Lietuvoje

2020.04.12 00:00

Dvidešimt aštuntoji karantino diena Lietuvoje: naujausia informacija trumpai

LRT.lt, BNS, ELTA2020.04.12 00:00

Lietuvoje toliau tęsiasi Vyriausybės paskelbtas karantinas dėl koronaviruso COVID-19 grėsmės. Šeštadienį šalyje identifikuoti 1026 koronavirusu COVID–19 užsikrėtę asmenys, taip pat pranešta apie 23-ąją mirtį. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausias paskutinės paros naujienas, susijusias su koronavirusu Lietuvoje.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 1026; pasveikusių: 54; mirčių: 23.

– Karantinas šalyje pratęstas iki balandžio 27 d. imtinai. Daugiau apie tai skaitykite čia.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Nuolat atnaujinami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitikrinti galite čia.

– Svarbiausias pastarosios paros naujienas iš viso pasaulio skaitykite čia.

Užsikrėtusių skaičius perkopė tūkstantį

Šeštadienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius Lietuvoje yra 1026, naujų atvejų, paskutinių tyrimų duomenimis, nustatyta 27. Per penktadienį dėl koronaviruso buvo ištirta 2421 ėminys, o iš viso iki šiol ištirti 37 472 ėminiai.

Šeštadienį informuota ir apie 23-ąją mirtį. Rizikos grupei priklausiusi moteris mirė Kauno klinikinėje ligoninėje, tačiau, epidemiologų teigimu, gyveno Šakių rajone.

„Pirminiais duomenimis, asmuo mirė Kauno klinikinėje ligoninėje, jos gyvenama vieta yra registruota Tauragėje, tačiau iš tiesų gyveno Šakių rajone.

(...) Buvo pranešta, kad asmuo gydomas su lūžiu, buvo hospitalizuota Šakių ligoninėje, vėliau pervežta į Kauno klinikinę ligoninę“, – BNS šeštadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Ginreta Megelinskienė.

Koronavirusas Šakių ligoninės pacientei buvo nustatytas dar pirmadienį, ligonė iš karto pervežta gydyti į Kauno klinikinę ligoninę.

Pagal mirčių statistiką Lietuva beveik susilygino Estija, kur mirė 24 žmonės, Latvijoje kol kas registruoti 3 mirties atvejai.

Oficialiais duomenimis, šiuo metu nuo koronaviruso Lietuvoje yra pasveikę 54 asmenys. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvą pasiekė daugiau nei 27 tonos apsaugos priemonių

Šeštadienio rytą Kauno oro uoste nusileido lėktuvas, atgabenęs daugiau nei 27 tonas asmens
apsaugos priemonių šalies medikams, kovojantiems su koronaviruso infekcija, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Krovinyje – respiratoriai FFP2, apsauginiai akiniai, vienkartinė medicininė apranga, chirurginės kaukės, apsauginiai skafandrai ir batų apsaugos.

Gautos apsaugos priemonės skirtos Santaros klinikų, Kauno klinikinės ligoninės, Klaipėdos universitetinės ligoninės, Respublikinės Panevėžio ligoninės ir Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams, 5 didžiųjų miestų greitosios medicinos pagalbos stočių medikams, taip pat medikams, dirbantiems savivaldybių įsteigtuose mobiliuosiuose punktuose.

Apsaugos priemonės Lietuvą pasiekė padedant Susisiekimo ministerijai, o į ligonines juos išvežioja valstybės įmonė „Lietuvos paštas“.

Taip pat pranešta, kad prieš šventes į šalies savivaldybes iškeliavo asmens apsaugos priemonės medikams, kovojantiems su koronaviruso infekcija (COVID-19).

Iš viso paskirstyta 1,2 mln. kaukių, 3,6 mln. vienkartinių pirštinių, taip pat savivaldybių karščiavimo klinikoms skirta beveik 24 tūkst. vienkartinių chalatų ir beveik 20 tūkst. vienkartinių akinių, sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime.

