Lietuvoje

2020.04.11 20:57

Arkivyskupas Grušas kreipėsi į tikinčiuosius: grėsmingi pavojai išryškina tai, kas gyvenime yra svarbiausia

LRT.lt2020.04.11 20:57

Vilniaus arkivyskupas metropolitas sako, kad šių metų Velyknakčio liturgija – tikriausiai beprecedentė per visą krikščionybės laikotarpį. Taip Gintaras Grušas sakė dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos tuščioje sostinės arkikatedroje, kur įprastai Velykų išvakarėse susirinkdavo šimtai tikinčiųjų.

„Susirinkome čia. Tačiau iš tiesų ‒ juk susirinkome. Nors ir prie ekranų. Nors ir be žvakių ir laužo. Tikėjimo jėga galingesnė už pandemiją, bendrystės dvasia ‒ tvirtesnė už mūrus. Neįprastos gyvenimo sąlygos paskutinėmis Gavėnios savaitėmis daro šias Velykas neįprastas. Ir Bažnyčios liturgija – švenčiama be šventovėje susirinkusių tikinčiųjų – tokia neįprasta ir, ko gero, beprecedentė per visą krikščionybės laikotarpį“, – taip į tikinčiuosius prie televizorių ekranų ir radijo imtuvų kreipėsi Vilniaus arkivyskupas metropolitas G. Grušas.

Anot jo, ši Gavėnia leido stipriau išgyventi žmogiškąjį trapumą ir geriau suprasti, kaip labai mums reikalinga Dievo pagalba, o kritinės situacijos padeda atsijoti esminius dalykus nuo antraeilių.

„Grėsmingi pavojai, panašiai kaip ir mirties akivaizda, išryškina tai, kas žmogaus gyvenime yra svarbiausia. Netekę daugybės, atrodytų, savaime suprantamų galimybių, ko gero, ne vienas pamatėme, ką iš tiesų vertiname, kam skiriame daugiausia laiko ir jėgų, ko viliamės ar ko bijome. Turime progą patirti, kaip jaučiasi žmonės, nuolat gyvenantys ekonominio netikrumo, baimės, skurdo, izoliacijos, atskirties situacijose. Apie juos girdėdavome per žinias, bet galbūt retai susimąstydavome. O dabar daug šių dalykų išgyvename patys“, – atkreipė dėmesį arkivyskupas.

Sakydamas pamokslą arkivyskupas pabrėžė, kad visa Velykų savaitė – nuostabi proga melsti Dievo gailestingumo patirties ne tik sau, ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui: „Velykų laikotarpis baigiamas Sekminių – Šventosios Dvasios atsiuntimo – švente. Dvasios, kuri uždega mūsų širdis tikėjimo drąsa ir skatina skelbti Gerąją Naujieną visam pasauliui.“

G. Grušas atkreipė dėmesį, kad šiomis dienomis daugeliui Geroji Naujiena gali skambėti akiplėšiškai.

„Jie gali klausti: kur gi tas gelbstintis Dievas, jeigu tūkstančiai žmonių miršta? Kur gi šiandien ta Jėzaus pergalė prieš mirtį? Kančios akivaizdoje šie ir kiti egzistenciniai klausimai yra žmogiški ir teisėti. Tačiau Jėzaus prisikėlimas nepanaikino mirties fakto. Žmonės miršta, ir miršta ne vien nuo ligų. Vis dėlto mes, krikščionys, tikime, kad paskutinį žodį taria ne mirtis. Po mirties, kuri anksčiau ar vėliau kiekvieną iš mūsų neišvengiamai ištiks, Jėzaus atnešta pergalė mums laiduoja amžinąjį gyvenimą“, – į tikinčiuosius kreipėsi arkivyskupas.

Įprastai apeigos prasidėdavo Vilniaus Katedros aikštėje, kur būdavo įžiebiamas laužas. Vėliau jos keldavosi į arkikatedrą baziliką.

Visą arkivyskupo kalbą galite rasti čia.

Šiemet Velykas sutiksime kitaip

Krikščioniškas pasaulis rengiasi švęsti svarbiausią metų šventę – šv. Velykas, tačiau šiemet jos bus kitokios negu įprastai. Lietuvoje, kaip ir daugelyje šalių, kovojančių su COVID-19 pandemija, paskelbus karantiną sustabdytos viešos pamaldos, žmonės prašomi saviizoliuotis – likti namuose ir apriboti fizinius kontaktus.

Lietuvos vyskupų konferencija informavo, kaip karantino sąlygomis bus švenčiamos Velykos. Velykinės Mišios šiemet bus aukojamos žmonėms nedalyvaujant, tikintieji kviečiami stebėti jų transliacijas per televiziją, internetu. Velykų rytą, 8 val. visoje šalyje skambės bažnyčių varpai.

Velykinė LRT programa

Sekmadienis, balandžio 12 d.

LRT TELEVIZIJA

11.55 val. Velykų šv. Mišios ir popiežiaus kreipimasis „Urbi et Orbi“. Tiesioginė transliacija iš Vatikano.

LRT RADIJAS

15.05 val. Monikos Linkytės koncertas su styginių kvintetu.

18.10 val. WDR simfoninio orkestro koncertas „Symphonic Pop“. 2018 m.

LRT KLASIKA

12.10 val. Klasikos koncertų sale. Oklando filharmonijos orkestro koncertas Oklande. Solistai: Anna Leese (sopranas), Sally-Anne Russell (mecosopranas), Henry Choo (tenoras) ir James Ioelu (bosas-baritonas). Dalyvauja choras „Voices New Zealand“. Diriguoja Sofi Jeannin. Programoje ištraukos iš Johanno Sebastiano Bacho „Pasijos pagal Matą“ ir „Pasijos pagal Joną“ bei Georgo Friedricho Händelio oratorijos „Mesijas“.

19.06 val. Klasikos koncertų salė. BBC Velso nacionalinio choro ir orkestro koncertas Kardife. Solistai Anna Dennis (sopranas), William Towers (kontratenoras), Nick Pritchard (tenoras) ir William Dazeley (baritonas). Diriguoja Jonathon Heyward ir Steven Devine. Programoje Nikolajaus Rimskio-Korsakovo uvertiūra „Šviesi šventė“, Percy'o Graingerio „Linksmieji varpai“, Ralpho Vaughano Williamso „Penkios mistinės dainos“ ir Johanno Sebastiano Bacho „Velykų oratorija“.

Pirmadienis, balandžio 13 d.

LRT RADIJAS

17.05 val. grupės „Coldplay“ koncertinio pasirodymo „Coldplay LIVE at BBC Maida Vale studios“ įrašas. 2019 m.

LRT KLASIKA

21.30–6.00 val. Max Richter kūrinys „Sleep“. Premjerinis atlikimas Londono „Wellcome Collection“ muziejuje. 2015 m.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.