Lietuvoje

2020.04.12 16:03

Mokslininkai patikrino respiratorius: kokybė prastesnė nei iki pandemijos

Kristina Karlonė, Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba2020.04.12 16:03

Kauno technologijos universito mokslininkai po atliktų tyrimų laboratorijoje kritikuoja į Lietuvą keliaujančius Kinijoje pagamintus respiratorius. Anot specialistų rėmėjų, įstaigų ar valstybės perkamų dabar gamintų respiratorių kokybė prastesnės nei pagamintų dar iki pandemijos.

Medžiagų pralaidumą smulkioms viruso dalelėms tiriantys mokslininkai sako, kad respiratorių formos neleidžia gerai priglusti prie veido. Po atliktų tyrimų mokslininkai kelia versiją, kad kokybiškus resportatorius po tinkamos sterilizacijos būtų galima dėvėti ir antrą kartą. O namuose siūtas veido kaukes siūlo kaitinti orkaitėje.

Geras kaukės prispaudimo požymis, kad joje turi būti lankelis nosies tvirtinimui.

Žinios. Pareigūnai praėjusią parą į miestus ir miestelius neįleido 10 tūkstančių automobilių

Kauno technologijos universito oro užterštumo tyrimo laboratorijoje ant manekeno testuotas respiratorius. Purškiant natrio cloridą buvo tikrinamas respiratoriaus efektyvumas. N95 žymima apsauga turėtų sulaikyti 95 proc. ore esančių dalelių. Oras buvo traukiamas iš dviejų pusių.

Laboratorijos aparatūra paskutines savaites burzgė nesustodama. Mokslininkų išvadų, ar nupirkti respiratoriai tinkamai apsaugo nuo koronaviruso, prašė medicinos įstaigos, savivaldybės, privačios įmonės.

Dabar rėmėjų ar įstaigų perkamus ir tyrimams atsiunčiamus respiratorius tiriantys mokslininkai sako, kad kokybė prastesnė, nei tų, kurie buvo pagaminti iki pandemijos, nors ženklinimas gali ir nesiskirti. Esą dabartinių forma ir tvirtinimas už ausų, o ne raišteliais per galvą, neleidžia gerai priglusti.

„Medžiagos silpnos, nusiuvimai greiti, terminiai, juostelės netamprios, kitoje kaukėje, kurią mes gavome, trūko, nors turėjo būti, bet dėl broko buvo neįdėtas nosies laikiklis“, – sakė KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius Dainius Martuzevičius.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino, kad respiratorių paklausa tokia didelė, jog testavimui nėra laiko. Esą kol būtų atliekami tyrimai, respiratorių nebeliktų.

„Turime elgtis rizikingiau nei standartinėmis sąlygomis, pirkti, tada testuoti. Su viena partija taip ir atsitiko ir gamintojas sutiko pakeisti. Aišku, dauguma tų priemonių ir nėra labai aukšto standarto”, – sakė A. Veryga.

Laboratorijoje mokslininkai aiškinosi, ar sterilizuotus respiratorius galima naudoti antrą kartą. Juos bandyta kaitinti 60 laipsnių temperatūroje, sterilizuoti naudojant ultravioletinius spindulius, etileno oksido garus.

„Tiriame, ar nepasikeitė filtracinės savybės, tai galime pasakyti, kad ne. Šiek tiek pablogėjimo yra, bet tokia kaukė sterilizuota prieš pandeminė yra geriau, nei šita naujoji dabartiniu metu gauta kaukė“, – sakė D. Martuzevičius.

Anot mokslininkų, geriausiai apsaugo FFP3 ar N99 žymimi respiratoriai. Jie sulaiko 99 proc. ore esančių dalelių.

Įprastos medicininės kaukės ar dabar siuvamos trikotažinės gali sulaikyti apie 10 proc. Dezinfekuojant namie siūtas kaukes reikėtų skalbti 60 laipsnių temperatūroje ar toje pačioje temperatūroje palaikyti pusvalandį orkaitėje.