numatytą rinkimų kampaniją, bet ir perrašyti programą, kuri jau buvo parengta spausdinti. Konservatoriai tikisi, kad būtent naujai rengiama rinkimų programa pasieks rinkėjų širdis.

„Mes grįžtam prie savo programos rengimo grupės ir diskutuojam apie tai, kokia yra ta nauja realybė, – tvirtina TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis. – Ir aš žinau, kad dabar tai atrodo šiek tiek kaip būrimas iš kavos tirščių truputėlį dėl to, kad nėra iki galo aišku, kaip mes iš tos krizės išeisime. Bet uždavinys ir naujai programai yra, kad pasvarstykime apie tai, kaip Lietuva turėtų iš krizės išeiti stipresnė.“

Politologė A. Ramonaitė sako, kad krizė gali pakeisti ir rinkėjų balsavimo įpročius.

„Žmonių motyvai, kaip jie balsuoja, irgi gali šiek tiek keistis, nes mūsų žmonių dažnai siekis yra nubausti valdžią arba balsuoti už kokią nors naujieną, kažką įdomesnio, šviežesnio. Tai dabar gali tie dalykai keistis, – teigia politologė. – Žmonės supranta, kad ta valdžia, kokia ji yra – ar labai gera, ar labai bloga – nuo to labai priklauso kritinėje situacijoje visas gyvenimas ir čia eksperimentuoti su kažkokiomis protesto partijomis gali būti pavojinga.“

Ir politologai, ir politikai sutaria, kad visa Seimo rinkimų kampanija suksis apie pagrindinį klausimą – ar ir kaip valdantieji suvaldė šią krizinę situaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.