Kaip informuoja SAM, kiekvieną savaitę ministerija gauna patikslintus gydymo įstaigų ir savivaldybių poreikius asmens apsaugos priemonėms ir, skirstydama gautas siuntas, atsižvelgia į jų įvardintą asmens apsaugos priemonių trūkumą. Plačiau skaitykite čia.

Šventinį savaitgalį įvažiavimai į šalies miestus uždaryti, juos prižiūri pareigūnai

Nuo penktadienio 20 val. įsigaliojus draudimui gyventojams vykti į kitus miestus nei jų gyvenamoji vieta, šeštadienį visos šalies keliuose budėjo pareigūnai. Pasak Policijos departamento atstovo spaudai Ramūno Matonio, patikros prie įvažiavimų į miestus įrengtuose 300 postų šeštadienį vyko sklandžiai.

Patikrinti tūkstančiai automobilių, šimtams teko sukti atgal. Policijos generalinio komisaro Renato Požėlos teigimu, iki 6 val. buvo patikrinta apie 7 tūkst. transporto priemonių, vykstančių į Vilnių, deja, tačiau maždaug 200 jų vairuotojų į šalies sostinę patekti nepavyko.

„Natūralu, sostinė yra traukos objektas ir labiausiai žmonės renkasi šį miestą“, – sakė R. Požėla. Pasak jo, daugiausia apsuktų transporto priemonių buvo dėl to, kad vairuotojai negalėjo įrodyti, dėl kokių priežasčių vyksta į vieną ar kitą savivaldybę. Plačiau apie tai skaitykite čia.

LRT.lt primena, kad atvykti į miestus ir miestelius ten negyvenantiems žmonėms galima dėl artimųjų giminaičių mirties, darbų, ar siekiant suteikti būtinąją medicinos pagalbą. Vykti į kitą, nei gyvenama, savivaldybę gali tie, kurie jame turi nuosavo nekilnojamojo turto. Judėjimo galiojimai tęsis iki pirmadienio 20 val.

Numatyta, kad šventinį savaitgalį budės per 3 tūkst. pareigūnų, jiems talkins kariai, šauliai, viešosios tvarkos pareigūnai.

Policija skyrė 122 nuobaudas už karantino pažeidimus, taip pat – ir dėl nedėvimų kaukių

Per pastarąją parą policijos pareigūnai sulaukė apie 300 pranešimų apie galimus karantino pažeidimus, išrašė 122 administracinės teisės pažeidimo protokolus, skirtos ir pirmosios nuobaudos dėl veido apsaugos kaukių nedėvėjimo viešose vietose.

„Iš esmės – tai būriavimasis viešose vietose, saviizoliacijos pažeidimai, taip pat skirta nuobaudų ir už kaukių nedėvėjimą“, – BNS šeštadienį sakė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, asmenims už karantino sąlygų pažeidimus gresia bauda nuo 500 iki 1 tūkst. eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 1,5 tūkst. iki 6 tūkst. eurų. Pirmą kartą skiriama pusė minimalios baudos.

LRT.lt primena, kad penktadienį įsigaliojo Vyriausybės patvirtintas reikalavimas Lietuvoje viešose vietose dėvėti veido apsaugos priemones.

Pagal Ministrų kabineto priimtą karantino sąlygų pakeitimą, viešosiose vietose reikia „dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones)“. Kaukes reikia dėvėti visur, kur galima sutikti kitų žmonių. Anksčiau šias priemones dėvėti buvo tik rekomenduojama.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Dėl didelio srauto uždarytas sakurų parkas Vilniuje

Nors šiemet dėl karantino Vilniaus centre pavasarį žydinčias sakuras buvo siūloma stebėti gyvos transliacijos metu internetu, atsirado daug norinčių žiedus pamatyti gyvai. Dėl šios priežasties šeštadienį sakurų parkas buvo uždarytas ir patekimas į jį – draudžiamas.

Kaip tikino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas A. Bužinskas, gyventojų ir transporto srautai mieste stebimi kasdien, o tai leido išvengti skubotų sprendimų dėl parkų uždarymo.

Vis dėlto, anot jo, su sakurų parku – kita situacija. Pamačius, kad žmonių srauto nebus įmanoma suvaldyti, buvo priimtas sprendimas fiziškai riboti patekimą į šį parką.

