Lietuvoje

2013.02.08 07:17

Lietuvos ir Lenkijos ministrai: santykiai turi normalizuotis

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Varšuvoje po susitikimo su Lenkijos užsienio reikalų ministru Radosławu Sikorskiu sako, kad šalių santykiai turi normalizuotis.  

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Varšuvoje po susitikimo su Lenkijos užsienio reikalų ministru Radosławu Sikorskiu sako, kad šalių santykiai turi normalizuotis.

Dviejų šalių ministrų susitikimas surengtas po kelerių metų pertraukos. Kaimyniškus santykius temdo tautinių mažumų klausimas. Lenkijos užsienio reikalų ministras pareiškė tikįs, kad Lietuvos lenkų problemos bus išspręstos, praneša LRT televizijos naujienų tarnyba.

„ Vyriausybė yra sukūrusi darbo grupę, kuriai vadovauja kultūros viceministras, kuris yra lenkų rinkimų akcijos atstovas. Čia dirba aukšto lygio pareigūnai iš Teisingumo, Švietimo ir Užsienio reikalų ministerijų. Jie turi labai konkrečią užduotį: artimiausiu metu pateikti įstatymų pakeitimus , kad galėtumėme europietiškai, pagarbiai spręsti tuos klausimus“, – po susitikimo Varšuvoje LRT televizijai sakė ministras L. Linkevičius.

Lenkijos užsienio reikalų ministras teigė, kad Varšuvą džiugintų tai, jog Lietuvos lenkai pirmiausiai turi būti lojalus Lietuvai, o tautinių mažumų problema būtų išspręsta Lietuvos „politinio gyvenimo rėmuose“.

„Mes tikimės, kad bus išspręstos problemos, susijusios su lenkų tautinės mažumos problemomis. Bet mes visų pirma kreipiamės į lenkų tautinę mažumą Lietuvoje – jie visų pirma turi būti lojalūs Lietuvos piliečiai. Mums būtų labi džiugu, kad šitos problemos būtų išspręstos Lietuvoje politinio proceso rėmuose“, – sakė R. Sikorskis. 

Lenkijoje gyvenantys lietuviai taip pat turi nuoskaudų. Lietuviškose mokyklose trūksta vadovėlių lietuvių kalba, dėl lėšų stygiaus ketinama uždaryti tris Punsko valsčiaus lietuviškas mokyklas. Sumažintu finansavimu skundžiasi Seinų Žiburio gimnazija.

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius vasario 6-7 dienomis su darbo vizitu lankosi Lenkijoje užsienio reikalų ministro R. Sikorskio kvietimu.

L. Linkevičiaus susitikimo su R. Sikorskiu metu buvo aptarti dvišaliai Lietuvos ir Lenkijos santykiai ir tolesnė jų plėtotė, pristatytas artėjantis Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos (ES) Tarybai 2013 m. antrąjį pusmetį, aptartos bendradarbiavimo įgyvendinant Rytų partnerystės programą galimybės, aktualūs ES darbotvarkės klausimai. Pokalbio metu sutarta aktyviau plėtoti bendradarbiavimą saugumo politikos ir gynybos srityje, ppranešama Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Lenkijos užsienio reikalų ministras R. Sikorskis pabrėžė, kad šiandien atvertas naujas Lietuvos ir Lenkijos dvišalių santykių puslapis. L. Linkevičius pakvietė kolegą atvykti į Vilnių atsakomojo vizito, teigiama Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Ministrai pabrėžė dvišalio Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo energetikos srityje svarbą. Tai, pasak ministrų, yra vienas svarbiausių klausimų stiprinant ne tik abiejų šalių, bet ir viso regiono energetinį saugumą. Pokalbio metu buvo pažymėta, kad elektros jungties su Lenkija projekto įgyvendinimas vyksta sėkmingai. Ministrai taip pat aptarė kitus su elektros ir dujų rinkos regione kūrimu susijusius klausimus. R. Sikorskis deklaravo pasiryžimą sujungti Lietuvos ir Lenkijos dujotiekius.

Ministrams kalbant apie artėjantį Lietuvos pirmininkavimą ES Tarybai ir pasirengimą Vilniuje vyksiančiam ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimui R. Sikorskis pareiškė visokeriopą paramą ir pagalbą.

Aptariant tautinių mažumų klausimus L. Linkevičius teigė, kad tiek Lietuvos, tiek Lenkijos tautinės mažumos yra savo šalių piliečiai, tad turi būti gerbiami ir vertinami vienodai, nepriklausomai nuo jų tautybės. Lenkijos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad Lietuvos lenkai turi būti lojalūs Lietuvai, o tautinių mažumų klausimai turi būti sprendžiami šalies viduje.

L. Linkevičius taip pat susitiko su buvusiu Lenkijos užsienio reikalų ministru Adamu Danieliu Rotfeldu, buvusiu JAV ambasadoriumi Lietuvoje ir dabartiniu JAV ambasadoriumi Lenkijoje Stephenu Mullu. Su jais ministras aptarė regioninius, transatlantinio saugumo klausimus.