„Žmonių srautas šioje vietoje yra toks didelis, kad nei garsinis dronas, nei vietoje budintys pareigūnai tų žmonių neišprašys iš ten. Reikia suprasti, kad nėra bėdos, kad dviese su savo vaikučiu ateinate pasiselfinti. Bėda yra tame, kad tokių kaip Jūs toje pačioje vietoje yra šimtai ar tūkstančiai“, – rašė jis.

Sprendimas: sveikatos priežiūros specialistai dėl koronaviruso turėtų būti tiriami kartą per 7 dienas

Sveikatos priežiūros specialistai profilaktiškai dėl koronaviruso turėtų būti tikrinami kartą per septynias dienas, šeštadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

„Pirmiausia testuojami turėtų būti medikai, dirbantys slaugos, palaikomojo gydymo įstaigose, taip pat reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių bei greitosios medicinos pagalbos darbuotojai“, – rašoma ministerijos pranešime.

Kaip teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, profilaktiškai atliekamas sveikatos priežiūros specialistų testavimas leis garantuoti ir medicinos personalo darbuotojų, ir pacientų saugumą.

Anot ministerijos, sprendimas profilaktiškai testuoti visus sveikatos priežiūros specialistus priimtas kovo 23 dieną.Tuomet teigta, kad pačios gydymo įstaigos, įvertinusios savo specifiką ir galimas rizikas, turės apsispręsti, kokiu dažnumu sveikatos priežiūros specialistus tikrinti profilaktiškai.

Kaip praneša SAM, laboratorijos yra pasiruošusios testuoti medikus ir didesnis kiekis ėminių laboratorijų veiklos nesutrikdys. Nustatyta, kad testuojant sveikatos priežiūros specialistus turės būti laikomasi prioriteto tvarkos – kita prioriteto grupė galės būti tiriama tik tada, kai bus ištirti visi prieš tai nurodytos prioriteto grupės ėminiai.

Pasak ministerijos, savivaldybėms deleguojama užduotis užtikrinti sklandų jų teritorijose esančių gydymo įstaigų medikų testavimą – kad sveikatos priežiūros specialistai būtų tikrinami nustatytų prioritetų eiliškumu, suderinus su laboratorijų pajėgumais.

Koronavirusu Lietuvoje serga apie pusantro šimto medikų, daugiau nei 1,2 tūkst. – izoliacijoje. Plačiau skaitykite čia.

Kauno klinikos turi savo patikros punktą: dėl koronaviruso ištirti 677 darbuotojai

Kauno klinikos savo darbuotojus dėl koronaviruso tiria ir vadinamuoju drive-in principu – iš viso ištirta 677 darbuotojų, visų atsakymai neigiami, šeštadienį pranešė klinikos.

„Kauno klinikose jau keletą savaičių veikia ligoninės darbuotojams skirtas patikros dėl COVID-19 drive-in punktas. Darbuotojai į patikros punktą gali atvažiuoti savo automobiliu iš anksto numatytu laiku, siekiant maksimaliai apsaugoti darbuotojus nuo infekcijos plitimo“, – rašoma įstaigos pranešime.

Punkte Kauno klinikų sveikatos priežiūros specialistai tiriami pagal rizikos lygį, atsakymas jiems pateikiamas per 24 valandas atlikus tyrimą. Per dieną ištiriama iki 80 darbuotojų.

Anot klinikų pranešimo, pirmiausiai tiriami Kauno klinikų medikai, kuriems pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija – karščiavimas ir bent vienas ūmios kvėpavimo takų infekcijos požymių: kosulys, apsunkintas kvėpavimas. Taip pat tiriami kontaktą su galimu COVID-19 infekuotu pacientu turėję ir iš saviizoliacijos į darbus grįžtantys Kauno klinikų darbuotojai.

Tyrimų atlikimo dažnumas ir apimtis priklauso nuo Kauno klinikų Laboratorinės medicinos klinikoje atliekamų tyrimų skaičiaus ir galimybių. Plačiau skaitykite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.